VIDEO Tatar hviezdou súboja s Anaheimom, Tarasenko vyrovnal zápis Demitru

Tomáš Tatar premenil rozhodujúci nájazdTomáš Tatar premenil rozhodujúci nájazd Zdroj: SITA/AP/Noah K. Murray

NEW YORK - Slovenský hokejista Tomáš Tatar výrazným spôsobom prispel k víťazstvu New Jersey nad Anaheimom 2:1 po nájazdoch v nočnom stretnutí zámorskej NHL. Tridsaťjedenročný krídelník "diablov" v 23. minúte odpovedal na gól Troya Terryho a v nájazdoch premenil svoj pokus, ktorý sa neskôr ukázal ako víťazný.

Tatarovci si hokej užívajú

Slovenský útočník pred svojim jedenástym gólom v sezóne dobre zapracoval v strednom pásme, ušiel svojmu obrancovi po pravom krídle a po prihrávke Jespera Boqvista zakončil svoju skvelú akciu strelou medzi betóny Anthonyho Stolarza. “S pribúdajúcimi zápasmi sezóny sme stále skúsenejší. Vieme, ako hrať tesné zápasy, hrá sa proti nám ťažko. Nevzdávame sa, ani keď nepremeníme pár šancí, je radosť to sledovať. Teším sa na ďalšie zápasy, momentálne si hokej veľmi užívame,” povedal pre nhl.com Tatar, ktorý počas 15:47 minúty na ľade zaznamenal aj plusový bod, jeden hit a stal sa prvou hviezdou zápasu. Veľkou mierou sa pod víťazstvo Devils podpísal aj brankár Nico Daws, ktorý zaznamenal 33 úspešných zákrokov. Tréner “diablov” Lindy Ruff koučoval v NHL 1608. zápas a dostal sa na piate miesto histórie pred Ala Arboura. Na čele je Scotty Bowman (2141). Anaheim prehral tretíkrát za sebou, v tabuľke Západnej konferencie je jedenásty. New Jersey patrí vo východnej vetve dvanásta priečka.

Calgary s Ružičkom uspelo

Calgary v zostave s Adamom Ružičkom zvíťazilo nad Detroitom 3:0. Ružička odohral necelých 12 minút, na brankára hostí vyslal jednu strelu. Slovenský center bol mimoriadne úspešný na vhadzovaní, keď mal 78-percentnú úspešnosť. Jacob Markström chytil 19 striel a zaznamenal už deviate čisté konto v sezóne, najviac zo všetkých brankárov. Pre porovnanie, Markström počas prvých jedenástich ročníkov v NHL vychytal osem shutoutov. “Je to tímová štatistika. Chalanov neustále povzbudzujem, nech hrajú tak ako doteraz. Je radosť byť brankárom tohto tímu,” povedal 32-ročný Švéd pre nhl.com. Góly “plameňov” strelili Elias Lindholm, Tyler Toffoli a Blake Coleman. Lindholm zaznamenal 30. gól v sezóne v 58. zápase. Je to najlepší výkon v drese Flames od sezóny 2007-08, kedy Jarome Iginla na 30 gólov potreboval len 42 zápasov. Obranca Red Wings Marc Staal odohral 1000. zápas v kariére. Tento míľnik pred ním dosiahli aj jeho bratia Eric (1293) a Jordan (1070). Staalovci sú prvým bratským triom v histórii NHL, ktorým sa to podarilo.

Olejári si poradili s obhajcom Stanley Cupu

Edmonton zdolal na domácom ľade dvojnásobného obhajcu Stanley Cupu Tampu Bay 4:1. Dvomi peknými gólmi prispel k víťazstvu Oilers kapitán Connor McDavid, keď pri prvom vo veľkej rýchlosti obišiel Victora Hedmana a na 2:0 zvýšil presnou strelou do horného rohu Briana Elliotta počas presilovky. Leon Draisaitl a Kailer Yamamoto mali bilanciu 1+1, Mikko Koskinen chytil 30 striel. Jediný gól “bleskov” strelil obranca Zach Bogosian, Tampa Bay prehrala prvýkrát v sezóne tri zápasy za sebou. Slovenský obranca Lightning Erik Černák bol na ľade 21 minút a 10 sekúnd, pripísal si jednu strelu a zaznamenal dva hity.

