MS V HOKEJI 2023 Po Švédoch vzdorovali aj Fínom: Suomi nedopustili ďalšie zaváhanie

Nemecký jasot z gólu vo fínskej sietiNemecký jasot z gólu vo fínskej sieti Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

TAMPERE - Fínski hokejisti zaznamenali na 86. majstrovstvách sveta prvé víťazstvo, keď pred domácimi fanúšikmi v Tampere zdolali Nemcov tesne 4:3 a aspoň čiastočne odčinili prehru 1:4 z otváracieho dňa proti USA. V pondelok čaká Fínov na šampionáte severské derby so Švédskom.

O víťazstve fínskeho tímu rozhodol v 53. minúte obranca Mikko Lehtonen, keď dorážkou dokončil krásnu akciu Mikku Rantanena. “Reprezentačný gól vždy poteší, navyše keď je takto dôležitý. Potrebovali sme vyhrať, verím, že z nás teraz trochu opadne stres,” povedal pre iihf.com obranca Zürichu Lions, ktorý bol v All star tíme na vlaňajších ZOH i MS.

Joel Armia sa teší Galéria fotiek (4) Gólové oslavy Fínov Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Obhajcovia titulu prestrieľali Nemcov v pomere 25:13, ale v bránke hostí chytal spoľahlivo veterán Dustin Strahlmeier z Wolfsburgu. Debut na prebiehajúcom šampionáte absolvoval medzi žrďami fínskej svätyne dvojnásobný majster sveta a olympijský víťaz z roku 2022 Jussi Olkinuora.

“Suomi” otvorili skóre v 10. minúte, keď po prihrávke Kaapa Kakka skóroval strelou bez prípravy Joel Armia. “Bol to skvelý pas od Kaapa. Hralo sa mi dobre, rozumeli sme si v našej formácii,” povedal Armia.

Jussi Olkinuora inkasuje Galéria fotiek (4) A puk letí do bránky Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Nemci však ešte v prvej tretine vyrovnali zásluhou Marcela Noebelsa a v prostrednej časti dokonca viedli, keď krátko po skončení presilovky skóroval obranca Kai Wissman zo zámorskej AHL.

Fíni však reagovali takmer okamžite a v priebehu 107 sekúnd strhli vedenie na svoju stranu. Dvakrát sa presadil Sakari Manninen, ktorý minulý rok v rovnakej hale strelil vo finále MS víťazný gól proti Kanade.

Perfektná prvá formácia

Prvá formácia Fínov Rantanen (0+2), Teemu Hartikainen (0+1), Manninen (1+1) nazbierala spolu päť bodov. Fíni veria, že sa dobre naladili na Švédov, ktorí v prvom zápase na MS zdolali Nemcov 1:0 a v nedeľu ich čakali Rakúšania (19.20).

“Švédi majú lepší tím ako Nemci. Dnes sme ukázali, že pri hre piatich proti piatim sme silní. Nesmieme byť vylučovaní a musíme eliminovať chyby,” povedal po dvoch gólových asistenciách Rantanen, opora Colorada Avalanche v NHL, pred pondelkovým duelom so Švédmi.

Nemcov dostal v závere prostrednej tretiny späť na palubu JJ Peterka, útočník Buffala Sabres vyrovnal 19 sekúnd pred druhou sirénou v presilovke na 3:3. Zverenci Haralda Kreissa sú však po ďalšej tesnej prehre po dvoch dueloch v A-skupine bez bodu.

Siahali sme na bod

“Odohrali sme dobrý zápas, siahali sme aspoň na bod. Je to nešťastné,” povedal nemecký útočník Frederik Tiffels. Nemci postúpili medzi osmičku najlepších tímov päťkrát z uplynulých šiestich MS, v ďalšom zápase sa stretnú v pondelok o 15.20 s USA.

Zápasy medzi Fínskom a Nemeckom sú zvyčajne tesné. Fíni síce vyhrali v siedmich z deviatich vzájomných duelov na MS, ale päť sa skončilo iba o gól a dvakrát sa rozhodovalo až v predĺžení. Fínov dohnalo k víťazstvu viac ako 11-tisíc fanúšikov v zaplnenej aréne v Tampere. “Podpora z hľadiska bola úžasná, veľmi nám to pomohlo,” vyzdvihol atmosféru Pesonen.

Viac o téme: Nemecko Fínsko