Slovenskí hokejisti zakončili šampionát výhrou: Jedenásťgólová prestrelka s Bieloruskom!

Radosť Slovákov po góleRadosť Slovákov po góle Zdroj: Ján Zemiar

KODAŇ - Slovenskí hokejisti sa rozlúčili so svetovým šampionátom v Dánsku víťazne. V záverečnom skupinovom zápase zdolali v prestrelke Bielorusko 7:4, no už pred ním nemali šancu postúpiť do štvrťfinále. Rozhodol o tom triumf Švajčiarska nad Francúzskom 5:1 v poludňajšom stretnutí. Slováci sa predstavili medzi najlepšou osmičkou naposledy v Helsinkách 2013.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho vstúpili do zápasu výborne a už po 18 sekundách viedli zásluhou Martina Bakoša, o desať minút neskôr pridal druhý gól Tomáš Jurčo, no Bielorusi v druhej tretine vyrovnali. V treťom dejstve sa roztrhlo vrece s gólmi. Na presné zásahy Bakoša a Jurča odpovedali Kovyršin a Vorobej, no o výhre Slovákov rozhodli v závere Marek Hovorka, Marek Ďaloga z trestného strieľania a Michal Krištof v presilovke.

Bielorusi zakončili turnaj bez jediného bodu a so skóre x:xx a po štrnástich rokoch zostúpili do A-skupiny I. divízie MS.

A-skupina (Kodaň/Dán.)

​Bielorusko - Slovensko 4:7 (0:2, 2:0, 2:5)
Góly: 33. Kitarov (Drozd, Faľkovskij), 35. Linglet (Levša, Platt), 49. Kovyršin (Suško, Pavlovič), 51. Vorobej (Šarangovič, Platt) - 1. M. Bakoš (L. Nagy, Sekera), 11. Jurčo (M. Bakoš, L. Nagy), 48. M. Bakoš (L. Nagy), 52. Jurčo (M. Bakoš, L. Nagy), 55. Hovorka (Krištof), 56. Ďaloga (z tr. strieľania), 60. Krištof (Jurčo, L. Nagy)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Lemelin (Rak.) - Kilian (Nór,), Oliver (USA), 4857 divákov

Bielorusko: Trus - Vorobej, Faľkovskij, Lisovec, Chenkeľ, Korobov Ustinenko - Linglet, Šarangovič, Platt - Suško, Kovyršin, Pavlovič - Levša, Razvadovskij, Kislyj - Materuchin, Kitarov, Gavrus - Drozd

Slovensko: Patrik Rybár (21. Čiliak) - Čajkovský, Sekera, Graňák, Marek Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, A. Jánošík, Grman - M. Bakoš, L. Nagy, Jurčo - Hovorka, Krištof, Marcel Haščák - D. Bondra, Buc, Svitana - A. Kudrna, T. Marcinko, Cingeľ

Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj záverečný zápas na MS v Dánsku vo veľkom štýle a už po 18 sekundách sa ujali vedenia. Nagy prihral do jazdy Bakošovi, ktorý namieril spoza hráča do šibenice. Pre slovenského útočníka to bol vôbec prvý bod na turnaji. V 3. minúte dostal tvrdý hit Jurčo a skončil na ľade, ale na striedačku dokorčuľoval sám a po pár minútach pokračoval v zápase. Bielorusi si v 6. minúte zahrali presilovku, ale nič výrazné nevymysleli. Krátko na to mali početnú výhodu aj ich súperi a darilo sa im v nej podstatne lepšie. Nagy poslal krížnu prihrávku na Bakoša, ten vypálil z prvej a Jurčo tečoval puk za Trusa - 2:0. V 14. minúte sa zaskvel Rybár, keď vychytal tutovku Šarangoviča a vzápätí aj šancu Levšu počas ďalšej presilovky Bieloruska.

Do druhého dejstva nastúpil do slovenskej bránky Marek Čiliak, pričom na striedačke nebol žiadny náhradný brankár. Rybár sa totiž zranil a tak sa musel rýchlo prezliecť do výstroja Denis Godla. Medzičasom si Bielorusi zahrali ďalšiu presilovku, ale ani tá gól nepriniesla. Krátko po polovici zápasu prvý slovenský útok zamkol súpera v jeho obrannom pásme a vyzeralo to akoby hral presilovku, vypracoval si niekoľko šancí a tlak vyústil do vylúčenia Lisovca. Slováci však inkasovali počas početnej výhody, keď im ušiel Kitarov a svoj nájazd premenil - 1:2. Vzápätí si zahrali presilovku aj Bielorusi a Linglet vyrovnal na 2:2, keď tečoval strelu Platta. V 37. minúte mal po prihrávke Bakoša tutovku Nagy, ale Trus vytiahol parádny zákrok a zmaril mu gólovú radosť. O minútu neskôr zahodili prečíslenie dvoch na jedného Bondra so Svitanom.

V úvode tretej časti mal veľkú šancu opäť Bondra po prihrávke Svitanu, ale zoči voči Trusovi neuspel. V 46. minúte si pozície vymenili, no gólom sa neskončila ani táto tutovka. Pykať mohli o moment neskôr, Drozd si položil Čiliaka na ľad, jeho strela však skončila na žŕdke. Ani jeden nehral dobre v defenzíve a tak sa v ďalších minútach roztrhlo vrece s gólmi. V 48. minúte sa zblízka presadil druhýkrát v zápase Bakoš - 3:2. Ramsayho zverenci sa však z vedenia dlho netešili, už o minútu vyrovnal Kovyršin, ktorému naservíroval puk pred bránku Suško - 3:3 a v 51. dokonca prvýkrát v zápase prehrávali. Vylúčenie Marcinka potrestal Vorobej. Pri góle zostali pred Čiliakom dvaja nepokrytí Bielorusi. Ani tento stav však nevydržal dlhšie ako minútu. V 52. minúte sa presadil Jurčo - 4:4. Slovensko sa nakoniec rozlúčilo so šampionátom víťazne, v 55. minúte strelil piaty gól Hovorka po prihrávke Krištofa a o minútu neskôr upravil na 6:4 z trestného strieľania Ďaloga. V záverečných sekundách spečatil skóre Krištof v presilovej hre.

Viac o téme: Bielorusko Slovensko MS v hokeji 2018
  • Zdroj: športky, TASR