VIDEO Týždeň snov ruského velikána: Medvedev dokázal niečo, čo sa mu ešte nikdy nepodarilo

Ruský tenista Daniil MedvedevRuský tenista Daniil Medvedev Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

RÍM - Ruský tenista Daniil Medvedev získal na turnaji v Ríme premiérový titul kategórie Masters na antuke. Vo finále, ktoré sa začalo kvôli dažďu s takmer dvojhodinovým oneskorením, porazil Dána Holgera Runeho 7:5, 7:5.

Zbierku trofejí zaokrúhlil na dvadsať, tento rok s piatimi triumfmi dominuje okruhu ATP.

Dvadsaťročný Rune, ktorý vo štvrťfinále vyradil svetovú jednotku Novaka Djokoviča, sa mohol pri svojom debute na turnaji vo Foro Italico stať najmladším víťazom od roku 2006, kedy tu triumfoval devätnásťročný Rafael Nadal. Útok na druhú trofej z Masters a prvú na antuke mu ale nevyšiel.

O sedem rokov starší Medvedev, ktorý kvôli dažďu čakal už v sobotu na dohrávku semifinále štyri hodiny, zvládol vo finále lepšie kľúčové okamihy. V úvodnom sete odvrátil oba brejkboly, sám naopak svoju jedinú šancu v dvanástom geme využil.

V druhom dejstve síce dvakrát prišiel o podanie, vždy sa ale dokázal vrátiť do hry. Bývalý šampión US Open, ktorý v predchádzajúcich rokoch pri troch štartoch v Ríme neuhral ani kolo, získal od stavu 3:5 štyri hry v rade a po hodine a 41 minútach premenil druhý mečbal.

"Úprimne som veľmi neveril, že by som niekedy v kariére mohol vyhrať turnaj Masters na antuke, pretože som ju neznášal. Necítil som sa na nej dobre, ako by tam nič nefungovalo," povedal Medvedev, ktorý 18 z doterajších 19 titulov získal na tvrdom povrchu a zostávajúce oslavoval na tráve.

"Ale už na predchádzajúcich turnajoch v Madride a Monte Carle som sa necítil tak zle. A keď som prišiel sem, cítil som sa v tréningu výborne. Neviem, čo sa stalo, ale cítim sa skvele," dodal.

Na turnajoch Masters sa pri deviatej finálovej účasti radoval z titulu šiestykrát. Naposledy uspel tento rok na tvrdom povrchu v Miami.

Medvedev vyhral 18 z doterajších 19 titulov na tvrdom povrchu, jeden získal aj na tráve na Malorke. Triumfom v Ríme sa zaradil medzi favoritov pred Roland Garros, ktorý odštartuje na budúcu nedeľu.

Finále odštartovalo takmer o dve hodiny neskôr oproti plánovanému začiatku, keďže v Ríme pršalo. Organizátori už prisľúbili, že do roku 2026 nainštalujú nad centrálnym kurtom zaťahovaciu strechu. Medvedev sa po triumfe posunie na druhé miesto rebríčka.