VIDEO Fehérváryho asistencia pri prehre s Torontom, Černákova Tampa zrušila Floride parádnu sériu

Alexander Ovečkin v súboji o puk s Morganom RiellymAlexander Ovečkin v súboji o puk s Morganom Riellym Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

WASHINGTON - Slovenský hokejista Martin Fehérváry si v noci na pondelok v NHL pripísal na konto asistenciu. Washington však prehral doma s Torontom 3:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca absolvoval 19:17 min a na Erika Kallgrena vyslal dve strely.

Tampa s Erikom Černákom triumfovala na štadióne Floridy 8:4 a ukončila 13-zápasovú víťaznú sériu Panthers. Nikita Kučerov zaznamenal dva góly a tri asistencie. Černák strávil na ľade 20:06 min a na trestnej lavici si odsedel sedem minút.

Washington okrem prehry prišiel aj o svojho lídra Alexandra Ovečkina, ktorý sa v tretej tretine zranil v hornej časti tela a duel nedohral. Ruský kanonier po brejku prepadol cez hokejku brankára Kallgrena a tvrdo narazil ľavým ramenom o mantinel. Chvíľku zostal na ľade a potom odkorčuľoval rovno do šatne. "Hovoril som s ním a myslím si, že bude v poriadku. Vždy je hrozivé, keď skončí Ovečkin na ľade, ale je to tvrdý chlap," povedal útočník T. J. Oshie.

"Nakorčuľoval do mojej hokejky a zakopol. Nebolo mojím úmyslom potknúť ho a dúfam, že je v poriadku," uviedol pre nhl.com Kallgren. Ovečkin odohral 77 zo 79 duelov Capitals v prebiehajúcej sezóne a dva vynechal pre koronavírusové protokoly. Na konte má 50 gólov a 40 asistencií.

Hokejisti Toronta sa tešia Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

Toronto prehrávalo v tretej tretine 1:3, no dokázalo vyrovnať a v siedmej sérii nájazdov rozhodol o jeho triumfe Alexander Kerfoot. Vyrovnávajúci gól strelil necelú minútu pred koncom riadneho času Jason Spezza. "Nebol to náš najlepší večer, no nevzdali sme sa a ´comeback´ bol skvelý," povedal.

Florida prehrala prvýkrát od 27. marca a prišla o rekordnú víťaznú sériu. "Dnes nám vyschla studňa," priznal po zápase tréner "panterov" Andrew Brunette. Florida síce prestrieľala súpera 39:33, no gólovo mu sekundovala len do začiatku druhej tretiny, keď vyrovnala na 3:3. Kučerovovi výborne sekundovali kapitán Steven Stamkos s dvoma gólmi i asistenciami a rovnako štvorbodový Victor Hedman (0+4). Dva góly strelil aj Nick Paul: "Vedeli sme o ich sérii a chceli sme byť tí, ktorí ju ukončia."

Hokejisti Caroliny Hurricanes zvíťazili v nedeľňajšom zápase na ľade New Yorku Islanders a dosiahli štvrtý triumf v sérii. "Ostrovania" prehrali piaty duel za sebou. Slovenský obranca Zdeno Chára odohral 18:05 min a do štatistík si pripísal dve trestné minúty, štyri hity, jeden blok a dva mínusové body. Carolina prišla pri výhre o brankára Anttiho Raantu, ktorý kryl 17 striel, no v priebehu druhej tretiny ho musel vystriedať Pjotr Kočetkov.

Tatar nebodoval

Detroit zvíťazil v New Jersey 3:0. Tomáš Tatar absolvoval v drese Devils 17:27 min a mal dva mínusové body. Brankár Alex Nedeljkovic mal 17 úspešných zákrokov a zaznamenal štvrtý shutout v sezóne. New Jersey nastúpilo bez Nica Hischiera a Jespera Bratta, ktorých vyradila choroba. "Keď stratíte Nica a Bratta, prídete o rýchlosť a musíte robiť veci jednoducho. V obrane sme hrali dobre, no chýbalo nám viac zručnosti," povedal tréner Lindy Ruff.

