Senica sa zachránila medzi slovenskou elitou, duel Serede s Dunajskou Stredou góly nepriniesol

Vpravo hráč DAC Nikola Krstovič a hráč Serede Mihajilo PopovičVpravo hráč DAC Nikola Krstovič a hráč Serede Mihajilo Popovič Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

SENICA - Futbalisti FC Senica sa po sobotnej domácej remíze 0:0 so Zlatými Moravcami v 8. kole nadstavby Fortuna ligy o udržanie sa zachránili medzi slovenskou elitou. ViOn dve kolá pred koncom stráca na Záhorákov 7 bodov, obsadí predposledné 11. miesto a poputuje do baráže o účasť vo FL v budúcej sezóne proti druhému tímu 2. ligy.

V Senici sa odohral dôležitý súboj o barážové miesto. Záhoráci nastúpili v silnejšej zostave oproti predchádzajúcim zápasom. V prvom polčase mali loptu viac na kopačkách hostia, domáci sa snažili brániť a vyrážať do protiútokov. Stretnutie sa hralo prevažne v strede poľa a prevládala bojovnosť. Už v 7. minúte sa dostal na dostrel bránky Jibril, no z dobrej pozície prestrelil. Na druhej strane sa o prvé zakončenie pokúsil Duda, spoza 16-ky mieril nad. O dve minúty na druhej strane prestrelil z 8 metrov Grozdanovski. Na strane domácich skúšal strelecké šťastie v 23. minúte Halabrín, no jeho prízemná strela nemala potrebnú razanciu.

Šachová partia dvoch maximálne bojujúcich tímov sa odohrávala aj po prestávke. ViOn sa snažil dobíjať senickú bránku, ale obrana na čele s brankárom zahrala fantastiky a ViOn do väčších šancí nepustila. V 50. minúte sa dostal do dobrej pozície po pase Totku Niarchos, jeho nepríjemnú prízemnú strelu brankár Lukáč vyrazil na roh. Potom sa dostali do dvoch zakončení hostia. V 57. minúte po rohu Ďubeka sa dostal k lopte Bednár, no hlavičkoval nad. V 69. minúte zakončoval Kyziridis, ale aj tentoraz lopta išla mimo bránu. Seničania dokázali v poslednej chvíli zmobilizovať sily a zápas skončil deľbou bodov, ktorá Záhorákom zaručuje minimálne desiatu priečku.

FK Senica - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 0:0
Rozhodovali: Očenáš – Vorel, Kmec, ŽK: Niarchos - Pintér, 328 divákov.

Senica: Chropovský – Totka, Mašulovič, Mihál, Koprna - Mayounga, Halabrín - J. Buchel (78. Macho), Duda (64. Bíly), Kudláč - Niarchos (90.+ Vrablic)

ViOn: Lukáč – Čögley, Bednár, Menich, Čonka (63. Pintér) – M. Tóth - Mondek, Grozdanovski (46. Horák), Ďubek, Suľa (38. Kyziridis) – Jibril

Jiří Pecha, tréner FK Senica: „Ja by som povedal, že v Senici posledné 3-4 týždne zažívame tvrdú realitu. Dnes to bolo hlavne o bojovnosti a srdiečku. V zápase sme mali aj šťastie. Išli sme mu ale naproti, zvládli sme to a sme zachránení.“

Ľuboš Benkovský, tréner ViOn Zlaté Moravce: „Z našej strany je to realita. V sezóne bolo veľa zápasov, ktoré bolo treba zlomiť nejakým gólom, no nestalo sa tak, a preto je baráž pre nás realita.“

Trenčín nedal šancu Liptákom

Futbalisti AS Trenčín zvíťazili v 8. kole nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o udržanie sa nad MFK Liptovský Mikuláš presvedčivo 5:2. Hetrikom sa blysol Njegoš Kupusovič.

Trenčania začali aktívne a už v 4. minúte mohol otvoriť skóre Bainovič, Luksch však loptu letiacu pod brvno vyrazil na roh. Obranu hostí zamestnával najmä agilný Azango. Po štvrťhodine hry si Luksch s jeho strelou poradil, no v 34. minúte po krídelnej akcii Nigérijčana poslal Trenčín do vedenia Kupusovič. Hostia krátko na to vyrovnali zásluhou Geráta po priamom kope Šveca. O minútu neskôr však Trenčín opäť viedol, keď Azango našiel v šestnástke Kupusoviča a ten pohotovou strelou prekonal Lukscha.

V úvode druhého polčasu domáci pokračovali v ofenzívnom uragáne. Tučný po odrazenej strele upravil na 3:1, v 57. minúte Kupusovič zavŕšil hetrik, keď prehodil vybiehajúceho Lukscha. V záverečnej štvrťhodine sa strelecky presadili striedajúci hráči. Soares zvýšil na 5:1 a konečný výsledok stanovil Voško.

