Slovan zvládol náročnú odvetu: Weiss dvomi penaltami vystrelil postup v Lige majstrov

Vladimír Weiss ml. sa raduje z gólu z druhej penalty, uprostred spoluhráč Tigran Barseghjan a vľavo brankár luxemburského FC Swift Hesper Geordan Dupire Vladimír Weiss ml. sa raduje z gólu z druhej penalty, uprostred spoluhráč Tigran Barseghjan a vľavo brankár luxemburského FC Swift Hesper Geordan Dupire Zdroj: TASR/Martin Baumann

LUXEMBURG - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava postúpili do 2. predkola Ligy majstrov. "Belasí" zvíťazili v odvete 1. predkola na Stade de Luxembourg nad domácim majstrom FC Swift Hesper 2:0.

Triumf slovenského šampióna zariadil dvoma gólmi z pokutových kopov kapitán Vladimír Weiss ml. Slovan v ďalšom priebehu zabojuje o postup proti HŠK Zrinskij Mostar z Bosny a Hercegoviny.

Tréner Weiss urobil oproti prvému stretnutiu päť zmien v základnej zostave. Prvá bola vynúteného charakteru, keď potrestaného Kucku nahradil podľa očakávaní Savvidis. Zo zostavy vypadol pravý obranca Pauschek, na ktorého post naskočil Bajrič.

Premiéru v drese "belasých" si odbil v súťažnom dueli obranca Wimmer a prvýkrát v základnej jedenástke nastúpil stredopoliar Tolič. Najaktívnejší hráč druhého polčasu na Tehelnom poli Čavrič na hrote vystriedal Abubakariho.

Vpravo hráč Slovana Alexandar Galéria fotiek (15) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Aktívnejší v úvode stretnutia boli domáci, ktorí hrozili najmä po krajoch. Po pravej strane prešprintoval defenzívu Slovana Ekofo, ktorý sa dostal k centru, ale Sacras loptu netrafil ideálne a poslal ju mimo bránu.

V 9. minúte pristúpil Weiss v šestnástke nohu Sinanimu a hlavný arbiter Bitigen nariadil pokutový kop. Mikrosúboj z prvého duelu si zopakovali domáci kapitán Stolz a brankár Borjan, ktorý vystihol smer nedôrazne kopnutej penalty a dokázal ju zneškodniť.

Ani tento moment však slovenského zástupcu neprebudil z pasívneho herného prejavu a domáci boli dominantní v hre s loptou aj naďalej. Slovan sa pripomenul prvýkrát až v 28. minúte, keď z hĺbky ihriska vyslal Weiss dopredu Barseghjana, ten však nedokázal ohroziť Dupireho bránu.

V závere prvého dejstva sa Slovan prvýkrát usadil na ofenzívnej polovici a v nadstavenom čase sa dostal k nebezpečnému zakončeniu Tolič, no jeho pokus Dupire zlikvidoval.

Brankár Borjan musel byť v pohotovosti aj po zmene strán, keď čelil prudkej strele Sacrasa a poradil si aj s následnou hlavičkou Stolza. Vzápätí sa na opačnej strane dostal v šestnástke k lopte Barseghjan, ktorého brániaci hráč fauloval a pokutový kop mal k dispozícii aj Slovan. Loptu si na biely bod postavil kapitán Weiss, ktorý ju sebavedomo "panenkovským" spôsobom poslal za Dupireho a otvoril skóre zápasu.

O sedem minút sa celá situácia v tej istej šestnástke zopakovala, opäť bol faulovaný arménsky krídelník Slovana a turecký rozhodca nariadil tretiu penaltu v zápase. Weiss prudkou strelou zabezpečil hosťom dvojgólové vedenie.

Domáci v úvodnom polčase vynaložili množstvo síl, čo sa postupne prejavovalo a v závere sa už nedostali k bezprostrednému ohrozeniu Borjana. Slovan tak splnil úlohu favorita a postúpil do 2. predkola Ligy majstrov. Slovan v súčte oboch duelov vyhral 3:1. Už o týždeň sa stretne v úvodnom stretnutí 2. predkola s Mostarom.

Slovanisti oslavujú postup do Galéria fotiek (15) Zdroj: TASR/Martin Baumann

FC Swift Hesper - ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:0)
Góly: 55. a 62. Weiss (oba z 11 m). Rozhodovali: Bitigen – Sesigüzel, Savranlar (všetci Turecko) ŽK: Martins - Weiss, Savvidis, Zuberu, 3046 divákov.

Swift: Dupire - Martins, Skenderovič, Prempeh (66. Nouvier), Sacras (65. Anoff) - Ekofo, Couturier (80. Achalaia), Stolz (80. Cardoso), Morren - Ayongo, Sinani (87. Hemkemeier)

Slovan: Borjan - Bajrič, Kašia, Wimmer, Lovat - Kankava, Savvidis (90+5. Marcelli), Tolič (73. Lichý) - Barseghjan (82. Abubakari), Čavrič (82. Zuberu), Weiss (82. Zmrhal)
/1. zápas 1:1, Slovan postúpil do 2. predkola/

Viac o téme: Vladimír Weiss ŠK Slovan Bratislava FC Swift Hesper