MS VO FUTBALE 2022 sa definitívne skončili: Ako budeme spomínať na Katar?

Ceremoniál pred finálovým zápasom MS v KatareCeremoniál pred finálovým zápasom MS v Katare Zdroj: SITA/AP/Hassan Ammar

DAUHA - Nedeľným dramatickým finále sa skončili futbalové majstrovstvá sveta v Katare, ktoré od začiatku čelili kritike kvôli podozreniam z korupcie a dodržiavania ľudských práv.

Dobrou organizáciou zároveň usporiadateľská krajina podľa médií rozptýlila pochybnosti o tom, či je schopná športovú udalosť tejto veľkosti organizačne zvládnuť.

Argentína porazila Francúzsko 4:2 na penalty v strhujúcom finálovom zápase, ktorému dominovali dvaja hviezdni hráči, Francúz Kylian Mbappé a Argentínčan Lionel Messi.

Obaja zhodne hrajú klubový futbal za tím Paríž St. Germain vlastnený katarským štátom, ktorý v posledných desaťročiach získal obrovské bohatstvo z predaja zemného plynu. Takmer 89.000 divákov v Lusaile sledovalo futbalový zážitok na jednom z niekoľkých štadiónov postavených zvlášť pre túto príležitosť v štáte s iba tromi miliónmi obyvateľov.

Štátna tlačová agentúra QNA v nedeľu uviedla, že počas majstrovstiev navštívilo Katar 1,4 milióna ľudí. Je to viac, než koľko predstavovali odhady pred turnajom, a zároveň ide o výrazný nárast oproti jednému miliónu návštevníkov, ktorý usporiadatelia hlásili o dva dni skôr.

Infraštruktúra a organizácia turnaja, ktorého náklady sa odhadujú na 300 miliárd dolárov, boli podľa agentúry AFP všeobecne chválené.

Vlna kritiky

Na druhej strane budil turnaj kontroverzie už dlho pred tým, než v novembri odštartoval. Usporiadateľstvo získal Katar v roku 2010, pričom výsledok bol okamžite kritizovaný, okrem iného aj preto, že kvôli vysokým teplotám bol turnaj prvýkrát z leta presunutý na prelom novembra a decembra.

Zároveň sa skoro okamžite objavili obvinenia z korupcie pri voľbe. Dôkazy, ktoré by viedli až k odobratiu usporiadateľstva, ale nájdené neboli. Kritici poukazovali aj na zaobchádzanie Kataru so zahraničnými robotníkmi, zákaz homosexuality či obmedzenie politických slobôd.

V máji vyzvala skupina ľudskoprávnych organizácií Katar a medzinárodná federácia FIFA, aby zriadili fond vo výške najmenej 440 miliónov dolárov na odškodnenie vykorisťovaných robotníkov či pozostalých po viac ako 400 pracovníkoch, ktorí pri stavbe infraštruktúry pre majstrovstvá oficiálne zomreli.

Pohľad na trofej pre Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Thanassis Stavrakis

FIFA aj Katar plán odmietli. Katarské úrady tvrdia, že kritika ich krajiny je nespravodlivá a nezakladá sa na pravdivých informáciách. Poukazujú na reformy, ktoré krajina v oblasti pracovného práva prijala v roku 2018, a odmietajú kritiku z rasizmu a uplatňovania dvojakého metra.

Prvé majstrovstvá sveta v arabskom svete sprevádzali zblíženie medzi Katarom a susednou Saudskou Arábiou po ich diplomatickej roztržke medzi rokmi 2017 a 2021. Priniesli aj výzvy na podporu Palestíny, ktorej vlajky sa vo veľkom objavovali na štadiónoch aj mimo nich.

Turnaja sa v úlohe divákov zúčastnilo množstvo európskych politikov, z ktorých niektorí boli napriek zákazu oblečení do dúhových farieb na podporu komunity LGBT+.

Údajný korupčný škandál

Šampionát v jeho priebehu zakalil údajný korupčný škandál, v ktorom niekoľko súčasných či bývalých pracovníkov Európskeho parlamentu čelí podozreniu, že výmenou za peňažné aj iné dary slúžili záujmom Kataru. Dauhá obvinenie dôrazne odmietla.

Organizovanie majstrovstiev sveta vo futbale bolo súčasťou starostlivej stratégie, ktorej cieľom bolo zviditeľniť Katar na celom svete a zvýšiť jeho vplyv, uviedla agentúra Reuters.

Katar sa neúspešne uchádzal o organizovanie letných olympijských hier v rokoch 2016, 2020 a 2032. Podľa AFP zvažuje, že bude uchádzačom aj pre hry v roku 2036, na čo chce využiť okrem iného hladkú organizáciu práve skončených majstrovstiev.

Viac o téme: MS vo futbale Katar 2022
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy