VIDEO Tenisové opojenie na najvyššom bode: Spoznali sme ženské finalistky US Open!

Veľmi pekný zápas, dievčatá!Veľmi pekný zápas, dievčatá! Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

NEW YORK - Tenistka Karolína Muchová si nezahrá finále US Open. Turnajová desiatka nestačila v dnešnom semifinále na Američanku Cori Gauffovou, svetovej šestke podľahla aj napriek piatim odvráteným mečbalom 4:6, 5:7.

Devätnásťročná Gauffová sa stretne v sobotu o svoj prvý grandslamový titul s nasadenou dvojkou Arynou Sabalenkovou. Bieloruská tenistka sa prvýkrát v kariére prebojovala do finále ženskej dvojhry na grandslamovom US Open.

Nadchádzajúca jednotka svetového rebríčka zvíťazila v druhom semifinálovom stretnutí po tuhom boji nad domácou, sedemnástou nasadenou Madison Keysovou v troch setoch 0:6, 7:6 (1) a 7:6 (5).

Finalistka tohtoročného Roland Garros Muchová doplatila na 36 nevynútených chýb a prehrala s Gauffovou aj druhý vzájomný zápas. Pred necelými troma týždňami na ňu nestačila vo finále turnaja v Cincinnati. Stretnutie bolo v úvode druhého setu na necelú hodinu prerušené kvôli protestu klimatických aktivistov v hľadisku.

Česká tenistka Karolína Muchová Galéria fotiek (160) Karolína Muchová Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

Poslednou českou finalistkou na US Open tak zostáva Karolína Plíšková, ktorá bojovala o titul na betónových dvorcoch v New Yorku v roku 2016. Dvadsaťsedemročná Muchová si napriek tomu postupom do semifinále vylepšila vo Flushing Meadows osobné maximum. Doteraz tu bola najďalej v osemfinále (2020).

"Dnes som sa od začiatku do konca necítila dobre. Som smutná z toho, ako to dopadlo, a že som zo seba nevydala na kurte to najlepšie," citovala Muchovú agentúra Reuters.

Muchová nemala na hlavnom kurte Arthura Ashe ideálny začiatok. V úvode prvého setu prišla dvakrát o servis a Gauffová utiekla do vedenia 5:1. Česká tenistka nič nevzdala, súperku vzápätí dvakrát brejkla a znížila na 4:5. Pri vlastnom podaní sa ju už ale nepodarilo vyrovnať, v desiatej hre neuhrala ani fiftín a Američanka získala za 43 minút prvý set vo svoj prospech.

Druhý set bol za stavu 1:0 pre Gauffovú prerušený kvôli protestu štyroch ekologických aktivistov v hľadisku. Podľa Americkej tenisovej asociácie sa jeden z nich prilepil k podlahe tribúny. Muchová najskôr využila prestávku na drobné ošetrenie, obe tenistky ale potom odišli po konzultácii so supervízorom do útrob štadióna. Nútená prestávka sa pretiahla zhruba na päťdesiat minút.

Zverenkyňa trénera Emila Miškeho pokračovala po návrate v zlepšenom výkone z konca prvého setu, Gauffová ale dokázala ôsmej hre získať brejk a za stavu 5:3 mala pri vlastnom podaní prvý mečbal. Muchová ho odvrátila a vynútila si pokračovanie.

Rozhodujúce momenty tak prišli v dvanástej hre, keď Muchová čelila za stavu 5:6 opäť tlaku Gauffovej. V dramatickej koncovke sa českej tenistke podarilo odvrátiť ďalšie štyri mečbaly, pri piatom v geme a šiestom celkovo už ale poslala loptičku do autu a Američanka si mohla po necelých dvoch hodinách hry radostne zakričať. Predvlaňajšia finalistka Roland Garros si tiež pripísala 17. víťazstvo z posledných 18 zápasov a jedenáste za sebou.

"Pri niektorých bodoch tu bol taký hluk, že ani neviem, či budem mať uši v poriadku. Na tomto turnaji som vyrástla, takže tu pre mňa postup do finále veľa znamená. Moja práca ale ešte nekončí a dúfam, že ma fanúšikovia v sobotu zase podporí," uviedla v rozhovore na kurte Gauffová.

Bielorusko-americké finále

Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková otočila na US Open stretnutie s domácou Madison Keysovou a po výhre 0:6, 7:6, 7:6 postúpila prvýkrát na newyorskom betóne do finále. Víťazka tohtoročného Australian Open, ktorá sa stane budúci týždeň novou svetovou jednotkou, vyhrala za dve hodiny a 35 minút.

Druhé semifinále bolo ako na hojdačke. Prvý set bol jasne v réžii Keysovej, ktorá zaskočila súperku dobrou obranou, menením rytmu a presnými údermi z forhendu. Hneď v prvom geme ju brejkla, zopakovala to ešte dvakrát a favorizovanej Bieloruske, ktorá v pondelok vymení na čele svetového rebríčka Poľku Igu Swiatekovú, dala kanára. Keysová predviedla v prvom sete 12 winnerov v porovnaní s tromi svojej súperky a na nevynútené chyby to bolo 5:12.

Madison Keysová, americká semifinalistka Galéria fotiek (160) Madison Keysová sa necháva ošetrovať Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Sabalenková získala len 36 percent bodov z prvého podania a servis jej robil problémy aj v úvode druhej sady. V prvom i siedmom geme síce predviedla čistú hru, no medzitým ju Keysová dvakrát brejkla a viedla 5:3 a 15:0 pri súperkinom podaní.

Sabalenková sa však dokázala zmobilizovať, najmä spresnila podanie, vyhrala dvanásť loptičiek v sérii a otočila na 6:5. V dvanástom geme nevyužila dva setbaly, ale v následnom tajbrejku dominovala (7:1). Keysová si cez prestávku vypýtala lekárske ošetrenie mimo kurtu. Vo vyrovnanom treťom sete, keď bolo na oboch hráčkach už badať únavu, sa dostala na koňa Američanka, no brejk do stavu 4:2 nepotvrdila, keď sa na returne vytiahla jej súperka.

Duel dospel až do tajbrejku a v ňom slávila triumf opäť Sabalenková. Dokonca dvakrát, keďže za stavu 7:3 si myslela, že už je koniec. Prekvapujúci omyl, ktorý si ihneď uvedomila, ju nerozhodil a nakoniec vyhrala 10:5.

Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková Galéria fotiek (160) Bieloruska Aryna Sabalenková Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

"Myslela som si, že tajbrejk sa hrá do sedem, bolo to šialené, ale tím ma opravil. Musela som sa sústrediť až do konca. Madison hrala úžasný tenis a vlastne ani neviem, ako som to dokázala otočiť v môj prospech. Znamená to pre mňa veľmi veľa a ste úžasní diváci," povedala bezprostredne na kurte dvadsaťpäťročná Bieloruska.

Dvadsaťosemročná Keysová si zahrala o titul v roku 2017, keď nestačila na krajanku Sloane Stephensovú (3:6, 0:6). O rok neskôr vypadla v semifinále. Keysová bola po prehre zdrvená, na pozápasovej tlačovej konferencii sa rozplakala.

"Snažila som sa vydať maximum, hrať najlepšie, ako viem. Nič viac sa nedalo urobiť. Myslím si, že každý by pred turnajom bral účasť v semifinále a bol by z toho skutočne nadšený. No teraz to veľmi bolí," citovala Američanku agentúra AFP.