New Jersey zaznamenal 17 striel na bránku, čo je najmenej v sezóne tímu. Jegor Šarangovič v 40. minúte rozvlnil sieť, no gól na 1:1 neplatil po tom, ako Detroit požiadal o prešetrenie situácie pre možný ofsajd. "Určite by nás to trochu pozdvihlo, no dnes sme nemali príliš veľa energie. Boli sme odpojení a nevedeli sme si prihrať. Potom je ťažké vyhrať zápas," povedal pre nhl.com Tatar.

Michael McLeod a Moritz Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Bill Kostroun

Hokejisti Vegas neudržali vedenie a so San Jose nakoniec prehrali 4:5 po predĺžení a nájazdoch. Rozhodujúci premenil v tretej sérii Thomas Bordeleu. "Rytieri" si tak opäť skomplikovali šancu na postup do play off. Vegas bojuje o poslednú voľnú kartu na Západe, z deviateho miesta stráca na ôsmy Dallas tri body a práve "hviezdy" ho privítajú na svojom ľade v najbližšom zápase.

"Je to horká pilulka. Musíme vyhrať nasledujúci zápas. Ak sa to podarí, nikdy neviete, čo sa môže stať. Dnes to bola naozaj tvrdá prehra, ale stále sme živí. V utorok v noci musíme vyhrať, aby sme si udržali šance," povedal kapitán Vegas Mark Stone.

Fiala predbehol Gáboríka

Istotu postupu nemá ešte ani siedmy tím na Západe Nashville. "Predátori" v noci na pondelok prehrali doma s Minnesotou 4:5 po predĺžení, v ktorom rozhodol 1,3 sekundy pred koncom Dmitrij Kulikov. Filip Forsberg sa stal len druhým hráčom histórie Nashvillu, ktorý pokoril 40-gólovú hranicu v sezóne, minulý utorok to dokázal aj Matt Duchene. Roman Josi sa stal prvým obrancom, ktorý nazbieral v sezóne  aspoň 70 asistencií od čias Briana Leetcha. Ten pokoril túto métu v sezóne 1995/96 v drese New Yorku Rangers.

Útočník Wild Kevin Fiala si pripísal gól a asistenciu a v sezóne nazbieral už 84 bodov (33+51). V historických štatistikách Minnesoty tak o jeden prekonal Slováka Mariána Gáboríka a zaradil sa na druhé miesto za Kirilla Kaprizova (103 b).

Útočník Minnesoty Wild Kevin Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Mark Zaleski

Boston zvíťazil nad Montrealom 5:3. Po dva góly strelili Patrice Bergeron a Erik Haula, brankár Jeremy Swayman potiahol Bruins 23 zákrokmi. Boston vyhral štvrtý z piatich zápasov, Montreal zaknihoval už deviatu prehru po sebe. Pred úvodným buly si uctili pamiatku legendárneho útočníka Montrealu Guya Lafleura, ktorý v piatok zomrel vo veku 70 rokov. Na štadióne boli prítomní jeho niekdajší spoluhráči a taktiež členovia Siene slávy Yvan Cournoyer, Guy Lapointe a Bob Gainey.

"Dnes sme spravili všetko, čo sme vedeli, aby sme pre neho vyhrali. Takže sme mu po zápase aspoň vzdali hold," uviedol Nick Suzuki, keď so spoluhráčmi po záverečnom hvizde namierili hokejky smerom k vyradenému Lafleurovmu dresu s číslom 10.

Edmonton prehral na ľade Columbusu 2:5. Connor McDavid zaznamenal dve asistencie a so 118 bodmi (45+78) v sezóne si vytvoril nové kariérne maximum. Na čele kanadského bodovania ligy má náskok tri body na Jonathana Huberdeaua z Floridy. V drese Columbusu nazbierali tri body Jakub Voráček (0+3) a Oliver Bjorkstrand (1+2), Nick Blankenburg strelil svoj premiérový gól v NHL. "Je to splnený sen, skórovať v domácom zápas proti Edmontonu na 3:2 desať minút pred koncom. Je to pre mňa veľmi špeciálne," povedal.

