MS V HOKEJI 2023 Rozhodol jediný gól: Futbalové víťazstvo v slovenskej skupine

Hokejisti Nórska oslavujú gólHokejisti Nórska oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

RIGA - Hokejisti Nórska vybojovali v utorok prvé víťazstvo na prebiehajúcich MS. V stretnutí "slovenskej" B-skupiny v Rige zdolali Slovinsko 1:0.

Dôležitý duel z hľadiska boja o záchranu nepriniesol veľa hokejovej krásy, rozhodol ho gól Thomasa Berg-Paulsena z 15. minúty. Čisté konto vychytal brankár Henrik Haukeland, ktorý zneškodnil všetkých 18 striel Slovincov.

Nóri, ktorí poskočili v tabuľke so 4 bodmi na 5. miesto, sa stretnú už v stredu o 15.20 SELČ s domácimi Lotyšmi. Slovincov, ktorí po troch zápasoch stále čakajú na prvý bod, narazia vo štvrtok v rovnakom čase na Česko.

B-skupina:

Slovinsko - Nórsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 15. Berg-Paulsen (Johannesen, Olsen). Rozhodovali: Bloski (Kan.), Holm (Švéd.) - Constantineau (Fr.), Hynek (ČR), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 2167 divákov.

Slovinsko: Krošelj - Gregorc, Pavlin, Magovac, Čepon, Crnovič, Mašič, Štebih - Urbas, Verlič, Jeglič - Sabolič, Tičar, Kuralt - Drozg, Simšič, Ograjenšek - Pance, Čimžar, Tomaževič - Zajc

Nórsko: Haukeland - Lilleberg, Nörstebö, Johannesen, Bjorvik Holm, Krogdahl, Kaasastul, Engeland Andersen - Berg-Paulsen, Vikingstad, Olsen - Olden, Trettenes, Martinsen - Haga, Olimb, E. Salsten - Vesterheim, H. Salsten, Hoff - Steen

Do zápasu vstúpili svižnejšie Slovinci, Urbas však zblízka neprekonal Haukelanda a Tičar pred poloodkrytou bránkou trafil iba bočnú sieť. Postupne prebrali aktivitu agresívnejší Nóri. V 15. minúte sa napriek faulu dostal ku koncovke Berg-Paulsen a strelou k bližšej žŕdke ponad vyrážačku Krošelja otvoril skóre.

V druhej tretine pokračoval málo atraktívny zápas pred slabou kulisou, v ktorom mali mierne navrch severania. Náskok mohol zvýšiť Trettenes, ale jeho strela z prvej skončila na žŕdke. Slovinci sa dokázali dostať do šancí, zlyhávali však v zakončení. V 37. min síce prekonali Haukelanda, ale Tičarov gól neuznali, pretože mu predchádzal faul Mašiča.

Nóri si v tretej časti kontrolovali tesný náskok, šancu na zvýšenie nepremenil Lilleberg. A keď v záverečnej power play bez brankára zahodil tutovku aj slovinský útočník Sabolič, skóre sa už nezmenilo.

hlasy aktérov /zdroj: iihf.com/:

Jan Urbas, kapitán Slovinska: "Pre oba tímy to bol tvrdý boj, súper podal svoj špičkový výkon. Ak nedáte góly, nemôžete vyhrať. Je to pre nás trpká prehra."

Henrik Haukeland, brankár Nórska: "Mali sme nôž na krku. Vedeli sme, že je to pre nás dôležitý zápas. Museli sme zvíťaziť a som hrdý na chalanov, koľko súperových striel v závere zblokovali. Bol to tímový výkon."

Viac o téme: Nórsko Slovinsko MS v hokeji 2023