Kuzminová sa teší z jej zlatej nástupkyne: Všetci sme Peťke verili

Bývalá slovenská biatlonistka Anastasia KuzminováBývalá slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Biatlonistka Anastasia Kuzminová už nie je jedinou olympijskou víťazkou v ére slovenskej samostatnosti. V stredu ju na zimných olympijských hrách v Pekingu napodobnila lyžiarka Petra Vlhová, ktorá triumfovala v slalome.

Kuzminová získala pod piatimi kruhmi celkovo šesť cenných kovov, zlato si odniesla zo šprintu z Vancouveru 2010 i zo Soči 2014, v Pjongčangu 2018 vystúpila na najvyšší stupienok v pretekoch s hromadným štartom. "Mne sa podarilo stať sa historicky prvou slovenskou olympijskou víťazkou a som nesmierne rada, že sa Peťke podarilo teraz na mňa nadviazať. Všetci sme jej verili. Odchádzala do Pekingu s veľkými očakávaniami a dokázala ich naplniť. Viem, koľko to muselo stáť úsilia a námahy," potešila sa z Vlhovej úspechu pre TASR Kuzminová.

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Dlhoročná opora slovenskej biatlonovej reprezentácie vyzdvihla u slovenskej lyžiarky predovšetkým schopnosť rýchlo hodiť za hlavu neúspech z úvodnej disciplíny, keď jej nevyšiel obrovský slalom. "Sama som bola v podobnej situácii v Pjongčangu. Prvé preteky mi nevyšli, v šprinte som obsadila 13. priečku. Treba sa však v takejto situácii skoncentrovať a sústrediť sa na ďalšie štarty," pripomenula Kuzminová, ktorá sa v nasledujúcich stíhacích pretekoch dokázala posunúť na striebornú pozíciu.

V Kórejskej republike potom získala ešte striebro vo vytrvalostných pretekoch a najcennejšieho kovu sa dočkala až v záverečnej disciplíne podujatia.

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Petra Vlhová ZOH 2022