VIDEO Sladké víťazstvo a postup do semifinále: Nezastaviteľný český tenis zase raz valcuje

Pozápasové podanie rúk medzi Muchovou a CirsteovouPozápasové podanie rúk medzi Muchovou a Cirsteovou Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

NEW YORK - Česká tenistka Karolína Muchová postúpila prvýkrát v kariére do semifinále grandslamového US Open.

Turnajová desiatka porazila na newyorskom betóne tridsiatu nasadenú Rumunku Soranu Cirsteovú za hodinu a 38 minút 6:0, 6:3. Dvadsaťsedemročná rodáčka z Olomouca sa stretne o postup do finále s domácou Američankou Cori Gauffovou, ktorá predtým porazila Lotyšku Jelenu Ostapenkovú 6:0, 6:2.

"Neuveriteľné. Je to naozaj sladké víťazstvo," povedala Muchová v rozhovore na kurte.

Finalistka tohtoročného Roland Garros pokračuje vo výborných výkonoch - vyhrala desiaty z posledných jedenástich zápasov. O šesť rokov staršiu Cirsteovú zdolala po štvrtýkrát z piatich vzájomných duelov a tretíkrát tento rok. V stretnutí premohla súperku v pomere víťazných lôpt 32:12 a prelomila šesťkrát jej podanie.

Muchová sa stala prvou českou semifinalistkou na US Open po Karolíne Plíškovej v roku 2016. V noci na štvrtok sa k nej môže pridať aj krajanka Markéta Vondroušová, ktorá vyzve vo štvrťfinále Američanku Madison Keysovú. "Máme v Česku veľkú konkurenciu. Navzájom sa ale podporujeme. Markéta tu hrá zajtra a som za ňu rada. Je skvelé, že sa navzájom všetky posúvame," doplnila Muchová.

S turnajovou šestkou Gauffovou sa Muchová stretne druhýkrát v krátkom čase. Obe hráčky na seba narazili pred necelými troma týždňami vo finále turnaja v Cincinnati, kde vyhrala devätnásťročná Američanka pomerom 6:3, 6:4. "O semifinále som ešte nepremýšľala. Coco je ale skvelá hráčka a bude tu mať za sebou domáce tribúny. Bude to veľmi ťažké. Teraz si ale chcem užiť túto výhru a pripraviť sa na boj s Coco," doplnila Muchová.

Tenistka I. ČLTK Praha sa dostala do tretieho semifinále grandslamu v kariére. Vedľa tohtoročného Roland Garros sa jej to podarilo pred dvoma rokmi na Australian Open. V New Yorku ďalej posúva svoje maximum, doteraz tu bola najďalej v osemfinále v roku 2020.

Muchová mala do zápasu na štadióne Arthura Ashe podarený nástup. Hneď v úvode zobrala Cirsteaovej dva servisy a sama odvrátila vo štvrtom geme deväť brejkbalov. Potom už nedala Rumunke ďalšiu príležitosť a nadelila jej za 43 minút "kanárika".

Cirsteová, premožiteľka Jeleny Rybakinovej a Belindy Benčičovej z predchádzajúcich kôl, na začiatku druhého setu zabojovala a získala brejk na 2:0. Muchová ale ihneď zareagovala a vyrovnala. Pred začiatkom siedmeho gamu tréner Emil Miške Muchovej poradil, aby po druhom servise súperky útočila. Česká tenistka ho poslúchla a získala vzápätí ďalší brejk. Stretnutie neskôr ukončila prvým využitým mečbalom.