Dala si zmrzlinu a okamžite šla zvracať: Austrálska kráska sa pred finále triasla ako osika

Austrálska vodná slalomárka Jessica FoxováAustrálska vodná slalomárka Jessica Foxová Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

TOKIO - Austrálska hviezda vodného slalomu Jessica Foxová prišla na olympijské hry v Tokiu s jednoznačným cieľom vyhrať dve zlaté medaily. Dvadsaťsedemročná rodáčka z francúzskeho Marseille bola hlavnou favoritkou ako pretekov K1, tak aj C1, ktoré mali pod piatimi kruhmi premiéru.

Na kajaku však v utorok získala "len" bronzovú medailu a musela dva dni čakať, či sa jej podarí prvýkrát v kariére na olympiáde vyhrať. Dnes už úlohu hlavnej favoritky naplnila a po skvelých výkonoch v semifinále aj finále sa radovala zo životného triumfu.

"Preteky na kajaku som si v hlave zopakovala snáď miliónkrát... Bolo to veľmi náročné. Posledných 48 hodín som musela popracovať na mentálnej stránke, ale ukázalo sa, že za posledných štyri alebo päť rokov sme odviedli veľmi dobrú prácu. Som naozaj hrdá, " povedala Foxová.

V cieli pocítila veľkú úľavu. "Nikdy som nebola tak nervózna ako dnes. Dvadsať minút pred štartom, keď som sa cítila dobre, som si dala malú zmrzlinu, ale okamžite som šla zvracať. To sa mi ešte nikdy nestalo," uviedla.

Austrálska vodná slalomárka Jessica Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Foxová v Tokiu štartovala na tretích olympijských hrách. V Londýne 2012 bola strieborná, pred piatimi rokmi bronzová a dnes sa pri druhom štarte na kanále Kasai dočkala zlata v disciplíne, v ktorej predtým vybojovala štyri zo siedmich svetových titulov a o ktorej zaradení do olympijského programu sa dlho usilovala. Aj preto mala radosť, že kanoistky v Tokiu predviedli dramatickú súťaž.

Foxová si olympijskú premiéru kanoistek užívala. "Bola som na dievčatá pyšná. Keď som sedela na štarte, tak som videla, že Mallory zašla dobrý čas. Andrea taktiež. Hovorila som si len, no teda, to je senzačné, že je tu prvé olympijské finále kanoistek, je to skvelá show a ja toho môžem byť súčasťou," ocenila výkony druhej Britky Mallory Franklinovej a tretej Andrey Herzogovej z Nemecka.

Muselo do seba všetko zapadnúť

"Som hrdá, že som predviedla jazdu, akú som chcela," povedala Foxová, ktorej čas 105,04 by stačil na šieste miesto v kategórii mužov. Zároveň bol lepší ako čas zlatej kajakárky Ricardy Funkovej z Nemecka. Kajakári sú pritom väčšinou rýchlejší ako kanoisti.

Dobre si vraj uvedomovala, že ak chce uspieť, musí zájsť skvelú jazdu. A to sa štvornásobnej svetovej šampiónke na kanoe podarilo. "Muselo do seba všetko zapadnúť. V cieli to bolo veľmi emotívne, keď sa mi to podarilo," dodala Foxová.

Foxová sa tak stala prvou vodnou slalomárkou, ktorá získala na olympiádach tri individuálne medaily.

Viac o téme: Jessica Foxová Mallory Franklinová Andrea Herzogová