Nech veje slovenská vlajka čo najvyššie: Drahí, držte sa medzi elitou a ulovte zopár medailí

Slovenská vlajkaSlovenská vlajka Zdroj: Getty Images

KRAKOV - Dvadsaťpäť slovenských vodákov sa predstaví na III. európskych hrách v Krakove, ktoré sú pre slalomárov i rýchlostných kanoistov zároveň kontinentálnym šampionátom.

Na divokej vode budú najväčšími medailovými želiezkami singlista Matej Beňuš a obhajkyňa zlata v K1 Eliška Mintálová, medzi "štrekármi" štvorkajak na 500 m v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek.

Beňuš môže pridať do svojej zbierky piatu medailu z kontinentálneho šampionátu. Podujatie na vodnoslalomárskom kanáli Krakov - Kolna je na programe od 29. júna do 2. júla a Slovensko reprezentuje 12 športovcov vo všetkých desiatich disciplínach. Beňuš má za sebou vydarený vstup do prebiehajúcej sezóny Svetového pohára. V celkovom hodnotení C1 momentálne figuruje na druhom mieste, o dva body za Slovincom Benjaminom Savšekom.

Slovák skončil naposledy v Tacene ôsmy, no v Augsburgu i Prahe zaznamenal druhé miesto a ukončil tak čakanie na cenný kov zo SP. To trvalo od septembra 2019. Medzitým však pridal do zbierky druhé miesto na ME 2021 v Ivrei. Okrem toho bol druhý aj v roku 2010 na domácom podujatí v Bratislave, bronz vybojoval pred ôsmimi rokmi v Markkleebergu a ďalšie tretie miesto práve v Krakove (2013).

V najúspešnejšom slovenskom olympijskom športe môže v rovnakej disciplíne zabojovať o medailu aj Alexander Slafkovský. Veterán je trojnásobný majster Európy (2014, 2016, 2017) a vo svetovom rebríčku ICF mu momentálne patrí tretie miesto za Lukom Božičom so Slovinska, na čele je Savšek.

V ženskom kanoe i kajaku je už niekoľko rokov v popredí Jessica Foxová z Austrálie, no v jej neprítomnosti na európskom šampionáte má veľké šance Elena Liliková. Tá má zatiaľ na konte dve bronzové priečky z ME a tento rok si vybojovala prvé dva triumfy na SP.

Darí sa jej v oboch disciplínach a s dvojlistým pádlom bude stáť aj proti Mintálovej. Tá získala vlani na domácom podujatí v Liptovskom Mikuláši spoločný titul s Taliankou Stefanie Hornovou, keď mali identický čas. Na úspech nadviazala zlatom z MS do 23 rokov.

Eliška Mintálová Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zo Sloveniek môže zaujať aj 18-ročná Zuzana Paňková, ktorá je medzi trojicou reprezentantiek v C1 už druhú sezónu a vlani ukoristila striebro zo SP vo francúzskom Pau. Okrem nej sa v kanoe predstavia aj vlaňajšia bronzová medailistka z MS do 23 rokov Emanuela Luknárová a Soňa Stanovská - všetky tri budú bojovať o obhajobu zlata z Liptovského Mikuláša v hliadke. Stanovská navyše absolvuje päť disciplín, individuálne preteky a hliadka ju čakajú aj v K1 a predstaví sa taktiež v kajak krose.

Medzi mužmi má v Krakove finálové ambície Jakub Grigar, strieborný medailista z olympijských hier v Tokiu. V K1 sa bude musieť vysporiadať so silnou konkurenciou v podobe Čecha Jiřího Prskavca i jeho krajana Víta Přindiša - práve s Prskavcom zviedol na OH súboj o zlato, Přindiš je zasa úradujúci majster sveta. Okruh favoritov dopĺňajú Talian Giovanni De Gennaro a Nemec Hannes Aigner.

Kajak kros

Pod novým názvom sa bude prvýkrát na ME konať disciplína kajak kros, v minulosti známa ako extrémny slalom. Olympijskú premiéru zažije budúci rok v Paríži a v doterajšom priebehu sezóny bola záležitosťou Brita Josepha Clarka a Hornovej. Slováci zatiaľ nezaznamenali v kajak krose medailový úspech - najväčšie šance majú Halčin a Mintálová.

V Krakove sa vo vodnom slalome nebude priamo bojovať o olympijské miestenky. Výsledky však budú podľa webstránky olympic.sk dôležité z pohľadu celosvetovej kvalifikácie, ktorá bude v septembri v Londýne. Ak si tam krajina nevybojuje miestenku do disciplíny, môže ju získať dodatočne z Krakova, pokiaľ bude v poradí EH najvyššie z nekvalifikovaných štátov.

Na jazere Kryspinow sa od 21.-24. júna predstaví 13 slovenských rýchlostných kanoistov. V roku 2019 na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku získali Slováci na hladkej vode dve medaily. Mariana Petrušová finišovala tretia v K1 na 5000 m, bronz vybojoval aj štvorkajak v zložení Baláž, Erik Vlček, Zalka, Botek na olympijskej päťstovke.          