AS Trenčín - MFK Tatran Liptovský Mikuláš 5:2 (2:1)
Góly: 34., 40. a 57. Kupusović, 50. Tučný, 75. Soares – 39. Gerát, 77. Voško. Rozhodoval: Glova, ŽK: Pirinen

Trenčín: Iliev – Yem, Pirinen, Stojsavljevič, Madu (78. Kozlovský) – Lavrinčík (69. Kmeť), Bainović, Hollý (78. Ibrahim) – Tučný (68. Soares), Kupusović (84. Letenay), Azango

L. Mikuláš: Luksch II – Krčík, Šindelář, Flak (17. Káčerík), Pavúk (88. Matoš) – Václavik (67. Staš), Gerát – Pinte, Bielák, Švec (88. Diviš)– Andrič (67. Voško)

Michalovce zvládli duel na ihrisku Pohronia

Futbalisti Michaloviec vyhrali v sobotnom 8. kole nadstavby Fortuna ligy v skupine o udržanie sa na ihrisku Pohronia 2:1.

Do zápasu nastúpili aktívne domáci futbalisti. Brankár Száraz musel likvidovať viaceré centrované lopty, pomohli mu aj spoluhráči. Najväčšiu príležitosť mal Mihalík v štrnástej minúte po peknom driblingu, ale spoza šestnástky mieril vedľa žrde. Hostia postupne hru vyrovnali a začali mať i mierne navrch. Pretavili to do gólu v 27. minúte. Z rohového kopu prepadla centrovaná lopta od Kotulu na voľného Marcina, ten si ju mal čas spracovať a následne zblízka prestrelil Lé Gianga – 0:1. Následne bola hra rozháraná, medzi šestnástkami, no Pohronie mohlo vyrovnať tesne pred prestávkou. Steinhübelov prudký center nik netečoval a keďže lopta nebezpečne smerovala k ľavej žrdi, Száraz vytiahol kľúčový zákrok.

Do druhého polčasu vystriedal domáci tím útočníka Prachara za Hašeka a mal aj hneď príležitosť. Steinhübel hlavou nedosiahol na zaujímavý center Sanneha. V 60. minúte spomínaný Hašek napriahol z voleja loptu, ktorá letela vysoko nad brvnom. Veľká príležitosť na vyrovnanie sa naskytla o šesť minút neskôr po chybe Vaška. Ten nedokázal odkopnúť jednoduchú prihrávku Klabníka, preto sa Steinhübel ocitol sám zoči - voči Szárazovi, ale nedokázal ho prekonať koncovkou na bližšiu žrď. Nepresadil sa potom v druhej príležitosti ani Hašek, ktorý dostal prihrávku do šestnástky presne do nohy od Blahúta, ale strela bola podobne ako v prvom prípade katastrofálna a nepresná. Michalovčania za to súpera vytrestali a z ojedinelej ich akcie tohto dejstva zvýšili na 0:2. Zbytočný faul tesne pred pokutovým územím vyrobil Bangala, z nariadeného priameho kopu ukázal 39-ročný Žofčák skvelú kopaciu techniku, keď nádherne mieril do pravej šibenice. Pohronie však na tento zásah do dvoch minút odpovedalo Šimčákom. Tento krajný obranca si spracoval prihrávku v šestnástke od Mihalíka a aj so šťastím prestrelil Száraza, ktorý si na loptu siahol, ale nevytesnil ju mimo bránku. V závere domáca snaha o vyrovnanie nepriniesla želaný efekt, Hašek sa ešte v šestnástke dostal k tretiemu zakončeniu pravačkou, no keďže bolo znovu nepresné, tri body putovali na Zemplín.

FK Pohronie – MFK Zemplín Michalovce 1:2 (0:1)
Góly: 80. Šimčák – 27. Marcin, 78. Žofčák. Rozhodovali: Kráľovič – Jánošík, Roszbeck. ŽK: Bangala – Begala, 215 divákov.

Pohronie: Lé Giang – Šimčák (83. Fofana), Pajer, Klabník, Sanneh (62. Štrba) – Chrien (57. Bangala), Ožvolda (83. Šmatlák) – Mihalík, Steinhübel, Blahút – Prachar (46. Hašek)

Michalovce: Száraz – Mendez, Vaško, Ranko, Kotula – Oshima, Begala, Volanakis – Tosevski (65. Záhradník), Marcin (90+3 Šuľa), Pea (65. Žofčák)

Peter Lérant, tréner FK Pohronie: „Prvých desať minút zápasu sme odohrali v dobrom tempe, mali sme prevahu. Potom súper trošku prevzal iniciatívu, robila nám problém jeho pohyblivosť v strede zálohy. Zlyhávalo nám preberanie hráčov. Hostia sa však k šanciam nedostávali, gól dali napokon po štandardke. V druhom polčase sme prestriedali, boli sme lepším mužstvom a mali sme tam viacero gólových príležitostí, bohužiaľ sme ich nevyužili a paradoxne sme opäť zo štandardky inkasovali. Hneď na to sme síce znížili a mali ešte dve príležitosti na vyrovnanie, no bohužiaľ chýbalo nám šťastie v zakončení. Remíza by bola spravodlivá. Teší ma druhý polčas, kde mužstvo ukázalo silu i trochu futbalovej kvality.“

Norbert Hrnčár, tréner Michaloviec: „Zmenili sme dnes rozostavenie a keď sme boli pokojní s loptou, prihrávali sme si a menili ťažisko, tak súper mal s tým obrovské problémy. Mali sme fázy, v ktorých sme nepožičali domácim loptu, tí hrozili iba zo štandardiek. V druhom polčase mi chýbal väčší pokoj na našich kopačkách, aby sme zápas dotiahli do bezproblémového konca. Mohli sme sa dostať do brejkov a zápas zavrieť už skôr. Tešíme sa z troch bodov a ideme do Michaloviec s tvrdou odbojovanou robotou. Zápas nás stál veľa síl, no mal trojbodový efekt.“

Sereď s Dunajskou Stredou si body podelili

Futbalisti Serede remizovali v sobotnom 8. kole nadstavby Fortuna ligy v skupine o titul v Trnave s DAC Dunajská Streda bez gólov.

Na lavičke Serede chýbal tréner Juraj Jarábek. Stal sa prvým lodivodom v tejto sezóne, ktorý nútene pauzoval pre tri žlté karty. Nahradil ho asistent Roman Hudec. V šiestej minúte unikol po pravej strane Krstovič a pred bránou našiel Balogha, ktorý umne podstrelil Chudého, ale jeho pokus mieril mimo bránu. O minútu neskôr si s Chudým neporadil zblízka neporadil ani Verlinden, mieril iba do rukavíc. Verlinden sa do zakončenia dostal aj krátko po polhodine hry, jeho strelu z vnútra šestnástky výborne chytil Chudý. Streleckú aktivitu hostí uzavrel v 39. minúte Krstovič, jeho hlavička po rohovom kope mierila mierne nad bránku Serede. Sereď sa dostala k nebezpečnej strele až v záverečnej minúte prvého polčasu, Fábry našiel iba pripraveného Veszelinova.

Vľavo hráč DAC Sainey Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Druhý polčas otvorila propagačná strela striedajúceho Košťála, s jeho pokusom brankár DAC veľa práce nemal. Nezáživný polčas oživil až striedajúci Zuberu. Mohol poslať svoj tím do vedenia, ale po hodine hry v šestnástke mieril namiesto do bránky iba do posledného obrancu. V 75. minúte sa do zakončenia dostal Košťál, jeho strela z vnútra pokutového územia mierila nad bránku hostí. Košťál mohol zápas rozhodnúť v 86. minúte, ale nepremenil šancu pred bránkou hostí a mieril iba do Veszelinova. Podpriemerný zápas sa napokon aj skončil bezgólovou remízou, domáci za ňu môžu ďakovať najmä brankárovi Chudému, ktorý "chytil" dva isté góly.

ŠKF Sereď – DAC Dunajská Streda 0:0
Rozhodovali: Dohál – Hrmo, Ádám, ŽK: Košťál - Krstovič, Pinto, 202 divákov.

ŠKF Sereď: Chudý – Todorski, Dias, Šulek, Popovič – Potoma, Iglesias, Fábry (77. Radič) – Cobnan (81. Mateus), Haša (46. Košťál), Yao (90. Sanusi)

DAC: Veszelinov – Pinto, Kružliak, Brunetti, Ciganiks - Balogh (77. Andrezinho), Dimun, Njie, Verlinden (89. Moumou), Szánthó (46. Andzouana), Krstovič (61. Zuberu)

Roman Hudec, asistent trénera Serede: "Chceli sme bodovať, bod je pre nás výborný. Hostia nás túto sezónu neporazili. Vstup do zápasu sme nemali dobrý, vychádzali sme zo zabezpečenej obrany, kontry nám nevychádzali. Súpera sme eliminovali a sme spokojní."

Joao Janeiro, tréner DAC: "Pozitívom zápasu je, že sme si zabezpečili štvrté miesto, budeme mať v baráži výhodu domáceho prostredia. Proti Seredi je to vždy ťažké, ak nepremeníte toľko šancí mužstvo začne byť nervózne a to je moja úloha zmeniť to."

Viac o téme: FK Senica