Nikto to od nich nečakal: Vueltu zahájil prekvapivý triumf v tímovej časovke

Tím Jumbo Visma v tímovej časovkeTím Jumbo Visma v tímovej časovke Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

BARCELONA - Holandský cyklistický tím DSM-Firmenich v sobotu prekvapujúco zvíťazil v prvej etape 78. ročníka španielskej Vuelty.

V tímovej časovke v silnom barcelonskom daždi finišoval o šesť sekúnd pred druhým Movistarom. Tretiu priečku obsadil tím EF Education – Easypost. Obhajca celkového prvenstva Belgičan Remco Evenepoel so svojím tímom Soudal Quick-Step skončil so šesťsekundovou stratou na 4. mieste.

Do červeného dresu sa po prvej etape obliekol taliansky mladík Lorenzo Milesi, ktorý ako prvý z víťazného tímu prešiel cieľovou čiarou. "Nečakali sme to, ale je to úžasný pocit. Toto víťazstvo s celým tímom bolo zábavné a príjemné. Bolo naozaj emotívne sledovať zvyšok pretekov. Trochu sme riskovali, ale mali sme dobrý plán a držali sme sa ho. Som veľmi šťastný," uviedol po skončení časovky dvadsaťjedenročný jazdec.

Najväčší favorit Jumbo-Visma vedený úradujúcim šampiónom Tour de France Dánom Jonasom Vingegaardom a Slovincom Primožom Rogličom prekvapujúco nabral stratu 32 sekúnd a obsadil až 11. miesto.

Kritiku organizátorom adresoval po úvodnej etape Evenepoel (Jumbo-Visma), ktorého hneval čas začiatku pretekov. "Nechápem, na čo je dobrá takáto večerná etapa. Celý deň sme sedeli a čakali, bolo sucho. Dážď nemôžete ovplyvniť, ale čas štartu áno. A v tomto ročnom období už môže byť v tomto čase tma, stačí pár oblakov. Samozrejme, že sme išli naplno, sú to preteky. Už aj tak riskujeme a ešte nás pošlú v daždi a po tme. Možno budem zase kritizovaný, ale jednoducho takto po tme sa pretekať nemá a je to chyba organizátorov," citoval dvadsaťtriročného Belgičana portál cycling-info.sk.

78. ročník Vuelta (1. etapa - tímová časovka, Barcelona 14,8 km):
1. DSM-Firmenich 17:30 min, 2. Movistar rovnaký čas, 3. EF Education - Easypost, 4. Soudal Quick-Step, 5. Groupama-FDJ všetci +6 s, 6. Bahrain Victorious +10, 7. Astana Qazaqstan +17, 8. Ineos Grenadiers +20, 9. Cofidis +22, 10. Bora-Hansgrohe +28

Viac o téme: La Vuelta Dsm-firmenich