Pýcha nášho športu opäť nesklamala: Vodní slalomári sa prepádlovali na stupne víťazov

Slovenskí kanoisti v zložení sprava Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš získali na III. európskych hrách strieborné medaily v disciplíne 3xC1Slovenskí kanoisti v zložení sprava Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš získali na III. európskych hrách strieborné medaily v disciplíne 3xC1 Zdroj: TASR/SOŠV/Andrej Galica

KRAKOV - Slovenskí kanoisti Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský a Matej Beňuš získali na III. európskych hrách strieborné medaily v disciplíne 3xC1.

V piatkovom finále v Krakove nestačili iba na víťazných Nemcov, za ktorými zaostali o 3,91 sekundy. Bronz vybojovali Briti (+6,15). Slovenské reprezentantky Soňa Stanovská, Zuzana Paňková a Emanuela Luknárová skončili v hliadkach s ôsmymi trestnými sekundami na 6. mieste s mankom 14,48 s na víťazné Češky. Podujatie je pre vodných slalomárov zároveň aj majstrovstvami Európy.

Slovákom sedel kanál Kolna na rieke Wisla. Mirgorodský a Beňuš predviedli čistú jazdu, jediné dve trestné sekundy si pripísal Slafkovský na štvrtej bránke. Po dojazde do cieľa mali slovenskí reprezentanti na konte tri dvojsekundové tresty, ale rozhodcovia im dodatočne dva dotyky ubrali. Nemci v zložení Anton Franz, Sideris Tasiadis a Timo Trummer zajazdili čisto a obhájili titul kontinentálnych šampiónov.

"Zľakol som sa na štvrtej bráne, lebo sa po mojom prejazde kývala. Potom sme štandardne riešili situácie za pochodu, čo tentokrát nevyšlo úplne v náš prospech, ale vykorčuľovali sme z toho so striebornými medailami na krku, takže za mňa šťastie," povedal pre web canoe.sk Slafkovský.

Slovenskí kanoisti v zložení Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/SOŠV/Andrej Galica

Matej Beňuš si neplánovane zajazdil doobeda aj druhú kvalifikačnú jazdu a tímová súťaž bola už jeho tretia jazda dňa. "Po pravde som vládal najviac v tejto jazde. Dobre som sa zregeneroval a pripravil. Za mňa bola jazda veľmi dobrá. Bohužiaľ, na trati ma chytil jeden valec, kde sme trochu stratili. Strieborná medaila je super," zhodnotil Beňuš.

Na poslednej pozícii v tíme pádloval Mirgorodský. "Ja sa na poslednej pozícii cítim dobre. Na trati sa nám stala jedna nepríjemná komplikácia, ale myslím, že sme sa s ňou popasovali veľmi dobre. Myslím si, že môžeme byť spokojní a máme super výsledok."

Menej sa darilo slovenským kanoistkám, ktoré v hliadkach obhajovali zlato z predošlých ME. Stanovská ťukla dve bránky, Paňková  a Luknárová mali zhodne po jednom dotyku. V spodnej časti trate sa na chvíľu "zasekli" a stratili drahocenné sekundy.

Zo zlata sa radovali české reprezentantky v zložení Tereza Fišerová, Tereza Kneblová a Gabriela Satková, ktoré s jedinou chybou na 20. bránke zvíťazili v čase 115,54 s. Druhé skončili Britky, tretie Nemky.

EH - vodný slalom - 3xC1:

finále - muži: 1. Nemecko (Anton Franz, Sideris Tasiadis, Timo Trummer) 101,69 s (0), 2. SLOVENSKO (Alexander Slafkovský, Marko Mirgorodský, Matej Beňuš) +3,91 s (2), 3. Veľká Británia (Adam Burgess, James Kettle, Ryan Westley) +6,15 (4), 4. Taliansko +7,48 (4), 5. Francúzsko +7,57 (8), 6. Česko +9,84 (6)

finále - ženy: 1. Česko (Tereza Fišerová, Tereza Kneblová, Gabriela Satková) 115,54 s (2), 2. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Sophie Ogilvieová, Kimberley Woodsová) +2,80 (4), 3. Nemecko (Andrea Herzogová, Elena Liliková, Nele Baynová) +4,06 (2), 4. Španielsko +4,90 (4), 5. Slovinsko +11,08 (4), 6. SLOVENSKO (Soňa Stanovská, Zuzana Paňková, Emanuela Luknárová) +14,48 (8)

Viac o téme: Matej Beňuš Alexander Slafkovský Vodný slalom Marko Mirgorodský Európske hry