Chára i Ružička prispeli asistenciami k víťazstvám, Tatar zlomil negatívny rekord

Ružička prispel k víťazstvu svojho tímuRužička prispel k víťazstvu svojho tímu Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

NEW YORK - Slovenský obranca Zdeno Chára sa jednou asistenciou podieľal na víťazstve hokejistov New Yorku Islanders v zámorskej NHL nad Ottawou 4:1. Na gól prihral aj Adam Ružička pri triumfe Calgary na ľade Dallasu 4:3. Pre Cháru (0+4) i Ružičku (2+2) to bol štvrtý bod v sezóne.

Už desať zápasov sa do bodovania nezapísal Tomáš Tatar a jeho New Jersey podľahlo doma Torontu vysoko 1:7. Víťazná séria Colorada na domácom ľade sa zastavila na čísle 18. Útočník Toronta Mitchell Marner skóroval v siedmom zápase za sebou.

Chára asistoval pri víťaznom góle Islanders v 29. minúte, keď jeho nahodenie od mantinelu brankár Anton Forsberg neudržal a Oliver Wahlstrom bekhendom dostal domácich do vedenia 2:1. Mathew Barzal a Adam Pelech potom poistili dva body pred "ostrovanov". Brankár Iľja Sorokin prispel k výhre 26 zákrokmi. Inkasoval len v druhej minúte z hokejky Nicka Holdena, potom “zatiahol roletu”. “Bol opäť skvelý. V celej sezóne je našou veľkou oporou,” povedal pre nhl.com na adresu ruského brankára Scott Mayfield, ktorý zaznamenal dve asistencie.

Chára v dueli proti svojmu niekdajšiemu klubu strávil na ľade 18:29 min, mal dve strely i plusový bod. Slovenský obranca nastúpil na svoj 1643. zápas v NHL, na lídra spomedzi obrancov v histórii Chrisa Cheliosa stráca už len osem duelov. Do zostavy domácich sa po zranení prvýkrát od 15. novembra vrátil obranca Ryan Pulock. “Som rád, že je späť. Po jedenásťtýždňovej pauze je normálne, že hráč je trochu ‘hrdzavý’, ale Ryan to zvládol výborne,” dodal pre klubový web tréner “ostrovanov” Barry Trotz.

Hokejisti New Yorku Islanders Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Jason DeCrow

Už po 114 sekundách hry mal Ružička výrazný podiel na prvom góle Calgary v súboji na ľade Dallasu. Dvadsaťdvaročný útočník získal puk v strednom pásme, vymenil si ho s Milanom Lucicom a potom parádnym pasom poza ležiaceho obrancu pripravil zakončenie pre Trevora Lewisa. Dallas neskôr otočil skóre na 3:1 vo svoj prospech, ktoré platilo ešte šesť minút pred záverečnou sirénou.

Andrew Mangiapane a Johnny Gaudreau sa však potom postarali v priebehu jednej minúty o vyrovnanie a 108 sekúnd pred koncom rozhodol o triumfe Calgary krátko po svojom návrate z trestnej lavice obranca Oliver Kylington.

“Skvelé víťazstvo po takomto návrate, ale do budúcna musíme hrať lepšie celých 60 minút,” povedal Mangiapane. Ružička odohral 11:34 min, k plusovému bodu a dvom strelám pridal v druhej tretine dvojminútový trest za sekanie. V desiatich zápasoch tejto sezóny nazbieral štyri body za dva góly a dve asistencie. Jeho krajan Andrej Sekera sa opäť nezmestil do zostavy domácich. Jacob Markström inkasoval tri góly z 23 striel, na záverečnú dvadsaťminútovku ho v bránke Flames vymenil Daniel Vladař, ktorý si pripísal päť zákrokov.

“Neznášam keď sa porážame sami. Keď príde súper, hrá lepšie a vyhrá, tak s tým dokážeme žiť. Takého prehry ma však neskutočne hnevajú,” uviedol tréner Stars Rick Bowness. Úvodný gól Dallasu strelil tridsaťročný obranca Joel Hanley, ktorý v NHL skóroval premiérovo vo svojom 100. zápase.

Fehérváry druhý najvyťaženejší hráč Caps

Slovenský obranca Martin Fehérváry sa prezentoval plusovým bodom, štyrmi bodyčekmi a dvoma zblokovanými strelami pri víťazstve Washingtonu 4:3 po predĺžení v Pittsburghu. S minutážou 22:13 bol druhý najvyťaženejší hráč svojho tímu. Hviezdou duelu sa stal jeho kolega z defenzívy Dmitrij Orlov, ktorý zaznamenal dva góly, vrátane víťazného v predĺžení.

Washingtonu sa už v 7. minúte zranil český brankár Vítek Vaněček, nahradil ho Iľja Samsonov a tím potiahol k výhre 43 zákrokmi. “V prvej polovici zápasu boli lepší, ale potom sme sa nakopli a našli cestu k víťazstvu. Podržal nás aj Samsonov, nemal to ľahké, keď musel naskočiť do rozbehnutého vlaku,” povedal Orlov.

Slovenský obranca Martin Fehérváry Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

Ďalší obranca John Carlson si pripísal 556. bod v drese Capitals, čím vyrovnal na šiestom mieste klubovej histórie zápis útočníka Dalea Huntera. Draftové jednotky Alexander Ovečkin (2004) a Sidney Crosby (2005) nastúpili na 61. vzájomný zápas, čím vyrovnali rekord NHL. Rovnaký počet duelov zviedli proti sebe aj draftové jednotky Denis Potvin (1973) a Mel Bridgman (1975). Pittsburgh prehral štvrtý zápas za sebou po tom, ako mal sériu šiestich víťazstiev. Prvý gól “tučniakov” na 1:1 strelil Jevgenij Malkin a bodoval v deviatom zápase za sebou.

Tatar natiahol šnúru bez bodu

Tatar natiahol šnúru bez bodu už na desať zápasov, čo je najviac v jeho zámorskej kariére. Naposledy sa z neho tešil ešte 6. januára v dueli s Columbusom. Proti Torontu odohral 13:42 min, pripísal si dve "mínusky" a jednu strelu na bránku. New Jersey prehralo šiesty zápas za sebou a deviaty z posledných desiatich.

Pod jasný triumf Toronta 7:1 sa štyrmi bodmi podpísal Mitchell Marner a skóroval v každom z uplynulých siedmich stretnutí. Toronto ťahá šnúru piatich víťazstiev, v bránke bol oporou Jack Campbell, ktorý chytil 31 striel a prekonal ho iba Jack Hughes. Obranca Christián Jaroš a útočník Marián Studenič sa nedostali do zostavy Devils. Prvá formácie Maple Leafs Michael Bunting (1+1), Auston Matthews (1+1) a Marner (2+2) nazbierala osem kanadských bodov.

“Samozrejme v ofenzíve sme boli skvelí, ale netreba zabúdať na výkon brankára. Ak by nás v určitých fázach nepodržal, tak to mohlo vyzerať inak,” povedal tréner Toronta Sheldon Keefe. Devils chýbal v druhom zápase za sebou na lavičke tréner Lindy Ruff, ktorému v piatok zomrel otec.

Hokejisti Toronta Maple Leafs Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Seth Wenig

Tampa Bay bez zraneného obrancu Erika Černáka zdolala doma San Jose 3:2 po predĺžení, v nadstavení sa o to postaral švédsky zadák Victor Hedman. “Mali sme brejk a videl som na zadnej žrdi voľného Stevena Stamkosa. Chcel som mu nahrať, ale mal som šťastie, že niekto z obrancov puk hokejkou tečoval a ten skončil v sieti,” povedal strelec víťazného gólu.

O ďalšie zásahy "bleskov" sa postarali Anthony Cirelli a Alex Killorn, brankár Andrej Vasilevskij zaznamenal 19 zásahov. Dvojnásobní obhajcovia Stanley Cupu majú dobrú formu, bodovali v ôsmich z uplynulých deviatich zápasov. Hosťom nepomohli dva body (1+1) Logana Couturea.

Brankár Jaroslav Halák sledoval zo striedačky prehru Vancouveru na ľade Nashvillu 2:4. Dva góly “predátorov” strelil švédsky útočník Filip Forsberg, ktorý v 33 zápasoch zaznamenal 24 presných zásahov. Výborný výkon podal aj  rankár Juuse Saros, keď zlikvidoval 30 striel a pripísal si 100. víťazstvo v drese Nashvillu. “Je to pekný míľnik, teší ma to. Juuse je veľmi pracovitý, skromný brankár, na ktorého sa dá vždy spoľahnúť,” povedal tréner John Hynes.

