Majstri sveta vo dvojhrách sú z Číny

JOKOHAMA - Jednotky svetových rebríčkov Wang Hao a Žang Jin-ing uzavreli v utorok svojimi singlovými triumfami jubilejné 50. stolnotenisové majstrovstvá sveta jednotlivcov v japonskej Jokohame.

Wang Hao zdolal vo finále dvojhry mužov a zosadil z pomyselného trónu svojho čínskeho krajana Wang Li-qina jednoznačne 4:0 na sety. Napriek tomu mal duel vyrovnaný priebeh, ale koncovky boli v réžii 25-ročného rodáka z Čangčunu. Vo štvrtom dejstve viedol nad päťkou svetového renkingu 10:5, ale na zisk premiérového singlového titulu v kariére na MS využil až piaty mečbal. Wang Hao je víťazom posledných dvoch ročníkov Svetového pohára, ale na OH 2004 a 2008, či predchádzajúcich MS sa mu zlato získať nepodarilo. V Jokohame sa však postaral o tretí čínsky titul vo dvojhre mužov za sebou a celkovo už pätnásty. Wang Hao si nepriaznivú vzájomnú bilanciu s Wang Li-qinom upravil na 10:11.

Žang Jin-ing zvíťazila vo finále dvojhry žien nad ďalšou Číňankou Guo Jue 4:2. Dvojnásobná olympijská šampiónka Žang prehrávala už 0:2 na sety, ale potom otočila vývoj duelu a bez výraznejších problémov vyhrala nielen štyri sety v rade, ale aj stretnutie a celý turnaj. Pre Čínu vybojovala 18. titul na MS v singlovej súťaži žien. Dvadsaťsedemročná víťazka upravila vzájomnú bilanciu s Guo Jue, ktorej vrátila trpkú semifinálovú prehru z MS 2007 v Záhrebe, na 10:4 vo svoj prospech.

"Vo finále proti Guo som podala môj najlepší výkon. Od zavedenia nových predpisov lepenia poťahov, nikdy neviem, čo môžem od seba očakávať," povedala Žang Jin-ing, ktorá sa po roku 2005 stala po druhý raz majsterkou sveta vo dvojhre. Celkovo s 10 zlatými medailami patrí medzi najúspešnejšie hráčky stolnotenisovej histórie. Už teraz má na konte o jeden titul viac ako jej legendárna krajanka Deng Ja-ping a v tomto štatistickom ukazovateli sú pred ňou už len Mária Mednyánszká (Maď.), Angelica Rozeanová (Rum.), Wang Nan (Čína) a Anna Siposová (Maď.). Jej finálová súperka, ktorej patrí v renkingu ITTF 2. priečka, nepociťovala napriek prehre veľké sklamanie, a so svojím výkonom bola spokojná. "Hrala som naplno, mentálne i fyzicky som odovzdala za stolom všetko, čo bolo v mojich silách," poznamenala Guo Jue.

Zaujímavosťou je, že v oboch singlových finále ťahali za kratší koniec predchádzajúci majstri sveta.

Najúspešnejšou krajinou 50. MS jednotlivcov bola podľa očakávania opäť Čína, ktorá získala všetkých päť titulov, okrem toho ešte päť strieborných a sedem bronzových medailí. Pre "zvyšok" sveta zostali len tri cenné kovy - bronzy si podelili Hongkong a Kórejská republika (štvorhra žien) a domáce Japonsko (štvorhra mužov). Európa vyšla naprázdno, hoci blízko k historickej medaile mali Slováci Ľubomír Pištej a Eva Ódorová, ktorých v mixe delil od postupu do semifinále jediný set.