VIDEO Prvý dotyk s loptou a hneď je hrdinom: Švédsky mladík sa zapísal do histórie United

Švédsky futbalista Anthony Elanga zachránil Manchester United gólom v 80. minúteŠvédsky futbalista Anthony Elanga zachránil Manchester United gólom v 80. minúte Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

MADRID - Futbalisti Manchestru United si vytvorili sľubnú pozíciu na postup do štvrťfinále Ligy majstrov. V stredajšom prvom osemfinále na ihrisku Atlética Madrid síce za domácimi zaostávali počas celého duelu, no remízu 1:1 im zabezpečil striedajúci švédsky mladík Anthony Elanga gólom v 80. minúte z prvej priamej strely svojho tímu na bránku. Vo veku 19 rokov a 302 dní sa stal najmladším strelcom United vo vyraďovacej fáze v histórii.

"Myslím si, že to bol môj prvý dotyk s loptou. Vždy som sníval o takomto momente, že skórujem v Lige majstrov proti špičkovému tímu ako je Atlético Madrid," citovala agentúra AP Elangu, ktorý bol pred vyrovnávajúcim zásahom na ihrisku iba päť minút.

Nabehol si do voľného priestoru, kde ho prienikovou prihrávkou našiel Bruno Fernandes a krížnou strelou prekonal domáceho brankára Jana Oblaka. Bol to jubilejný 500. gól manchesterského tímu v najprestížnejšej klubovej súťaži. Fernandes je so siedmimi asistenciami líder súťaže v tejto štatistike.

Atlético malo na štadióne Wanda Metropolitano viac z hry a do vedenia ho poslal už po siedmich minútach najaktívnejší muž zápasu João Félix. Loptu z rohového kopu síce Victor Lindelöf odvrátil mimo šestnástku, no lopty sa na ľavej strane zmocnil Renan Lodi a naservíroval parádny center do šestnástky. Tam číhal nepokrytý Felix, ktorý hlavičkou s pomocou žrde otvoril skóre. Bol to jeho siedmy zásah v 20. vystúpení v LM.

United najmä v prvom polčase predviedli matný výkon bez streleckého pokusu medzi tri žrde a od prehry ich dvakrát zachránila aj konštrukcia bránky - druhýkrát sa tak stalo necelé štyri minúty pred koncom, keď strela striedajúceho Antoina Griezmanna skončila na brvne bránky súpera.

"Bolo to z našej strany veľmi dobrý zápas. Žiaľ, súper z neho vyťažil remízu, keďže využil našu chybu v závere. Inak sme urobili v tomto dueli takmer všetko správne. Nedokázali sme ho vyhrať, no som veľmi spokojný s predvedeným výkonom a pred odvetou je stále všetko otvorené," hodnotil kouč Atlética Diego Simeone, ktorého naordinovaná taktika prakticky vyradila z hry kanoniera hostí Cristiana Ronalda. Ten zaznamenal iba jeden gól v uplynulých deviatich stretnutiach vo všetkých súťažiach a v stredu sa nedostal do jedinej veľkej šance.

Toto nestačí

Tréner Manchestru United Ralf Rangnick nebol spokojný s predvedenou hrou najmä v prvom polčase. "Po tom, čo sme ukázali do prestávky, to už potom mohlo byť len lepšie. Stále nemôžem uveriť tomu, čo sme ukázali v prvom polčase. Hrali sme bez sebavedomia a potrebnej agresivity proti lopte. V kabíne som v polčase hráčom jasne povedal, že to nestačí a potrebujeme viac energie. Toto nie je o herných plánoch alebo taktike. Je to o presvedčení, je to o viere. Toto nestačí. Toto je Liga majstrov," zdôraznil nemecký kormidelník.

Švédsky futbalista Anthony Elanga Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Sklamanie netajil obranca Atlética José María Giménez: "Nezaslúžili sme si z tohto zápasu iba remízu. Až na jeden moment sme dobre bránili a vytvárali sme si šance vpredu. Urobili sme všetko pre to, aby sme uspeli. Súper dal náhodný gól a pre nás je nerozhodný výsledok po takomto výkone málo."

Atlético si chce v Lige majstrov napraviť chuť z domácej súťaže, kde je v pozícii obhajcu trofeje po viacerých zaváhaniach momentálne mimo elitnej štvorky. Na lídra a mestského rivala Real stráca až 15 bodov.

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Manchester United Atlético Madrid Jan Oblak Diego Simeone Ralf Rangnick Anthony Elanga