Čísla nikdy neklamú: Kľúčové dáta z MS v hokeji, ako sú na tom Slováci?

Hráči Slovenska oslavujú druhý gól, ktorý strelil Peter CehlárikHráči Slovenska oslavujú druhý gól, ktorý strelil Peter Cehlárik Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

RIGA/TAMPERE - Po prvotnej titulovej sústave kolísky hokeja a neskoršej sovietskej ére sa zlaté úspechy na MS rozdelili na viacero krajín, Rusi i Kanaďania však stále potvrdzujú svoju veľkosť.

Slovensko v ére samostatnosti dosiahlo na medailové pozície v štyroch prípadoch a má kompletnú zbierku všetkých kovov. Najviac ich získala Kanada, v zbierke má 52 cenných kovov.

Obdobie od roku 2003 patrilo jednoznačne najprv súbojom Kanady so Švédskom a potom Kanady s Ruskom, predtým si štyri tituly vybojovali Česi a jeden Slováci. Švédi v novej ére získali štyri primáty, ale aj tri striebra a až štyri bronzy. Kanada získala česť zlatých i strieborných kovov, jej rival štyri tituly, tri striebra a päť bronzov.

USA v rokoch 2001-2010 získali jediný bronz, v roku 2004 na MS v Prahe práve na úkor Slovenska. Američania potom pridali ešte štyri kusy rovnakej hodnoty, je to však málo oproti plodnej ére na začiatku histórie šampionátov. Po štyroch strieborných kovoch narušili Američania hegemóniu kolísky hokeja v roku 1933, ale vzápätí Kanada pridala svoj siedmy a ôsmy titul.

V roku 1936 prišlo prekvapujúce zlato Veľkej Británie a potom ďalšie tri zlaté roky "javorových listov". V roku 1947 sa prvýkrát tešilo Československo, v 1953 Švédsko a hneď za ním aj Sovietsky zväz. A ten od roku 1963 nastolil absolutistický hokejový režim, v ktorom "ustúpil" len Československu v rokoch 1972, 76 a 77, potom v roku 1985 opäť a až v závere éry krajiny sa dvakrát presadilo Švédsko.

Nové meno majstrov sveta napísali v roku 1995 Fíni, rok po nich Česi a v roku 2002 Slováci. Od takéhoto míľnika neboli ďaleko Švajčiari, ktorí na víťaznej ceste prvýkrát stroskotali v Štokholme 2013 až vo finále na hokejkách domácich favoritov.

"Helvéti" sa vo finále so Švédmi stretli aj v roku 2018 v Kodani, ale ani vtedy sa im na vrchol vystúpiť nepodarilo. Z titulu sa na MS v roku 2022 tešili domáci Fíni, ktorí ním zavŕšili úspešný rok, v ktorom získali aj historické zlato na ZOH v Pekingu.

Králi produktivity

Od roku 1990 sa iba trikrát stalo, že najproduktívnejší hráč hokejových MS dosiahol 20 kanadských bodov. Métu prekonali Kanaďania Steve Yzerman (1990) a Dany Heatley (2008) a pred štyrmi rokmi Američan Patrick Kane.

Najproduktívnejšieho hráča šampionátu malo počas svojej medailovej éry aj Slovensko. V roku 2000 sa Miroslav Šatan zaskvel 12 bodmi a prvenstvo v bodovaní turnaja získal aj o dva roky, keď nazbieral 13 bodov. Slovenský rekord však vytvorili v roku 2003 Žigmund Pálffy (7+8) a Jozef Stümpel (4+11), ktorí nazbierali zhodne po 15 bodov. Bodovanie šampionátu vyhral Pálffy vďaka vyššiemu počtu strelených gólov.

Vlani ovládol produktivitu český útočník Roman Červenka, ktorý v desiatich zápasoch získal 17 bodov za 5 gólov a 12 asistencií.

Najlepší na postoch

Slovenský hokej sa môže pochváliť šiestimi oceneniami pre najlepších hráčov na jednotlivých postoch v histórii majstrovstiev sveta. Naposledy ho vybojoval v roku 2021 na šampionáte v Rige útočník Peter Cehlárik.

Ocenenia pre najlepších hráčov na jednotlivých postoch udeľuje Medzinárodná hokejová federácia v spolupráci s direktoriátmi turnajov od roku 1954. V roku 1965 sa tejto pocty ako prvému Slovákovi (vo federálnom drese) dostalo brankárovi Vladimírovi Dzurillovi. Obranca Róbert Švehla ako druhý federálny Slovák túto kapitolu aj uzavrel.

Tretím Slovákom s cenou za post bol Miroslav Šatan. Ako útočník skompletizoval túto zbierku v samostatnej histórii. V roku 2000 bol najvýraznejším úkazom MS a napriek prehre vo finále s Českom sa stal hokejovým hrdinom národa. Podceňovaný tím doviedol súčasný generálny manažér reprezentácie do finále nielen fantastickými gólmi, ale aj celkovou charizmou lídra kolektívu.

Najviac zástupcov mal slovenský hokej v tejto bilancii v roku 2012. Spoločnosť útočníkovi Jevgenijovi Malkinovi robili Chára a brankár Ján Laco. V roku 2021 sa darilo na MS v Rige Petrovi Cehlárikovi, ktorého vyhlásili za najlepšieho útočníka šampionátu.

Vlani za najlepšieho útočníka šampionátu vyhlásili Čecha Romana Červenku. Titul najlepšieho obrancu si vyslúžil Fín Mikko Lehtonen, najlepší brankár bol jeho krajan Jussi Olkinuora.

Viac o téme: Dany Heatley Miroslav Šatan Žigmund Pálffy Zdeno Chára Rusko Peter Bondra Ján Laco Slovensko Peter Cehlárik Česko Švédsko Fínsko Kanada MS v hokeji Patrick Kane Roman Červenka Steve Yzerman Československo Sovietsky zväz Vladimír Dzurilla
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy