Kostol, mešita i synagóga futbalu: Ak nenavštívite toto miesto, akoby ste neboli pravý fanúšik

Štadión Wembley v pôvodnom šateŠtadión Wembley v pôvodnom šate Zdroj: Getty Images

LONDÝN - Futbalový štadión v londýnskej štvrti Wembley patrí k najslávnejším štadiónom na svete. Konalo sa tu finále majstrovstiev sveta 1966, európskych i domácich pohárov, hostil letné olympijské hry v roku 1948 alebo mnoho koncertov rockových hviezd.

Bol postavený pri príležitosti Britskej imperiálnej výstavy, preto sa pôvodne volal Imperiálny. Jeho výstavba trvala iba 300 dní a slávnostne otvorený bol pred 100 rokmi 28. apríla 1923. Teraz už na jeho mieste stojí nový moderný štadión.

Ako prví sa vo Wembley v roku 1923 predstavili vo finále Anglického pohára futbalisti Boltonu a West Hamu. O zápas bol obrovský záujem. Chcelo naň ísť viac ako 200 000 fanúšikov, nakoniec ho videlo rekordných 126 047. V tom čase mal štadión kapacitu 127 000 miest, ktorá však bola v neskorších rokoch z bezpečnostných dôvodov znížená na 100 000 a po rekonštrukcii na miesta iba na sedenie ešte poklesla o 20 000.

Štadión s dvoma charakteristickými bielymi vežami bol dejiskom nielen veľkých futbalových zápasov, ale aj olympijských hier v roku 1948, na jeho ploche sa organizovali zápasy v rugby a v americkom futbale, preteky na plochej dráhe, koncerty rockových hviezd či dostihy. 

Naposledy vybehli futbalisti na jeho trávnik, vo svojej dobe považovaný za najkvalitnejší na svete, na začiatku októbra 2000. Potom sa jeho brány uzavreli, o dva roky neskôr bol zbúraný a na jeho mieste postavený nový.

Nové Wembley s kapacitou až 90 000 divákov bolo vybudované ako najväčší a aj najdrahší zastrešený futbalový štadión na svete, jeho výstavba prišla na zhruba 800 miliónov libier. 

V jeho betónovej šupke je použité aj murivo z pôvodného štadióna. Prvý zápas na novom Wembley sa hral v marci 2007, stretli sa v ňom reprezentačné tímy futbalistov do 21 rokov Anglicka a Talianska.

Viac o téme: Wembley Londýn
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy