Vylepšila svoj vlastný svetový rekord: Fontanová rozšírila zbierku medailí o ďalšie zlato

Talianska šortrekárka Arianna Fontanová získala zlatú medailu na ZOH 2022 v PekinguTalianska šortrekárka Arianna Fontanová získala zlatú medailu na ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

PEKING - Talianska šortrekárka Arianna Fontanová získala zlatú medailu na ZOH 2022 v Pekingu v pretekoch na 500 metrov. Vo finále predstihla Suzanne Schultingovú z Holandska, bronz získala Kanaďanka Kim Boutinová. Pre 31-ročnú Fontanovú to je už 10. medaila z olympijských hier.

Fontanová aj Boutinová si zopakovali umiestnenia z olympiády spred štyroch rokov v Pjongčangu. Pre Talianku to bol už druhý cenný kov z Pekingu, v miešanej štafete na 2000 m získala striebro. Jej rekordná zbierka zo ZOH obsahuje 2 zlaté, 3 strieborné a 5 bronzových medailí.

Finálovej jazde predchádzal "uliaty" štart v podaní Boutinovej a aj kolízia Schultingovej s Fontanovou, po ktorom Talianka spadla a preteky nakrátko prerušili. Po väčšiu časť finálovej jazdy sa Fontanová držala v tesnom závese za Schultingovou. V úvode posledného kola jej však vyšiel predbiehací manéver v zákrute a dostala sa na prvé miesto.

Talianska šortrekárka Arianna Fontanová Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

V B-finále triumfovala Ruska Jelena Sereginová pred Kanaďankou Alyson Charlesovou a Maďarkou Petrou Jászapátiovou.

Číňan Žen C'-wej získal zlato na 1000 m

Čínsky šortrekár Žen C'-wej získal zlatú medailu v pretekoch na 1000 m na ZOH v Pekingu. Striebro si odniesol jeho krajan Li Wen-lun, bronz získal maďarský reprezentant Shaoang Liu. Do 5-členného finále sa okrem menovanej trojice dostali aj Shaolin Sandor Liu reprezentujúci Maďarsko a Číňan Wu Ta-ting.

Finále malo dramatický priebeh. Štyri kolá pred koncom boli preteky prerušené po tom, ako sa na ľade objavili príliš veľké ryhy a bola ohrozená bezpečnosť pretekárov. Bezprostredne po reštarte sa do čela dostali dvaja čínski reprezentanti, no päť kôl pred koncom ich predbehol Shaolin Sandor Liu. Ten napokon prišiel do cieľa s minimálnym náskokom štyroch stotín sekundy pred C´wejom.

Čínsky šortrekár Žen C'-wej Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

Maďarský reprezentant však následne dostal žltú kartu za to, že v cieľovej rovinke rukou zabránil C´wejovi v predbiehaní. Pre víťazného Číňana je to už druhá zlatá medaila zo ZOH v Pekingu, prvú získal v štafete.

výsledky žien na 500 m: 1. Arianna Fontanová (Tal.) 42,48 s, 2. Suzanne Schultingová (Hol.) 42,57, 3. Kim Boutinová (Kan.) 42,73, 4. Čang Jü-tching (Čína) 42,80, 5. Hanne Desmetová (Belg.) 42,94

Viac o téme: Peking Olympiáda Šortrek Arianna Fontanová Kim Boutinová Suzanne Schultingová ZOH 2022 Žen C'-wej