Philadelphia zvíťazila nad Pittsburghom 4:1 a ukončila sériu piatich domácich prehier. Connor Hellebuyck dosiahol 200. víťazstvo v kariére a Winnipeg Jets priviedol k triumfu nad Colorada Avalanche 4:1. Fanúšikovia Jets mu po zápase predviedli "standing ovation". "Ukazuje to, že si vážia všetko, čo som tu s nimi dosiahol. Som rád, že môžem volať Winnipeg môj domov a budem ešte pár ďalších rokov," povedal. Jets strelili štyri góly v tretej tretine, tri za 3:21 minúty. Avalanche prehrali štvrtý duel po sebe.

Getzlaf sa rozlúčil asistenciou

Ryan Getzlaf si v poslednom zápase v NHL pripísal jednu asistenciu a jeho Anaheim prehral doma so St. Louis 3:6. V profilige strávil dlhých 17 sezón, všetky v drese Ducks, v ktorých odohral 1157 duelov a nazbieral 1019 bodov (282+737). Tridsaťšesťročný hráč pridal v 125 stretnutiach play off 120 bodov (37+83). V prebiehajúcom ročníku odohral 56 zápasov s bilanciou tri góly a 34 asistencií.

"Toto je hra, ktorú som tak dlho miloval a vždy, keď som naskočil na ľad, som sa pokúšal odovzdať všetko. Teraz sa teším na novú kapitolu," citoval ho portál nhl.com. Getzlaf drží klubové rekordy Anaheimu v počte odohraných zápasov (1157), asistencií (737), góloch v predĺžení (11) a asistenciách pri power play (254). Je lídrom v počte gólov za sezónu (37), asistencií (83) a bodov (120). V roku 2007 získal s klubom Stanleyho pohár.

Washington Capitals - Toronto Maple Leafs 3:4 pp a sn (1:1, 0:0, 2:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 6. Oshie (Mantha), 44. Eller (FEHÉRVÁRY, Carlson), 45. Johansson (Sheary, Schultz) - 13. Ljubuškin (Marner, Matthews), 53. Michejev (Dahlström, Engvall), 60. Spezza (Michejev, Matthews), rozh. nájazd: Kerfoot. Brankári: Vaněček - Kallgren, strely na bránku: 37:30, 18.573 divákov.

Florida Panthers – Tampa Bay Lightning 4:8 (2:3, 1:2, 1:3)
Góly: 5. Reinhart (Lundell, Acciari), 18. Montour, 21. Marchment (Giroux, Weegar), 48. Reinhart (Huberdeau, Giroux) - 3. Kučerov (Maroon, McDonagh), 7. Stamkos (Hedman, Kučerov), 15. Foote (Hagel, Stamkos), 26. Paul (Hagel), 33. Paul (Killorn, Hedman), 44. Point (Kučerov, Hedman), 52. Kučerov (Stamkos, Hedman), 57. Stamkos (Kučerov, Point). Brankári: Bobrovskyj - Vasilevskij, strely na bránku: 39:33, 17.036 divákov.

Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 16. Frost (Tippett, Cates), 27. Cates (Yandle, Frost), 50. Cates (Provorov, Yandle), 58. Konecny (Hayes, Högberg) - 57. Crosby (Guentzel, Malkin). Brankári: Jones - Domingue, strely na bránku: 43:38, 18.601 divákov.

Montreal Canadiens - Boston Bruins 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)
Góly: 22. Anderson (Gallagher, Petry), 44. Hoffman (Petry, Dvorak), 48. Suzuki (Perreault, Pezzetta) - 16. Bergeron (DeBrusk, Marchand), 19. Haula (t.s.), 25. Haula (Nosek, Clifton), 39. McAvoy (Bergeron), 60. Bergeron (Marchand). Brankári: Montembeault - Swayman, strely na bránku: 26:42, 21.105 divákov.

