TOUR DE FRANCE 2023 Poslednú etapu rozhodol fotofiniš: Takto vyzerajú držitelia dresov

Jasper Philipsen, Jonas Vingegaard, Giulio Ciccone a Tadej Pogačar počas slávnostného ceremoniálu na konci Tour de France 2023Jasper Philipsen, Jonas Vingegaard, Giulio Ciccone a Tadej Pogačar počas slávnostného ceremoniálu na konci Tour de France 2023 Zdroj: SITA/AP/Etienne Garnier/Pool Photo

PARÍŽ - Dánsky cyklista Jonas Vingegaard sa druhýkrát v kariére stal víťazom Tour de France. Záverečnú etapu 110. ročníka s cieľom na Elyzejských poliach v Paríži vyhral v nedeľu Belgičan Jordi Meeus (Bora-Hansgrohe), ktorý v hromadnom špurte zdolal svojho krajana Jaspera Philipsena (Alpecin–Deceuninck) a tretieho Dylana Groenewegena z Holandska (Jayco–AlUla).

Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) obsadil pri svojej derniére na Tour jedenáste miesto.

Dvadsaťšesťročný Vingegaard dokázal obhájiť triumf na najslávnejších pretekoch, keď v prvých dvoch etapách záverečného týždňa zničil svojho jediného konkurenta Tadeja Pogačara.

Slovinec v službách SAE Team Emirates stratil v časovke 1:38 minúty a v nasledujúcej kráľovskej etape ďalších takmer šesť minút. Nakoniec prehral so svojím sokom o 7:29 minúty. Tretí skončil jeho tímový kolega Adam Yates s mankom 10:56 min.

"Som hrdý a šťastný, vyhrali sme druhýkrát. Je to naozaj úžasné. Dnes tu bolo veľa Dánov, čo je skvelé. Musíme sa poďakovať môjmu tímu i rodine, ale aj celému Dánsku. Podporujú ma a som za to naozaj vďačný. Bola to dlhá cesta, ale ubehla veľmi rýchlo. Boli to nesmierne ťažké preteky a skvelý súboj s Tadejom. Každý kúsok som si užíval," povedal obhajca triumfu.

Jonas Vingegaard v poslednej Galéria fotiek (39) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

Vingegaard tak upravil vzájomnú bilanciu s Pogačarom na Tour na 2:1 a Jumbu priniesol ďalší veľký úspech. Ešte pred nedeľňajšou etapou navyše oznámil, že tento rok pôjde aj na španielsku Vueltu a holandská stajňa tak môže vyhrať všetky tri Grand Tours v sezóne. Na Giro d´Italia triumfoval Slovinec Primož Roglič.

Dresy sú rozdelené spravodlivo

Pogačar obsadil po triumfoch v rokoch 2020 a 2021 dvakrát druhé miesto, chuť si však trochu napravil triumfami v 6. a predposlednej 20. etape. Okrem toho získal už štvrtýkrát po sebe biely dres pre najlepšieho pretekára do 25 rokov.

Na snímke slovinský cyklista Galéria fotiek (39) Zdroj: TASR/AP/Daniel Cole

Pogačarovi patrilo v končenom poradí druhé miesto a stal sa najlepším jazdcom do 25 rokov: "Bola to úžasná Tour pre mňa a aj pre môj tím. Som šťastný, že som v Paríži na pódiu a ešte raz v bielom. Do budúcnosti viem lepšie, čo môžem od seba očakávať. Je to krásny šport. Vzájomne sa tlačíme na hranicu svojich možností. Túto éru si môžeme všetci vážiť a tešiť sa z nej, pretože súboje sú skvelé," vyhlásil Slovinec.

Bodovaciu súťaž vyhral suverénne Jasper Philipsen. Belgičan v službách Alpecinu-Deceuninck zaknihoval aj štyri etapové triumfy.

Philipsen sa stal s 377 bodmi víťazom bodovacej súťaže. V záverečnej etape skončil tesne druhý: "Stáť na pódiu v zelenom drese je úžasný pocit. Toto bola moja najlepšia Tour a určite to budú skvelé spomienky. Mojím ďalším cieľom sú majstrovstvá sveta," uviedol pre francúzske médiá.

Na snímke belgický cyklista Galéria fotiek (39) Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

Súťaž vrchárov vyhral Talian Giulio Ciccone (Lidl-Trek), cenu pre najbojovnejšieho pretekára si odniesol Belgičan Victor Campenaerts (Lotto Dstny) a súťaž tímov vyhral Jumbo-Visma pred SAE Team Emirates a Ineosom.