Robert Thomas pomohol štyrmi bodmi (2+2) k víťazstvu St. Louis v Nashville 7:4. Predators vyrovnali z 0:3 na 3:3, potom aj na 4:4, ale rozdielový gól strelil 2:38 minúty pred koncom tretej tretiny Thomas a triumf Blues poistili do prázdnej bránky David Perron a Justin Faulk. Útočník St. Louis Vladimir Tarasenko zaznamenal dve asistencie a so 493 bodmi (237+256) vyrovnal zápis Pavla Demitru na šiestom mieste klubovej histórie. Lídrom je Bernie Federko s 1073 bodmi.

Hokejisti Caroliny zdolali Philadelhiu 3:1 a natiahli domácu bodovú sériu na 13 zápasov. Víťazný gól strelil v 57. minúte Jordan Martinook. Prvý gól Hurricanes strelil Steven Lorentz, do prázdnej bránky spečatil triumf Sebastian Aho. Jednu asistenciu zaznamenal Derek Stepan, pre ktorého to bol 500. bod v 800. zápase.

Boston zdolal v tesnom zápase Arizonu 3:2, keď necelé štyri minúty pred koncom rozhodol Charlie Coyle. Bruins tak natiahli víťaznú sériu s Coyotes na 18 zápasov, naposledy s nimi prehrali 9. októbra 2010 v Prahe. Je to druhá najdlhšia séria v histórii NHL, rekordnú držia hráči Montrealu Canadiens, ktorí v rokoch 1977-78 vyhrali nad Washingtonom Capitals 23 zápasov za sebou.

Nováčik zo Seattlu sa na záver päťzápasového tripu dočkal úspechu, keď na ľade finalistu minulej sezóny Montrealu vyhral 4:3 po nájazdoch. Jediným úspešným exekútorom bol až v siedmej sérii Marcus Johansson. Hráči Kraken zdolali Canadiens v oboch dueloch základnej časti, 26. októbra vyhrali doma 5:1.

Patrick Kane s historickým zápisom

Patrick Kane sa stal druhým najproduktívnejším hráčom Chicaga v histórii, keď vo víťaznom zápase v Ottawe (6:3) nazbieral tri asistencie a dostal sa pred Bobbyho Hulla. “Je neuveriteľné, ako dlho hrá na vysokej úrovni a čo počas svojej kariéry dosiahol. Zapísal sa do histórie, ale všetci vieme, že ešte nepovedal svoje posledné slovo,” povedal kapitán Jonathan Toews na adresu svojho dlhoročného spoluhráča. Kane má na konte 1156 bodov, o tri viac ako Hull (1153). Na čele klubových zápisov je slovenský rodák Stan Mikita (1467). Nepríjemný moment sa odohral už v 3. minúte, keď Parker Kelly narazil na mantinel Connora Murphyho a obranca Blackhawks opustil ľadovú plochu na nosidlách. Murphy napokon nemusel ísť do nemocnice a vrátil sa s tímom do Chicaga.

New York Rangers vyhrali v Dallase 7:4, k čomu piatimi bodmi prispel Artemij Panarin. Ruský útočník strelil gól a nazbieral štyri asistencie. Tri gólové prihrávky si pripísal Dryden Hunt, brankár Igor Šesťorkin chytil 29 striel. V drese domácich Stars oslávil 800. zápas v kariére gólom Tyler Seguin.

Kalifornské derby pre žralokov

V kalifornskom derby uspeli hokejisti San Jose, keď zdolali doma Los Angeles 5:0. Skvelý návrat po zranení absolvoval Adin Hill, ktorý v prvom zápase od 22. januára zneškodnil 29 striel Kings a zaznamenal piaty shutout v kariére. Tomáš Hertl strelil dva góly, Timo Meier pridal k presnému zásahu aj dve asistencie.

