Ruský hrdina zatiahol roletu: Jednu z najväčších hviezd NHL vygumoval ako prípravkara

Brankár Floridy Panthers Sergej Bobrovskij (72) oslavuje so spoluhráčom Brandonon Montourom (62) víťazstvo nad Torontom Maple LeafsBrankár Floridy Panthers Sergej Bobrovskij (72) oslavuje so spoluhráčom Brandonon Montourom (62) víťazstvo nad Torontom Maple Leafs Zdroj: TASR/AP/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

NEW YORK - Hokejisti Floridy sa stali druhým finalistom v play-off Východnej konferencie zámorskej NHL. "Panteri" v piatom stretnutí zdolali Toronto 3:2 po predĺžení a po vyradení Bostonu sa stali "katom" ďalšieho favorita, keď triumfovali 4:1 na zápasy a v ďalšom kole ich čaká Carolina.

Ruský brankár Sergej Bobrovskij v zápase zneškodnil 50 striel Maple Leafs a v celej sérii nepustil za svoj chrbát ani jednu strelu dovtedy 45-gólového kapitána Toronta Austona Matthewsa.

Blízko k postupu je aj Vegas, ktoré zdolalo v piatom súboji Edmonton (4:3) a v sérii vedie 3:2 na zápasy. Troma bodmi sa podieľal na obrate Golden Knights z 1:2 na 4:2 americký útočník Jack Eichel.

Najvýraznejší podiel na prvom postupe "Panthers" medzi štyri najlepšie tímy súťaže od roku 1996 má ruský brankár Sergej Bobrovskij, ktorý zlikvidoval až 50 pokusov Toronta.

Tridsaťštyriročný Rus sa zároveň stal druhým brankárom v histórii organizácie Panthers s 50 úspešnými zákrokmi, keď sa pridal k Johnovi Vanbiesbrouckovi, ktorý predviedol 55 zákrokov pri prehre 0:1 po predĺžení v 4. zápase finále o Stanleyho pohár proti Coloradu v roku 1996.

Bola to zábava

V sérii zároveň dokázal strelecky "vygumovať" kapitána Toronta Austona Matthewsa, ktorý si v piatich stretnutiach pripísal iba dve asistencie.

Bobrovskij ustál súboj zoči-voči americkému centrovi aj v tretej minúte predĺženia: "Videl som ho pred bránkou, snažil som sa zostať trpezlivý a nechať ho urobiť prvý pohyb. Je to neuveriteľný hráč a má skvelú strelu. Bola veľká a zábavná výzva hrať proti nemu."

Matthew Tkachuk bojuje proti Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Chris Young

Najproduktívnejší hráč Floridy Matthew Tkachuk povedal, že jeho tím uspel v sérii najmä vďaka tomu, ako sa dokázal prezentovať v kritických momentoch duelov: "Nemáme toľko zručností ako oni, avšak play off nie je o tom. Je to o tom, aby sme držali spolu a presadili sa v dôležitých momentoch hry."

Posledné slovo v sérii mal útočník Nick Cousins, ktorý v 76. minúte predĺženia využil prepadnutie defenzívy Toronta a prečíslenie troch proti dvom zobral na seba.

"Je to jeden z tých momentov, o ktorých budem rozprávať svojim deťom. Moja dcéra má len 11 mesiacov, takže je to niečo, čo jej musím povedať, keď vyrastie. Veľký gól, veľký moment pre náš tím. Je to naozaj výnimočné," povedal autor víťazného gólu.

Vegas útočí na konferenčné finále

Vegas je už iba krok od postupu do finále Západnej konferencie. V piatom súboji zdolali Golden Knights na domácom ľade Edmonton 4:3 a v sérii vedú 3:2 na zápasy. Medzi strojcov úspechu patril trojbodový Jack Eichel, ktorý najskôr v 4. minúte vyrovnal na 1:1 a bol aj pri kľúčových momentoch v prostrednej časti hry.

Vegas sériou troch gólov v priebehu 89 sekúnd (najrýchlejšie v histórii klubu v play off) otočili nepriaznivý stav z 1:2 na 4:2. Eichel asistoval na vyrovnávajúci gól Marka Stone a primárnu asistenciu si pripísal aj pri góle Nicolas Hagueho.

Dvadsaťšesťročný Američan nazbieral v 10 zápasoch vyraďovačky 13 bodov (6+7), čím prekonal doterajší klubový rekord Marka Stonea (12) z play off v roku 2019.

Zach Hyman skóruje do Galéria fotiek (6) Zach Hyman strieľa gól Zdroj: SITA/AP/John Locher

Napriek tomu však americký útočník vyzdvihol po zápase obranu a brankára Adina Hill, ktorý zneškodnil 32 striel a vychytal dôležitý triumf vo svojom štvrtom vystúpení v play off NHL: "Adin predviedol niekoľko veľkých zákrokov a naši obrancovia hrali výborne. Tretiu tretinu sme začínali v oslabení proti kvalitnej presilovke súpera, ale bolo dobré, že sme sa z toho dostali."

McDavidove góly boli primálo

Ani dva góly Connora McDavida nestačili Edmontonu na to, aby si vybojoval tretí bod v sérii. Najproduktívnejší hráč prebiehajúceho ročníka profiligy predviedol inštinkt strelca už v 4. minúte stretnutia proti Vegas, keď sa mu puk odrazil, na čo v zlomku sekundy zareagoval a prekonal Adina Hilla.

Pre dvadsaťšesťročného kapitána Oilers to bol jubilejný 70. gól v ročníku. smu desiatku gólov načal McDavid v 43. minúte, keď po zrýchlení nedal šancu Braydenovi McNabbovi, ktorého poľahky obkorčuľoval.

Pre McDavida to bol devätnásty bod vo vyraďovacej fáze a na čele produktivity o bod predbehol spoluhráča Leona Draisaitla. Nemecký útočník nebodoval v prvom stretnutí na ľade súpera v tohtoročnej play off.

Viac o téme: Florida Panthers Sergej Bobrovskij Toronto Maple Leafs Auston Matthews