Obrovská smola na domácej pôde: Volejbalisti v Zlatej Európskej lige neudržali dvojsetové vedenie

Slovenskí volejbalisti stoja počas štátnej hymny Slovenskí volejbalisti stoja počas štátnej hymny Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

NITRA - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v piatom vystúpení C-skupiny Zlatej Európskej ligy. V stredajšom zápase v Nitre viedli nad Estónskom 2:0 na sety, no napriek tomu mu nakoniec podľahli 2:3.

Slováci zakončia úvodnú fázu v sobotu pod Zoborom duelom proti Česku. Po štvrtej prehre z piatich duelov majú na konte päť bodov a patrí im posledné štvrté miesto v tabuľke. Na čele je jedenásťbodové Česko, ktoré v stredu zdolalo Fínsko hladko 3:0. Druhé Estónsko má o tri body menej.

Slováci začali duel takmer identicky ako proti Fínsku. Po servisoch kapitána Ihnáta sa dostali do vedenia 3:0 a postupne ho navyšovali, keď poľahky prekonávali blok Estóncov. Domáci nedovolili hosťujúcim hráčom dotiahnuť sa na viac ako rozdiel troch bodov a vyhrali prvý set 25:20.

Aj druhé dejstvo patrilo slovenským hráčom, ktorých najviac bodovo ťahal na smeči Lamanec. Mužstvo trénera Vanmedegaela zvíťazilo v druhom sete 25:21.

Na začiatku tretieho setu sa Estónci ujali prvýkrát vedenia. Zlom nastal za stavu 10:10, keď hostia výraznejšie odskočili Slovákom a znížili na 1:2 na sety.

Aj štvrtá časť hry patrila Estónsku, ktoré výrazne zlepšilo hru pri sieti a o víťazovi musel rozhodnúť až tajbrejk. Úspešnejší boli po dramatickom priebehu skrátenej hry Estónci a vyhrali 3:2 na sety. Domáci nevyužili niekoľko mečbalov.

Zlatá Európska liga, C-skupina:

SLOVENSKO – Estónsko 2:3 (20, 21, -20, -20, -17)
142 minút, Rozhodovali: Ovuka (Bosna a Hercegovina), Juráček (SR), 700 divákov.

SR: Smolej, Lamanec 27, Palgut 19, Zeman 10, Ondrovič 11, Pokopec, Ihnát 16, Billich, Skasko 4, Goč, Firkaľ 12, Viskup 2, liberovia: Krajčo, Vitko

Estónsko: Allik 9, Tammearu 30, Viiber 1, Saaremaa, Aganits 12, Kaibald 12, Keel, Kordas 12, Aru, Varblane 8, liberovia: Maar, Vahter

hlasy aktérov:

Jakub Ihnát, kapitán SR: "Takéto zápasy by sme mali dohrať do víťazného konca. Myslím si, že sme po druhom sete trochu poľavili v agresivite. Estónci sa chytili a krok po kroku zvládli lepšie koncovku."

Matúš Krajčo, libero SR: "V prvých dvoch setoch sme jednoznačne dominovali na ihrisku nasadením a tým, že sme boli odvážni v útoku. Od stavu 2:0 sme mentálne upadli. Celé to išlo dolu, začali sme robiť chyby na servise, mali sme aj horší príjem."