Nashville Predators - St. Louis Blues 4:7 (1:3, 3:1, 0:3)
Góly: 19. Duchene (Forsberg, Johansen), 24. Johansen (Duchene, Josi), 29. Forsberg (Ekholm, Carrier), 33. Duchene (Johansen) - 7. Perron (Krug, Tarasenko), 8. Saad (Thomas, Kyrou), 18. Thomas (Saad, Kyrou), 32. Krug (MacEachern, Bozak), 58. Thomas (Kyrou, Tarasenko), 59. Perron (Schenn, O'Reilly), 59. Faulk (Thomas). Brankári: Saros - Husso, strely na bránku: 35:35, 17.565 divákov.

Carolina Hurricanes - Philadelphia Flyers 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 29. Lorentz (Stepan, Chatfield), 57. Martinook (Trocheck, Cole), 60. Aho (Svečnikov) - 37. Brassard (Atkinson, Ristolainen). Brankári: Andersen - Jones, strely na bránku: 36:29, 18.680 divákov.

Boston Bruins - Arizona Coyotes 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Góly: 3. Smith (Nosek, Foligno), 11. Smith (Frederic, Coyle), 57. Coyle (Frederic, McAvoy) - 40. Keller (Mayo, Schmaltz), 43. Ritchie (Hayton, Maccelli). Brankári: Swayman - Vejmelka, strely na bránku: 40:29, 17.850 divákov.

Calgary Flames - Detroit Red Wings 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 10. Lindholm (Andersson, Tkachuk), 49. Toffoli (Tkachuk, Gaudreau), 56. Coleman (Tanev, Stone). Brankári: Markström - Greiss, strely na bránku: 43:19, 17.658 divákov.

Montreal Canadiens - Seattle Kraken 3:4 pp a sn (1:2, 0:1, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 15. Pezzetta (Evans), 42. Romanov (Pitlick, Petry), 58. Suzuki (Chiarot, Romanov) - 10. Gourde, 17. Donato (Johansson, Dunn), 36. McCann (Johansson, Geekie), rozh. náj. Johansson. Brankári: Montembeault - Greiss, strely na bránku: 33:35, 20.608 divákov.

New Jersey Devils - Anaheim Ducks 2:1 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 23. TATAR (Boqvist), rozh. náj. TATAR - 12. Terry (Comtois, Manson). Brankári: Daws - Stolarz, strely na bránku: 40:34, 14.783 divákov.

Ottawa Senators - Chicago Blackhawks 3:6 (2:0, 1:4, 0:2)
Góly: 4. Brown (Formenton), 15. Chabot, 36. Paul (Zub, Brown) - 21. Toews (Kane), 23. Toews (Kane, Gustafsson), 30. C. Jones (S. Jones, Hagel), 36. Lafferty (McCabe, Carpenter), 49. C. Jones (Dach, McCabe), 51. Strome (S. Jones, Kane). Brankári: Forsberg - Fleury, strely na bránku: 23:28, 14.252 divákov.

Dallas Stars - New York Rangers 4:7 (2:4, 1:1, 1:2)
Góly: 1. Lindell (Hanley), 5. Seguin (Kiviranta, Lindell), 28. Robertson (Klingberg, Hintz), 49. Pavelski (Hintz, Klingberg) - 10. McKegg (Miller, Gauthier), 13. Zibanejad (Strome, Panarin), 15. Fox (Trouba, Panarin), 15. Panarin (Miller, Hunt), 39. Nemeth (Panarin, Hunt), 55. Goodrow (Chytil), 59. Strome (Hunt, Panarin). Brankári: Oettinger - Šesťorkin, strely na bránku: 33:29, 18.532 divákov.

San Jose Sharks - Los Angeles Kings 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Góly: 10. Meier (Burns, Bonino), 12. Nieto (Bonino), 20. Dahlén (Meier), 29. Hertl (Couture, Meier), 56. Hertl (Balcers, Barabanov). Brankári: Hill - Petersen, strely na bránku: 27:29, 13.281 divákov.

Edmonton Oilers - Tampa Bay Lightning 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 11. McDavid (Yamamoto, Barrie), 40. McDavid (Barrie, Draisaitl), 53. Draisaitl, 58. Yamamoto (Kane, Nurse) - 50. Bogosian (Perry, Maroon). Brankári: Koskinen - Elliott, strely na bránku: 49:32, 17.528 divákov.

Viac o téme: Hokej NHL Tomáš Tatar New Jersey Devils Anaheim Ducks