Na kurte blázon, mimo neho milý chlapík: Správať sa ako Borg? To nebolo v jeho DNA...

Björn Borg a John McEnroeBjörn Borg a John McEnroe Zdroj: SITA/AP/Elise Amendola

BRATISLAVA - Temperamentný chlapík, ktorého zdobili kučeravé vlasy a červená čelenka, sa do povedomia (nielen) tenisovej verejnosti dostal ako ten nespratník, ktorý nemal problém poslať kade ľahšie rozhodcov, súperov, novinárov, divákov i zberačov loptičiek.

Vyvádzal ako zmyslov zbavený, svoju frustráciu a ustavičný pocit, že mu niekto krivdí, si bol schopný ventilovať na rakete i sieti, skrátka na všetkom, čo mal po ruke. Prenikol medzi najlepších hráčov histórie a aj napriek desiatkam výstrelkov patrí k najrešpektovanejším postavám športu.

Taký bol a stále je John McEnroe, sedemnásobný grandslamový šampión, bývalá svetová jednotka a po Rafaelovi Nadalovi a Rodovi Laverovi tretí najznámejší ľavák v profesionálnom tenise.

"Súčasní hráči vyzerajú ako neuveriteľne milí ľudia. Rafael Nadal vyhlásil, že nikdy v živote nezlomil raketu. Vo všeobecnosti si však myslím, že ľudia sú, pokiaľ ide o tenis, viac ako ja a Connors, než ako Borg, ktorý sa nikdy neprejavil. Tenis je veľmi frustrujúca hra, pri ktorej je ťažké nezanechať emócie," povedal Američan v nedávnom rozhovore pre The Week.

Proti Ice Borgovi sa ovládal

Svoju horúcu krv kontroloval len v nezabudnuteľných súbojoch so Švédom Björnom Borgom, bez debaty najväčším rivalom v jeho kariére. Zatiaľ čo v iných zápasoch vybuchol ako sopka, proti dlhovlasému a plachému "Ice Borgovi" sa ovládal ako len vedel. Rešpektoval ho.

"Pôjdem cvičiť a budem na dve hodiny Borgom? Trvalo by to tak päť minút. Jednoducho to nebolo v mojej DNA," porovnal svoju povahu s tou Borgovou.

Naozaj, tenistov i osobnosti s viac rozdielnym prejavom by ste hľadali márne. Boli ako oheň a voda. Na jednej strane kurtu stroj, ktorý pôsobil, akoby nevedel, čo sú to emócie a na druhej strane majster výstrelkov, urážok a hádok. 

Legendy Björn Borg a Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP

Možno aj preto ich stretnutia pútali pozornosť a zaradili sa k najnapínavejším a najkvalitnejším v dejinách bieleho športu. O ikonickom finále Wimbledonu 1980 dokonca vznikol film.

A celková bilancia vzájomných zápasov? Symbolicky, 7:7...

Nie každý tenisový fanúšik vie, že legendárny tenista sa narodil v Nemecku. Jeho otec, John Patrick, potomok írskych imigrantov, v tom čase slúžil v meste Wiesbaden ako príslušník amerického letectva. Netrvalo ale dlho a rodina zbalila kufre a odletela domov do USA.

John vyrastal v Queense, najväčšej štvrti New Yorku. Ako neskôr priznal, počuť ľudí kričať bolo pre neho úplne normálne. Každodenná rutina. 

"Vyrastal som v Queense v New Yorku a ľudia neustále kričali a kričali. Ako taký hlasný jedálenský stôl. A zdalo sa to normálne," povedal majiteľ celkovo 77 singlových titulov a 78 trofejí vo štvorhre.

Ty si ten fagan?

Keď v roku 1977 opustil zámorie, aby sa premiérovo zúčastnil Wimbledonu, nestačil sa čudovať, akí zdvorilí a kultivovaní ľudia žili v Londýne.

"Povedal som si: ´Ó, môj Bože, títo ľudia sú veľmi zdvorilí. Je tu také ticho," zaspomínal si špecialista na trávnatý povrch a oldschoolový štýl servis-volej.

Nie jeden fanúšik tenisu ho považuje za najväčšieho búrliváka v histórii tejto prekrásnej hry a McEnroe rolu darebáka s postupom času naozaj prijal. V nedávnom rozhovore sa nechal počuť, že bolo pre neho ťažké vysvetliť ľuďom, že mimo kurtu je milý človek a nie blázon, za akého ho mnohí považovali.

"Nejako sa priživíš na tomto darebáctve, možno o tom sám nevieš, a potom sa z vás stane nekontrolovateľné monštrum. Ľudia ma začali spoznávať – ´Ty si ten fagan?´ — a úplne mi to zmenilo život". Vravel som si: ´Oni mi nerozumejú, veď som milý chlap.´ Ale, samozrejme, niekedy som na kurte nebol naozaj milý," uviedol pre The Week člen Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Viac o téme: John McEnroe Björn Borg
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy