Smutná správa a veľké prekvapenie: Lyžiarska hviezda sa rozhodla ukončiť kariéru!

Švajčiarsky lyžiar Beat FeuzŠvajčiarsky lyžiar Beat Feuz Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

BERN - Olympijský víťaz a bývalý majster sveta v zjazde Beat Feuz sa rozhodol ukončiť kariéru. Tridsaťpäťročný švajčiarsky lyžiar sa rozlúči 21. januára preslávenými pretekmi v Kitzbüheli. Víťaz 16 pretekov Svetového pohára to oznámil na instagrame.

"Po šestnástich rokoch v kolotoči Svetového pohára sa 21. januára moja aktívna súťažná kariéra skončí. Teším sa, že si ešte raz budem môcť vychutnať moje obľúbené preteky vo Wengene a Kitzbüheli.

Ísť do rizika a jazdiť na hrane - to boli dlhé roky moja vášeň. Môj pocit bol často kľúčom k mojim úspechom. Ten mi teraz hovorí, že fyzické limity som už dosiahol," uviedol Feuz, ktorý v novembri odštartoval už svoju 17. sezónu medzi elitou.

Jeho najlepším výsledkom v tomto ročníku je piate miesto v zjazde v Lake Louise, v priebežnom poradí disciplíny mu patrí šiesta priečka. Na konci roka je na programe zjazd v Bormiu a potom prídu na rad slávne preteky vo Wengene a Kitzbüheli.

"Som rád, že si opäť budem môcť užiť tieto svoje obľúbené preteky. Som neskutočne vďačný, že som sa mohol svojej vášni venovať tak dlho a zažil toľko emotívnych okamihov. Teraz sa teším na viac času stráveného s rodinou a na nové výzvy, ktoré prídu," napísal Feuz.

Velikán zjazdu

Tento rok vo februári na hrách v Pekingu ovládol zjazd o jednu desatinu pred Francúzom Johanom Clareym a skompletizoval zbierku olympijských medailí.

V roku 2018 v Pjongčangu skončil druhý v super-G a tretí v zjazde. Svetový titul získal v roku 2017 vo Svätom Morici, k tomu má dva zjazdárske bronzy z rokov 2015 a 2021. Vo Svetovom pohári sa prebojoval na stupne víťazov v 58 pretekoch a štyrikrát získal malý krištáľový glóbus za zjazd.

Podujatie v Kitzbüheli je naplánované na 20.-22. januára 2023. V piatok 20. januára a v sobotu 21. januára sú na programe dva zjazdy na legendárnej zjazdovke Streif, slávne hahnenkammské preteky ukončí tradične nedeľný slalom na Ganslernhangu.

Viac o téme: Beat Feuz