VIDEO Ďalší zápis do histórie: Toto dosiahol 45-ročný Chára iba ako 6. hráč v NHL!

Zdeno Chára a Joe Pavelski v tvrdom súbojiZdeno Chára a Joe Pavelski v tvrdom súboji Zdroj: Profimedia

NEW YORK - Hokejisti New Yorku Islanders zdolali v NHL Dallas 4:2. Hetrikom sa zaskvel americký útočník Brock Nelson. Slovenský obranca Zdeno Chára na domácej strane ani útočník Marián Studenič s obrancom Andrejom Sekerom v drese Stars nebodovali. Vancouver prehral s Calgary 2:5, brankár Jaroslav Halák vystriedal od tretej tretiny Američana Thatchera Demka a inkasoval záverečný piaty gól hostí.

Nelson strelil všetky tri góly v tretej tretine, keď v priebehu necelých dvoch minút skóroval na 2:1 a 3:1 a potom dal bodu za duelom do prázdnej bránky. "Takú tretinu som ešte nezažil. Bol som rád, že som strelil gól, ale nenapadlo mi, že pridám ďalšie dva," povedal Nelson pre web nhl.com. Islanders bodovali v šiestich zápasoch za sebou, z toho päť duelov vyhrali. "Na ľade bolo málo miesta, Dallas má silných a rýchlych hráčov. Výborne chytal Semjon Varlamov, bolo to dôležité víťazstvo," uviedol tréner Barry Trotz. Ruský brankár zlikvidoval 37 striel Stars.

Chára, ktorý 18. marca oslávil 45. narodeniny, bol na ľade 19 minút a 40 sekúnd, zaznamenal plusový bod a jednu strelu. Slovenský obranca sa stal šiestym hráčom v histórii, ktorý na zápas základnej časti alebo play off NHL nastúpil vo veku 45 a viac rokov. Pred ním to dokázali Chris Chelios (171 zápasov), Gordie Howe (83), Jaromír Jágr (50), Johnny Bower (1) a Moe Roberts (1). V drese Dallasu sa predstavili dvaja Slováci, Studenič zaznamenal počas 13:21 min na ľade mínusku a dve strely. Sekera, ktorý nastúpil prvýkrát od 28. januára, mal tiež jeden mínusový bod a na ľade bol 13 minút a 25 sekúnd.

McDavid je už na méte 90 bodov

New Jersey v zostave s útočníkom Tomášom Tatarom prehralo na ľade Edmontonu 3:6. Kapitán Oilers Connor McDavid uzavrel skóre gólom do prázdnej bránky, predtým si pripísal dve asistencie a ako prvý hráč v tejto sezóne sa dostal na métu 90 bodov. Dvakrát skóroval Evander Kane, Leon Draisaitl k 41. gólu v sezóne pridal aj asistenciu. Devils ešte v tretej tretine po góloch Jespera Bratta a Nica Hischiera viedli 3:2, ale domáci strelili štyri góly za sebou a pripravili súperovi tretiu prehru na výjazde za sebou. "Do nášho vedenia sme hrali naozaj dobre, mali sme viac šancí a mohli sme viesť aj výraznejšie. Zrazili náš však góly z veľkých uhlov, najmä ten Tysona Barrieho na 3:3 nemal padnúť. Myslím si, že 99 zo 100 takýchto striel náš brankár chytí," povedal tréner Lindy Ruff. Tatar absolvoval 14 minút a 39 sekúnd, zaznamenal mínusový bod a jednu strelu.

Rozhodlo Černákovo vylúčenie

Tampa Bay, za ktorú nastúpil obranca Erik Černák, podľahla New Yorku Rangers 1:2. O víťazstve "jazdcov" na ľade dvojnásobných obhajcov Stanleyho pohára rozhodol v presilovke 16 sekúnd pred koncom Mika Zibanejad, keď potrestal vylúčenie Černáka. Slovenský obranca v snahe dvihnúť hokejku Chrisa Kreidera nešťastne zasiahol najlepšieho strelca Rangers do tváre a 2:15 min pred koncom putoval na trestnú lavicu. Hostia sekundu pred jeho návratom rozhodli, keď Zibanejad prekonal Andreja Vasilevského po krížnej prihrávke Artemija Panarina strelou bez prípravy.

"Tento zápas sme ukradli. Nehrali sme príliš dobre, ale Igor Šesťorkin bol v bránke skvelý. Máme dva body a posúvame sa vpred, bola to dobrá lekcia," povedal Zibanejad. Šesťorkin vychytal 30. víťazstvo v 41. zápase, čím prekonal klubový rekord Henrika Lundqvista zo sezóny 2014/2015. Legendárny Švéd potreboval na 30 triumfov 46 zápasov. Černák odohral 20 minút a zaznamenal tri strely. Jediný gól Lightning strelil Brayden Point, debut v drese Tampy absolvoval po výmene z Chicaga Brandon Hagel.

Halák striedal svojho kolegu

Hokejisti Calgary vrátili Vancouveru prehru 1:7 z 24. februára a v kanadskom derby zvíťazili na ľade Canucks 5:2. Gól a dve asistencie si pripísal Matthew Tkachuk. Prvýkrát od 28. februára nastúpil do bránky Canucks Halák, keď vystriedal Thatchera Demka na poslednú dvadsaťminútovku za stavu 0:4. Slovenský brankár chytil 14 striel, prekonal ho len Johnny Gaudreau, ktorý v 47. minúte v presilovke zvýšil na 5:0 pre Flames.

Ryan Hartman zlomil 3:13 minúty pred koncom nerozhodný stav 1:1 a Minnesota zdolala Chicago 3:1. Do prázdnej bránky spečatil druhé víťazstvo Wild za sebou Jordan Greenway. Hartman si vďaka gólu pripísal 76. bod v tejto sezóne. V histórii Wild to dokázali len dvaja hráči - bývalý slovenský útočník Marián Gáborík nazbieral v sezóne 2007/2008 rekordných 83 bodov (42+41 v 77 zápasoch) a Brian Rolston zaznamenal 79 bodov v sezóne 2005/2006 (34+45 v 82 dueloch).

Hokejisti Vegas zdolali doma Los Angeles 5:1. Logan Thompson chytil 38 striel, z toho 19 v tretej tretine a vytvoril si osobné maximum. V drese Golden Knights nastúpil aj Jack Eichel, ktorého štart bol pre zranenie ruky otázny a pripísal si asistenciu. Gól a asistenciu zaznamenal obranca Alex Pietrangelo.

Crosby sa zapísal do štatistík rovnako ako Marián Hossa

Sidney Crosby strelil dva góly v tretej tretine a spečatil víťazstvo Pittsburghu na ľade Arizony 4:1. O rozdielový zásah sa postaral Jevgenij Malkin. Penguins vyhrali nad Coyotes osem zápasov za sebou, séria trvá od 7. novembra 2017. "Tučniaci" sú s 21 víťazstvami vonku na čele poradia NHL. Crosby zaznamenal 87. viacgólový zápas, ale prvý proti Arizone. Kapitán Penguins strelil viac ako jeden gól v zápase proti 29 tímom, čím vyrovnal rekord súťaže, ktorý držia Marián Hossa, Jarome Iginla, Luc Robitaille a Alexander Ovečkin.

Columbus zdolal doma St. Louis 5:4, hosťom nestačil ani siedmy hetrik Davida Perrona v kariére a druhý v sezóne. Perron skóroval v šiestom zápase za sebou, prvý gól v NHL strelil ďalší útočník St. Louis Alexej Toropčenko. K víťazstvu Blue Jackets prispeli gólom a asistenciou Patrik Laine, Gustav Nyquist a Emil Bemström. Pre zranenie nedochytal duel Elvis Merzlikins.

Švédsky kanonier prekonal klubový rekord

Filip Forsberg sa stal najlepším strelcom v klubovej histórii Nashvillu, keď prispel gólom k víťazstvu nad Torontom 6:3. Švédsky útočník strelil v 546. zápase v drese Predators 211. gól a prekonal rekord Davida Legwanda, ktorý za Nashville odohral 956 duelov. Po dvojzápasovom treste sa do zostavy Maple Leafs vrátil najlepší strelec NHL Auston Matthews, ktorý k 46. gólu v sezóne pridal aj asistenciu. Tri body za dva presné zásahy a gólovú prihrávku pridal jeho spoluhráč Mitchell Marner. Výbornú formu potvrdil obranca Nashvillu Roman Josi, ktorý v treťom zápase za sebou nazbieral tri asistencie. V histórii NHL to dokázal pred ním len Bobby Orr (šesť zápasov v sezóne 1970/1971).

Montreal zdolal v kanadskom derby Ottawu 5:1. Vo štvrtom zápase za sebou skóroval Cole Caufield, za uplynulých 20 rokov mali spomedzi nováčikov Canadiens takúto sériu len Jesperi Kotkaniemi (2018/2019), Matt D'Agostini (2008/2009), Chris Higgins (2005/2006) a Marcel Hossa (2002/2003).

Nováčik zo Seattlu zdolal Detroit 4:2, hoci po dvoch tretinách prehrával 0:2. Kraken sa stal štvrtým expanzným tímom v NHL za uplynulých 40 rokov, ktorý vo svojej prvej sezóne otočil v tretej tretine skóre po viac ako jednogólovej strate. Okrem Seattlu sa to podarilo hokejistom Atlanty Thrashers (2. apríl 2000), Tampy Bay Lightning (16. decembra 1992) a San Jose Sharks (21. marca 1992).

Minnesota - Chicago 3:1

New York Islanders - Dallas 4:2

Edmonton - New Jersey 6:3

Vegas - Los Angeles 5:1

Arizona - Pittsburgh 1:4

Columbus - St. Louis 5:4

Montreal - Ottawa 5:1

Nashville - Toronto 6:3