Čo viac si môžu priať? Arsenal zdolal najlepší tím sveta, Guardiola pľuval jed na rozhodcov

Mikel Arteta sa teší s trénerským personálom zo zisku Community ShieldMikel Arteta sa teší s trénerským personálom zo zisku Community Shield Zdroj: SITA/AP/David Cliff

LONDÝN - Prvú trofej v novej sezóne v Anglicku získali futbalisti Arsenalu. Londýnčania si tým aspoň čiastočne zahojili rany po zbabranom závere uplynulého ročníka Premier League, v ktorom neudržali veľký náskok a z titulu sa napokon tešil Manchester City.

V nedeľňajšom zápase o anglický Superpohár (Community Shield) zdolali "kanonieri" držiteľa treble 4:1 v jedenástkovom rozstrele, keď po riadnom hracom čase bol stav nerozhodný 1:1.

V drese Arsenalu nastúpili aj tri nové posily Declan Rice, Kai Havertz aj Jurrien Timber, za ktoré zaplatil v letnom prestupovom termíne spolu 231 miliónov eur.

Zdolali sme najlepší tím na svete

"Je to skvelý pocit. Zdolali sme najlepší tím na svete vo Wembley, čo viac si môžeme priať? Vidieť toľko šťastných a hrdých fanúšikov Arsenalu ma napĺňa pocitom dobre vykonanej práce. A to je presne náš cieľ, získavať pre tento klub trofeje," rozplýval sa tréner Arsenalu Mikel Arteta.

Jeho zverenci hrali s favoritom vyrovnanú partiu, ktorá na úvod sezóny nepriniesla strhujúce tempo. V konečnom dôsledku sa však ráta triumf, ktorý bol pre Arsenal už sedemnásty v tejto súťaži. Vďaka nemu sa v historických tabuľkách posunul na druhé miesto za Manchester United (21 trofejí - pozn.).

"Je to pre nás znamenie, že teraz môžeme zdolať City aj vo veľkom zápase, v ktorom o niečo ide. Odstránili sme mentálny blok, v novej sezóne nám to môže veľmi pomôcť," vyzdvihol dôležitosť víťazstva brankár Aaron Ramsdale. Jeho tím v minulej sezóne prehral s Manchestrom City všetky tri zápasy so skóre 2:8.

Tím z Manchestru nastúpil bez najdrahšieho obrancu na svete Joška Gvardiola po tom, ako chorvátsky reprezentant len pred pár dňami spečatil prestup z RB Lipsko. V 77. minúte otvoril skóre 21-ročný stredopoliar Cole Palmer, lenže City náskok neudržali a v jedenástej minúte nadstaveného času vyrovnal tečovanou strelou ďalší striedajúci hráč - belgický krídelník Leandro Trossard. V rozstrele nepremenili svoje pokusy Kevin de Bruyne a Rodri, radosť tak vypukla v tábore Londýnčanov.

"Sme sklamaní, chceli sme tento zápas vyhrať. Manchester City má dobré mužstvo, ale niekedy prehrá. Žiaľ, hráči Arsenalu boli v jedenástkovom rozstrele lepší," citovala AFP Pepa Guardiolu.

Futbalisti Arsenalu sa tešia Galéria fotiek (10) Gunners oslavujú zisk prvej trofeje v sezóne 2023/24 Zdroj: SITA/AP/David Cliff

Prečo hlavný rozhodca nadstavil toľko minút?

Španielsky kouč na pozápasovej tlačovej konferencii podrobil kritike naťahovanie zápasov. Od MS 2022 v Katare sa stalo bežným javom, že trvajú vyše 100 minút.

"Nekritizujem to len preto, že sme viedli 1:0 a stratili sme náskok. Zápasy naťahujú kvôli gólom. Keď sa to skončí 4:3, za každý gól pridajú 45 sekúnd. V takom prípade by sme tu boli do rána... No v tomto zápase som nevidel žiadny dôvod, aby sa predlžoval až o jedenásť minút," myslí si Guardiola. Jeho tím prehral v zápase o Superpohár tretíkrát za sebou. Vlani nestačil na FC Liverpool a predvlani na Leicester City.

Viac o téme: Pep Guardiola Manchester City Mikel Arteta Community shield Arsenal FC