Víťazná domáca séria Colorada sa skončila

Víťazná séria Colorada na domácom ľade sa zastavila na čísle 18. Avalanche nečakane prehrali v Ball Arene s najslabším tímom Západnej konferencie Arizonou 2:3 po nájazdoch. Bola to piata najdhšia séria v histórii NHL. Coyotes vyrovnali na 2:2 pri hre bez brankára, keď 38 sekúnd pred koncom tretej tretiny dorazil Lawson Crouse za chrbát Darcyho Kuempera strelu Jakoba Chychruna. V nájazdoch rozhodol Alex Galchenyuk, ktorý v riadnom čase vyrovnal na 1:1 svojim prvým gólom v sezóne.

“Bolo jasné, že séria sa raz skončí. Škoda, že to nevydržalo to All Star prestávky, ale nedá sa nič robiť. Pripísali sme si bod, aj to sa cení. Teraz si trochu oddýchneme,” povedal kormidelník “lavín” Jared Bednar. Rekordnú sériu domácich víťazstviev v NHL drží Detroit Red Wings (23 v sezóne 2011-12). Cenný triumf “kojotov” vychytal Scott Wedgewood, ktorý zaznamenal 38 zákrokov.

David Pastrňák strelil dva presilovkové góly a výraznou mierou prispel k víťazstvu Bostonu nad nováčikom zo Seattlu 3:2. Český útočník dal 14 gólov v uplynulých 17 zápasoch, predtým skóroval osemkrát v prvých 26 dueloch. “Aby som bol úprimný, nič som oproti úvodu sezóny na svojej hre nemenil. Puky sa neodrážali správnym smerom a teraz je všetko naopak. Dnes to bol krásny príklad, oba góly som dal po tečoch, mal som šťastie, že to padlo dnu,” povedal Pastrňák, ktorý rozhodol necelých 10 minút pred koncom.

Hokejisti Bostonu Bruins sa Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

Triumf Bruins vychytal Linus Ullmark (25 zákrokov). Prvý gól v sezóne v 44. zápase za Kraken si pripísal Jonas Doonskoi. V drese Seattlu premiérovo nastúpili bratia Cale a Haydn Fleuryovci a stali sa treťou súrodoneckou dvojicou v jednom tíme v tejto sezóne NHL. V drese Tampy Bay sa predstavili Darren Raddysh a Taylor Raddysh, za Chicago nastúpili Seth a Caleb Jonesovci.

Chris Kreider prispel dvomi presnými zásahmi k víťazstvu New Yorku Rangers nad Floridou 5:2 a s 33 gólmi sa osamostatnil na čele top kanonierov NHL. Americký krídelník sa v oboch prípadoch presadil v početnej výhode a so 17 presilovkovými gólmi je takisto na vedúcej pozícii súťaže. Kreider pridal aj asistenciu, “jazdci” ukončili štvorzápasovú víťaznú sériu Panthers.

Panarin napodobnil Petra Šťastného

Tri body za gól a dve asistencie nazbieral ruský útočník Artemij Panarin a stal sa štvrtým nedraftovaným hráčom v histórii NHL, ktorý začal svoju kariéru minimálne siedmimi 50-bodovými sezónami. Pred ním to dokázali Wayne Gretzky (15 sezón - 1979-94), bývalý slovenský útočník Peter Šťastný (12, 1980-92) a Mike Ridley (9, 1985-94). “Panteri” prehrali v riadnom čase prvýkrát od 29. decembra.

Philadelphia zdolala Winnipeg 3:1 a vyhrala druhý zápas za sebou po predchádzajúcej trinásťzápasovej sérii prehier. Víťazný gól strelil v 56. minúte James van Riemsdyk, do prázdnej bránky uzavrel skóre Oskar Lindblom.

Brett Howden skóroval v treťom zápase za sebou a pomohol Vegas k víťazstvu 5:2 nad Buffalom. Jeden z gólov Sabres strelil bývalý útočník Golden Knights Alex Tuch, ktorý bol v novembri súčasťou výmeny za Jacka Eichela.

Pittsburgh Penguins - Washington Capitals 3:4 pp (2:2, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 7. Malkin (Guentzel, Letang), 12. Rust (Crosby, Guentzel), 25. Rust (Crosby, Guentzel) - 6. Dowd (Hagelin), 17. Orlov (Sheary, Schultz), 40. Sprong (Carlson), 65. Orlov (Kuznecov, Wilson). Brankári: Jarry - Vaněček (7. Samsonov), strely na bránku: 47:32, 17.826 divákov.

