Úspešné ťaženie pokračuje: Slováci v Maribore opäť medzi najlepšími

Slovenská vlajka - ilustračné fotoSlovenská vlajka - ilustračné foto Zdroj: Getty Images

MARIBOR - Slovenský plavec Milan Vojtko obsadil šieste miesto v stredajšom finále na 200 m polohové preteky na XVII. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže v slovinskom Maribore.

Umiestenie v Top 10 dosiahol aj horský cyklista Peter Šoltés, ktorý skončil siedmy v cross country. Atlétke Anne Šimkovej sa nepodarilo obhájiť vlaňajší bronz v skoku o žrdi. Tenistka Mia Pohánková postúpila do štvrťfinále dvojhry a so Soňou Depešovou aj do štvrťfinále štvorhry. Informoval o tom portál olympic.sk.

Vojtko dohmatol vo finále na 200 m pol. pr. za 2:07,93 min a oproti semifinále sa zlepšil o 52 stotín sekundy. Šiestym miestom vyrovnal najlepšie plavecké umiestnenie z Mariboru Stely Megelovej, ktorá bola šiesta na 200 m znak. V semifinále na 100 m motýlik zaplávala Nadine Horňáková šestnásty čas 1:05,39 a nepostúpila.

V rozplavbách je čas 1:05,22 min stačil síce na 18. miesto, ale keďže v podvečernom bloku už mohla štartovať za každú krajinu len jedna plavkyňa, Horňáková sa predstavila v semifinále. Sophia Grayová zaplávala 22. najlepší výkon 1:07,71. Obe krauliarske štafety zaostali za najlepšími, chlapčenská obsadila 20. a dievčenská 15. priečku.

Horskí cyklisti súťažili na náročnom okruhu s prevýšením 150 m, pričom takmer celá trať mala bahnitý podklad po utorňajších výdatných dažďoch. Chlapci absolvovali okruh päťkrát, dievčatá štyrikrát. Veľmi dobre sa s náročnými podmienkami vyrovnal Šoltés, ktorý na 7. mieste stratil na víťazného Čecha Kryštofa Bažanta 4:22 min.

V dievčenských pretekoch bojovala Vanesa Šatková, pri vjazde do záverečného kola ju rozhodcovia stiahli z trate. Napokon obsadila 19. priečku.

Našim talentom sa darilo aj na ďalších športoviskách

Na tenisovom kurte sa darilo Pohánkovej. Nasadená štvorka si v osemfinále poradila s Odetou Panasovou z Lotyšska 6:2, 6:3. Naopak osemfinále dvojhry bolo konečnou stanicou pre Soňu Depešovú, ktorá prehrala so Švédkou Leou Nilssonovou 1:6, 3:6.

V plaveckom bazéne postúpila na 100 m motýlik Horňáková do semifinále. Jej čas 1:05,22 min stačil síce na 18. miesto, ale keďže v podvečernom bloku už môže štartovať za každú krajinu len jedna plavkyňa, Horňáková sa predstaví v semifinále. Sophia Grayová zaplávala 22. najlepší výkon 1:07,71. Obe krauliarske štafety zaostali za najlepšími, chlapčenská obsadila 20. a dievčenská 15. priečku.

Na atletickom štadióne postúpil do sobotňajšieho finále na 2000 m prek. stípliar Hulka. Ďalej nešiel pre umiestnenie v rozbehu, ale vďaka času 6:03,99. Na 200 m boli konečnou pre Petra Dávida a Romanu Hrnčárovú rozbehy. Prekážkar Dávid, ktorý sa rozhodol v Maribore štartovať aj na 200 m, skončil vo svojom rozbehu šiesty za 22,60 a celkovo mu patrila 19. priečka. Hrnčárová dobehla za 25,26, čím sa zaradila na 20. pozíciu. Svoju súťaž začala aj sedembojárka Ema Vaňová.

Úspešný utorok sa nezopakoval

Na džudistických tatami nenadviazali slovenskí zástupcovia na úspešný utorok, počas ktorého Patrícia Tománková a Kristína Lili Križová získali dve cenné kovy. Vo váhe do 60 kg prehral Roman Dekan v úvodnom súboji s Belgičanom Tudorom Mosoiom, v repasáži si poradil s Dánom Magnim Lauritzenom, ale potom nestačil na Mahammada Musajeva z Azerbajdžanu.

Vo váhe do 66 kg Juraj Odkladal zdolal v prvom dueli Nikolu Magdeského zo Severného Macedónska, potom však prehral s Gruzíncom Matem Gvelesianim. V opravách zdolal Poliaka Pawla Pluta a potom prehral s Čechom Štepánom Fišerom.

Medzi dievčatami do 52 kg Ella Markovicsová nestačila na Maďarku Lucu Vegovú a bola rovnako ako obaja jej krajania neklasifikovaná.

Viac o téme: Cyklistika EYOF Mia Pohánková Cross country Peter Šoltés Nadine Horňáková Alex Hulka Vanesa Šatková