"V Krakove sa vynasnažíme nadviazať na vystúpenia z podujatí Svetového pohára v Szegede a Poznani. Verím, že reprezentanti potvrdia stúpajúcu formu pred augustovými MS v Duisburgu, na ktorých sa bude bojovať aj o olympijské miestenky. Európske hry považujeme za dôležitú previerku výkonnosti. Ukážu nám, kde sa momentálne nachádzame vo svetovej konkurencii. Cieľ je dobre sa naladiť na vrchol sezóny," uviedol Filip Petrla, športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky.

Ženská káštvorka má finálové ambície

Finálové ambície má podľa jeho slov aj ženská káštvorka v zostave Katarína Pecsuková, Réka Bugárová, Bianka Sidová, Mariana Petrušová.

"Verím, že oba naše štvorkajaky sa v Poľsku dostanú do finále. Ak by im šampionát nevyšiel podľa predstáv, ešte stále máme šancu zareagovať a prípadne upraviť zloženie posádok smerom k MS. Záverečnú prípravu absolvovali reprezentanti v maďarskom Szolnoku."

Keďže jazero Kryspinow nespĺňa všetky olympijské parametre, na EH neuvidia diváci všetky disciplíny. Najmarkantnejšia bude absencia 1000-metrovej trate.

"Je to veľká škoda, že sa nebude súťažiť aj na kilometri, no areál v Krakove to neumožňuje. Špecialistov na 1000 m tak uvidíme v akcii až na MS v Duisburgu. Novinkou bude mix K2 na 200 m, ktorý je náročný na zjazďovanie. Vlaňajšia juniorská majsterka sveta Bianka Sidová s Denisom Myšákom neabsolvovali spolu príliš veľa tréningov, no dúfam, že si to užijú," dodal Petrla.

Nominácia slovenských vodných slalomárov na III. európske hry  (Krakov-Kolna)
10 disciplín, zároveň ME, súťaže v termíne 29. júna – 2. júla

Martin Halčin, Jakub Grigar (obaja K1, K1 hliadka, kajak kros), Adam Gonšenica (K1, K1 hliadka), Iľja Buran (kajak kros), Matej Beňuš, Marko Mirgorodský, Alexander Slafkovský (všetci C1, C1 hliadka), Soňa Stanovská (C1, K1, C1 hliadka, K1 hliadka, kajak kros), Eliška Mintálová (K1, K1 hliadka, kajak kros), Michaela Haššová (K1, K1 hliadka), Zuzana Paňková (C1, C1 hliadka, kajak kros), Emanuela Luknárová (C1, C1 hliadka)

Program:

29. júna:
9.35 kvalifikácia, 1. kolo - K1 muži (Halčin, Grigar, Gonšenica
10.50 kvalifikácia, 1. kolo K1 ženy (Stanovská, Mintálová, Haššová)
11.40 kvalifikácia, 2. kolo - K1 muži
12.25 kvalifikácia, 2. kolo - K1 ženy
14.35 finále - 3xK1 muži
15.33 finále - 3xK1 ženy

30. júna:
9.35 kvalifikácia, 1. kolo - C1 muži (Beňuš, Mirgorodský, Slafkovský)
10.20 kvalifikácia, 1. kolo - C1 ženy (Stanovská, Paňková, Luknárová)
11.05 kvalifikácia, 2. kolo - C1 muži
11.30 kvalifikácia, 2. kolo - C1 ženy
13.30 finále - 3xC1 muži
14.10 finále - 3xC1 ženy

1. júla:
9.35 semifinále - K1 muži
11.03 semifinále - K1 ženy
12.10 finále - K1 muži
12.41 finále - K1 ženy
15.00 kvalifikácia - kajak kros muži (Halčin, Grigar, Buran)
15.40 kvalifikácia - kajak kros ženy (Stanovská, Mintálová, Paňková)

2. júla:
9.05 semifinále – C1 muži
10.12 semifinále - C1 ženy
11.19 finále - C1 muži
11.50 finále - C1 ženy
15.05 kajak kros play-off - muži aj ženy

Nominácia slovenských rýchlostných kanoistov na III. európske hry (jazero Kryspinow, 21.-24. júna):

Ženy
K2 500m Katarína Pecsuková, Bianka Sidová
K4 500m Katarína Pecsuková, Réka Bugárová, Bianka Sidová, Mariana Petrušová

Muži
K1 500m Milan Dörner
K2 500m Ákos Gacsal, Erik Vlček
K4 500m Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek
C2 500m Eduard Strýček, Peter Kizek

Mix
K2 200m Bianka Sidová, Denis Myšák

Viac o téme: Matej Beňuš Alexander Slafkovský Jakub Grigar Martin Halčin Marko Mirgorodský Denis Myšák Soňa Stanovská Eliška Mintálová Csaba Zalka Samuel Baláž Adam Gonšenica Adam Botek Katarína Pecsuková Emanuela Luknárová Mariana Petrušová Ákos Gacsal Zuzana Paňková Bianka Sidová Michaela Haššová Eduard Strýček Peter Kizek Milan Dörner Iľja Buran Réka Bugárová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy