VIDEO Vyčerpanie a úplné dno fyzických síl: Gideyová spadla pár metrov pred cieľom!

Etiópska bežkyňa Letesenbet GideyováEtiópska bežkyňa Letesenbet Gideyová Zdroj: TASR/AP/Ashley Landis

BATHURST - Keňanka Beatrice Chebetová sa stala majsterkou sveta v krose po tom, čo favorizovaná Etiópanka Letesenbet Gideyová spadla tesne pred cieľom v snahe odraziť jej finiš.

Preteky mužov v austrálskom Bathurste vyhral Uganďan Jacob Kiplimo a vylepšil striebro z predchádzajúceho šampionátu v Aarhuse v roku 2019.

Chebetová pred štyrmi rokmi slávila titul medzi juniorkami a teraz pridala aj seniorské zlato. "Nečakala som, že vyhrám. Pred cieľom som videla, že Gideyovej už to toľko nebeží, tak som za to vzala a podarilo sa to," citovala agentúra Reuters dvadsaťjedenročnú Keňanku, ktorá vlani ovládla Diamantovú ligu na trati 5000 metrov.

Gideyová sa zo zeme dvíhala veľmi ťažko

Vysilená Gideyová, ktorá drží svetové rekordy na 5000 a 10.000 metrov aj v polmaratóne, sa ťažko dvíhala. Zo zeme jej pomohol jeden z divákov s etiópskou vlajkou, ktorého pribehol odohnať člen etiópskej výpravy, ale neskoro. Majsterka sveta na dráhovej desiatke prebehla cieľom štvrtá, následne však bola za cudziu pomoc na trati diskvalifikovaná.

Bronzovej medailistke z Aarhusu sa nepodarilo ukončiť etiópske čakanie na ženský titul, ktoré trvá od roku 2008. Naopak Chebetová predĺžila kenskú nadvládu. Druhá dobehla Etiópčanka Tsigie Gebreselamaová so stratou ôsmich sekúnd.

Kiplimo zvíťazil o deväť sekúnd pred Etiópčanom Berihuom Aregawim. Tretí bol obhajca titulu Joshua Cheptegei z Ugandy. Svetový rekordér na 5000 a 10.000 metrov, olympijský víťaz a dvojnásobný svetový šampión z dráhy zaostal za víťazným krajanom o desať sekúnd.

Šampionát v Bathurste sa mal konať už pred rokom, ale kvôli austrálskym opatreniam proti šíreniu koronaviru bol odložený.

Viac o téme: Kros Letesenbet Gideyová Beatrice Chebetová