Winnipeg Jets - Colorado Avalanche 4:1 (0:0, 0:0, 4:1)
Góly. 50. Lowry (Morrissey), 51. Wheeler (Samberg, Pionk), 53. Connor (Harkins), 57. Ehlers (Šťastný) - 46. Compher (E. Johnson, J. Johnson). Brankári: Hellebuyck - Kuemper, strely na bránku: 44:31, 14.443 divákov.

Nashville Predators - Minnesota Wild 4:5 pp (1:1, 2:3, 1:0 - 0:1)
Góly: 20. Forsberg (Fabbro, Granlund), 31. Duchene (Granlund, Forsberg), 34. Johansen (Forsberg, Granlund), 55. Fabbro (Duchene, Josi) - 12. Bjugstad, 27. Eriksson Ek (Dewar, Cramarossa), 39. Eriksson Ek (Fiala, Kaprizov), 40. Fiala (Boldy), 65. Kulikov (Eriksson Ek, Kaprizov). Brankári: Rittich - Fleury, strely na bránku: 25:47, 17.160 divákov.

Anaheim Ducks - St. Louis Blues 3:6 (2:0, 0:4, 1:2)
Góly: 11. Comtois (Lettieri, Steel), 13. Mayhew (Zegras, Šustr), 58. Henrique (Getzlaf, Terry) - 28. Kyrou (Barbašev, Faulk), 29. Tarasenko (Mikkola, Thomas), 33. Barbašev (Kyrou, Bozak), 35. Faulk (Parayko, Tarasenko), 45. Bučnevič (O'Reilly, Mikkola), 46. Scandella (Barbašev, Bučnevič). Brankári: Gibson - Husso, strely na bránku: 17:37, 17.446 divákov.

Columbus Blue Jackets - Edmonton Oilers 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)
Góly: 16. Robinson (Voráček, Blankenburg), 42. Bjorkstrand (Sillinger, Nyquist), 50. Blankenburg (Bjorkstrand, Voráček), 57. Roslovic (Voráček, Nyquist), 60. Sillinger (Bjorkstrand) - 4. Kane (McDavid), 26. Draisaitl (McDavid, Barrie). Brankári: Merzlikins - Koskinen, strely na bránku: 31:35, 18.120 divákov.

New York Islanders - Carolina Hurricanes 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)
Góly: 19. Johnston (Martin, Cizikas), 36. Pulock (Bailey, Bellows) - 3. Stepan, 9. Jarvis (Svečnikov, Aho), 46. Domi (Teräväinen, Martinook), 58. Fast (Staal), 59. Smith. Brankári: Varlamov - Raanta (33. Kočetkov), strely na bránku: 34:26, 15.945 divákov.

New Jersey Devils - Detroit Red Wings 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 16. Sundqvist (Bertuzzi), 58. Bertuzzi (Sundqvist, DeKeyser), 60. Rasmussen (Erne). Brankári: Hammond - Nedeljkovic, strely na bránku: 17:24, 11.492 divákov.

Vegas Golden Knights - San Jose Sharks 4:5 pp a sn (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 15. Stephenson (Pacioretty, Pietrangelo), 28. Pacioretty (Theodore), 30. Carrier (Kolesar, Roy), 47. Roy (Karlsson, Theodore) - 12. Hertl (Barabanov, Megna), 39. Bonino (Megna, Nieto), 58. Bonino, 60. Meier (Couture, Burns), rozh. nájazd: Bordeleau. Brankári: Thompson - Reimer, strely na bránku: 46:29, 18.367 divákov.

Viac o téme: Florida Panthers Tampa Bay Lightning Toronto Maple Leafs Erik Černák Martin Fehérváry Washinton Capitals