Triatlonista Varga na MS viedol po plaveckej časti, ale nedokončil: Kubo to mal chuť zabaliť

Richard VargaRichard Varga Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

ŠAMORÍN – Nemecký triatlonista Florian Angert triumfoval na majstrovstvách sveta v stredne dlhom triatlone v Šamoríne, keď časom 3:36:03 h vytvoril nový traťový rekord. Slovenský reprezentant Ondrej Kubo obsadil na podujatí The Championship 2021 desiate miesto, za víťazom zaostal o 20:48 min.

Jeho krajan Richard Varga viedol po plaveckej časti, no napokon preteky nedokončil pre zdravotné problémy. Medzi ženami získala titul Britka Lucy Hallová, ktorá vyhrala časom 4:10:45 h, Slovenka Nikola Čorbová finišovala na 11. pozícii (+20:56).

Vrcholom triatlonového programu v Šamoríne bol nedeľný svetový šampionát v strednom triatlone pod hlavičkou Challenge Family. Pretekárov čakalo 1,9 km plávania v dunajských vodách, 90 km jazdy na bicykli v okolí Šamorína a 21,1 km behu v areáli x-bionic® sphere. Varga potvrdil v úvodnej časti svoje plavecké kvality, hneď po štarte sa dostal do vedenia a postupne navyšoval svoj náskok. Po plaveckej časti viedol o 48 sekúnd pred Angertom, tretí bol ďalší Nemec Frederic Funk. Slovenský reprezentant vyrazil z líderskej pozície s bicyklom na diaľnicu, kde ho onedlho predbehol Angert. Varga postupne začal zaostávať, na 14. km bol druhý o 13 sekúnd za Angertom, po 33,9 km klesol na 6. pozíciu (+3:13 min) a po cyklistickom úseku bol desiaty so stratou 9:45 min na vedúceho Funka, ktorý viedol tesne pred Angertom. Varga napokon v úvode bežeckej časti z pretekov odstúpil, keď sa sťažoval na bolesť v nohe.

"Vo vode som sa cítil skutočne dobre. Som bol aj celkom prekvapený, aj keď boli dosť vlny. Po 40 kilometroch som však začal dostávať kŕče do zadných stehenných svalov, do bedra, s ktorým mám dlhší čas problémy. V podstate od bicykla sa ešte dalo, ale na začiatku behu som už nevedel pokrčiť a ani zdvihnúť nohu. Idem za doktormi, uvidíme, že čo s tým je," uviedol Varga.

Druhý skončil v kategórii pro muži Dán Magnus Elbaek Ditlev (+3:41) vďaka kvalitnému behu, na tretej priečke sa umiestnil ďalší Nemec Frederic Funk (+4:21). Druhý slovenský reprezentant Kubo sa v úvodnom úseku trápil, vyplával na 13. priečke s mankom 5:50 min na krajana. Pozíciu si dokázal v cyklistickej časti (+15:38) udržať, v polmaratóne pozbieral zvyšky síl a ešte sa posunul o tri priečky na konečné desiate miesto. "Pre mňa bolo určite najťažšie plávanie, som sa tam veľmi vytrápil. Dokonca bol pri mne kajakár, ktorý ma upozornil, že idem na zlú bóju. Boli strašne veľké vlny. Plávanie je moja najťažšia disciplína, idem mi najhoršie, takže v ňom som si strašne odtrpel. Z vody som vychádzal s veľkou stratou, miestami som to mal chuť zabaliť, ale povedal som si, že to dobojujem. Na bicykli som do toho dal všetko, cyklistika je moja najlepšia disciplína. Pokúsil som sa stiahnuť čo najviac. Pri behu mi hlásili odstupy na chalanov predo mňou. Dobehol som to tak, aby som neklesol v poradí a snažil sa naopak čo najviac posunúť," zhodnotil svoje vystúpenie Ondrej Kubo.

S dosiahnutým časom bol vcelku spokojný, i keď na týchto tratiach má na konte aj lepšie výkony. "Každé preteky sú iné. Plávanie bolo vo veľmi silnom prúde, k tomu ťažký bicykel, na behu sa často striedali terény. Kombinácia tráva a konská dráha nebola úplne najrýchlejšia, beží sa na nej dobre, ale tempo nie je vysoké," poznamenal pretekár klubu 3NT Bratislava. Na trati sa ani on nevyhol kríze: "Pri strednom triatlone vždy nastane určitá kríza. Otázka je, ako to človek prekoná. Najväčšiu krízu som mal, keď som vychádzal z vody. Trochu som chytil kŕče v prvom bežeckom kole. Našťastie som mal pri sebe magnézium, tak som sa s tým vysporiadal, rozbehol som to a udržiaval stanovené tempo." V cyklistickej časti sa musel vyrovnať so silným vetrom. "Smerom do Dunajskej Stredy sme išli takmer 50-kou, cestou späť sme doslova stáli. Našťastie som mal vysoké ráfiky na kolesách. Fúkalo rovno oproti, takže to len brzdilo, nezhadzovalo. Pri bočnom vetre to však bolo veľmi nepríjemné, až nebezpečné," dodal Kubo, ktorý sa plánuje najbližšie predstaviť budúci týždeň na MS v šprint triatlone v Senci.

Dvadsaťdeväťročný Angert prekonal v Šamoríne traťový rekord krajana Sebastiana Kienleho spred dvoch rokov (3:38:50). V bežeckej časti sa odpútal od Funka a poľahky si dobehol po víťazstvo, pričom v cieli ani nepôsobil unavene: "Neviem, či som lietal, možno, keď mi na bicykli fúkal vietor od chrbta. Inak som bojoval s protivetrom. Bežalo sa mi dobre, cítil som sa dnes výborne, snažil som sa v behu odpútať od súperov a to sa mi podarilo," povedal šťastný víťaz pre akreditované médiá.

The Championship 2021 - MS v stredne dlhom triatlone v Šamoríne

pro muži: 1. Florian Angert (Nem.) 3:36:03 h, 2. Magnus Elbaek Ditlev (Dán.) +3:41 min., 3. Frederic Funk (Nem.) +4:21, ..., 10. Ondrej KUBO +20:48, Richard VARGA (obaja SR) nedokončil

pro ženy: 1. Lucy Hallová (V. Brit.) 4:10:45 h, 2. Sara Perezová Salová (Šp.) +1:30, 3. Haley Churová (USA) +3:54, ..., 11. Nikola ČORBOVÁ (SR) +20:56

Viac o téme: Richard Varga Florian Angert Ondrej Kubo The Championship 2021