Philadelphia Flyers - Winnipeg Jets 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 31. Konecny, 56. van Riemsdyk (Laughton), 59. Lindblom (Atkinson) - 1. Connor (Perfetti, Dubois). Brankári: Hart - Hellebuyck, strely na bránku: 36:33, 13.433 divákov.

New York Rangers - Florida Panthers 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 1. Zibanejad, 24. Lafreniere (Kreider), 38. Kreider (Strome, Panarin), 55. Kreider (Zibanejad, Panarin), 60. Panarin - 11. Duclair (Huberdeau, Barkov), 23. Reinhart (Barkov, Ekblad). Brankári: Šesťorkin - Knight, strely na bránku: 35:36, 15.942 divákov.

New Jersey Devils - Toronto Maple Leafs 1:7 (0:4, 0:2, 1:1)
Góly: 44. Hughes (Šarangovič, Bratt) - 3. Spezza (Engvall), 9. Matthews (Marner, Bunting), 10. Kämpf (Michejev, Holl), 16. Marner (Matthews), 29. Bunting (Marner, Kämpf), 36. Engvall (Simmonds), 46. Marner. Brankári: Gillies (41. Schmid) - Campbell, strely na bránku: 32:36, 11.602 divákov.

Tampa Bay Lightning - San Jose Sharks 3:2 pp (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 22. Cirelli (Point, McDonagh), 39. Killorn (Stamkos, Hedman), 63. Hedman - 25. Balcers (Vlasic, Couture), 42. Couture (Burns, Barabanov). Brankári: Vasilevskij - Reimer, strely na bránku: 32:21, 19.092 divákov.

Boston Bruins - Seattle Kraken 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Góly: 30. Pastrňák (Hall, Marchand), 37. Hall (Nosek, Pastrňák), 51. Pastrňák (Bergeron, Marchand) - 41. Donskoi, 48. Appleton (Larsson, Blackwell). Brankári: Ullmark - Driedger, strely na bránku: 26:27, 17.850 divákov.

New York Islanders - Ottawa Senators 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 19. Beauvillier (Parise, Nelson), 29. Wahlstrom (CHÁRA, Dobson), 36. Barzal (Mayfield), 48. Pelech (Mayfield, Pageau) - 2. Holden (Ennis, Tkachuk). Brankári: Sorokin - Forsberg, strely na bránku: 30:27, 15.258 divákov.

Nashville Predators - Vancouver Canucks 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Góly: 15. Johansen (McCarron, Carrier), 16. Forsberg (Myers, Duchene), 24. Forsberg (Josi, Granlund), 42. Jeannot (Ekholm, Sissons) - 8. Highmore (Lammikko), 18. Ekman-Larsson (Boeser, Pearson). Brankári: Saros - Demko, strely na bránku: 28:32, 17.159 divákov.

Dallas Stars - Calgary Flames 3:4 (2:1, 1:0, 0:3)
Góly: 5. Hanley (Damiani, Kero), 19. Robertson (Lindell, Heiskanen), 32. Benn (Seguin, Gurianov) - 2. Lewis (RUŽIČKA, Lucic), 55. Mangiapane (Coleman, Hanifin), 56. Gaudreau (Tkachuk, Lindholm), 59. Kylington (Andersson, Lindholm). Brankári: Oettinger - Markström, strely na bránku: 28:40, 17.567 divákov.

Colorado Avalanche - Arizona Coyotes 2:3 pp a sn (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 23. Kadri, 40. Rantanen (Burakovsky) - 33. Galchenyuk (Ljubuškin, Keller), 60. Crouse (Chychrun, Kessel), rozh. náj. Galchenyuk. Brankári: Kuemper - Wedgewood, strely na bránku: 40:24, 15.345 divákov.

Vegas Golden Knights - Buffalo Sabres 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 1. Smith (Karlsson, Marchessault), 19. Howden (Stone, Pacioretty), 22. Marchessault (Roy, Karlsson), 25. Kolesar (Howden), 42. Stone (Pacioretty, Patrick) - 36. Tuch (Jokiharju), 53. Hayden (Thompson). Brankári: Lehner - Anderson, strely na bránku: 35:32, 18.235 divákov.

Viac o téme: Hokej NHL Zdeno Chára New York Islanders Calgary Flames Adam Ružička