Záverečná etapa mala už tradične ceremoniálny charakter a bojovali v nej len šprintéri. Vingegaard si v jej úvode s tímovými kolegami doprial pohár šampanského a spoločné fotky. Po štarte na velodróme v Saint-Quentin-en-Yvelines, ktorý privíta dráhovú cyklistiku počas budúcoročnej olympiády, čakalo na pretekárov 115,1 km na Elyzejské polia v Paríži.

Krásny záver 110. ročníka

Na trati bola aj jedna vrchárska a jedna rýchlostná prémia. Hodnotením súťaží však už nemohli zamotať. Spočiatku sa išlo v pomalom tempe, naplno sa začalo pretekať až po príjazde do Paríža, kde na pelotón čakalo osem okruhov medzi Víťazným oblúkom a Tuilerijskými záhradami. Odvtedy sa neustále pokúšali dostať do úniku viacerí pretekári.

O ten podstatný sa nečakane postaral Pogačar, ktorý vyrazil 50 km pred cieľom a odišiel s ním aj Nathan van Hooydonck z Jumba. Nakoniec sa vytvorila desaťčlenná skupina, ktorá vydržala pred pelotónom necelých 20 km. Následne sa balík znovu pospájal, ale útoky neutíchli.

Cyklisti počas 21. etapy Galéria fotiek (39) Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

Asi 27 km pred cieľom sa odtrhli Nelson Oliveira, Simon Clarke a Frederik Frison a vytvorili si náskok. Do posledných dvoch okruhov prišli 20 sekúnd pred pelotónom, ale v ňom sa už stupňovalo tempo pred očakávaným hromadným špurtom. Pokus trojice sa skončil desať km pred finišom.

Prišli aj ďalšie útoky, no šprintérke tímy si ich bez väčších problémov postrážili a opäť tak rozhodol hromadný špurt. Doň vstúpili najlepšie pretekári Alpecinu, Mathieu van der Poel vyviezol na métu 300 m Philipsena, ale na čiare ho prekvapujúco zdolal Jordi Meeus.

"Je to najväčšie víťazstvo v mojej kariére. Po výsledkoch, ktoré som tu mal, som vedel, že mám dobrú formu. Počas celej etapy som sa cítil dobre. Marco Haller a Danny van Poppel odviedli v závere skvelú prácu. Potom som sa chytil zadného kolena Pedersena a vyhral som. Je to skvelá skúsenosť a pocit, ktorý nedokážem popísať," povedal víťaz.

Sagan obsadil v záverečnej etape 11. miesto, celkovo skončil na 127. pozícii. Tento rok nebojoval ani o zelený dres, v bodovacej súťaži obsadil 54. priečku. "Konečne sme v Paríži. Som šťastný a rád, že to bola posledná Tour. Som unavený. Prežil som tu dobré chvíle, Tour sú najväčšie a najlepšie preteky na svete, ale už mám toho dosť. Je koniec, ale čo už, život ide ďalej," povedal v cieli pre Eurosport.

výsledky 21. etapy (Saint-Quentin-en-Yvelines - Paríž, 115,1 km):
1. Jordi Meeus (Belg./Bora-Hansgrohe) 2:56:13 h, 2. Jasper Philipsen (Belg./Alpecin-Deceuninck), 3. Dylan Groenewegen (Hol./Jayco AlUla), 4. Mads Pedersen (Dán./Lidl-Trek), 5. Cees Bol (Hol./Astana Qazaqstan), 6. Biniam Girmay (Eri./Intermarche-Circus-Wanty), 7. Bryan Coquard (Fr./Cofidis), 8. Sören Waerenskjold (Nór./Uno-X), 9.Corbin Strong (Aus./Izrael-Premier Tech), 10. Luca Mozzato (Tal./Arkea Samsic), 11. Peter SAGAN (SR/TotalEnergies) všetci rovnaký čas

konečné poradie:
1.Jonas Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) 82:05:42 h, 2. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +7:29 min, 3. Adama Yates (V.Brit./SAE Team Emirates) +10:56, 4. Simon Yates (V.Brit./Jayco AlUla) +12:23, 5. Carlos Rodriguez (Šp./Ineos Grenadiers) +13:17, 6. Pello Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) +13:27, 7. Jai Hindley (Aus./Bora-Hansgrohe) +14:44, 8. Felix Gall (Rak./AG2R Citroën) +16:09, 9. David Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) +23:08, 10. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +26:30,... 127. SAGAN +5:14:17

poradie tímov:
1. Jumbo-Visma (Hol.) 247:26:17 h, 2. SAE Team Emirates (SAE) +7:13 min, 3. Bahrajn Victorious (Bahrajn) +22:01, ... 17.  TotalEnergies +7:06:53

najbojovnejší pretekár: Victor Campenaerts (Belg./Lotto Dstny)

Viac o téme: Peter Sagan Tadej Pogačar Jonas Vingegaard Jordi Meeus