Slováci ukázali na šampionáte solídne jazdy: Grigar a Halčin do semifinále K1

Slovenský reprezentant Jakub Grigar Slovenský reprezentant Jakub Grigar Zdroj: TASR/Ján Krošlák

LEE VALLEY - Päť slovenských lodí postúpilo do semifinále K1 na MS vo vodnom slalome v Lee Valley.

Z druhých kvalifikačných jázd sa prebojoval ďalej Adam Gonšenica a doplnil tak krajanov Jakuba Grigara a Martina Halčina. Spomedzi Sloveniek uspeli Eliška Mintálová a Soňa Stanovská. Boj o najlepšiu tridsiatku nevyšiel len Michaele Haššovej, ktorá obsadila najprv 46. miesto a na druhý pokus bola na 24. pozícii.

Prvé kolo kajakárskej kvalifikácie bolo tesné, najlepších sedem pretekárov delilo len 85 stotín sekundy. Grigar predviedol bezchybnú jazdu a na prvom medzičase bol rýchlejší ako prvý Jakub Krejčí z Česka. Strieborný olympionik z Tokia síce postupne spomaľoval, no už po príchode do cieľa mal istý postup.

Jazda nevyšla úplne ideálne Halčinovi, v prostrednej časti kanála spomalil o štyri sekundy. Nespravil však žiadnu chybu a hranicu postupu podliezol o 56 stotín sekundy. Rovnaká časť kanála robila problém aj Gonšenicovi, ktorý navyše nazberal aj štyri trestné sekundy. V závere zrýchlil, no stačilo to len na 40. priečku - druhé rozjazdy boli na programe o 15.31 SELČ.

Do semifinále aj Mintálová a Stanovská

Aj v ženskej K1 postúpili do semifinále dve slovenské lode. Miestenku medzi najlepšiu dvadsiatku si vybojovali Eliška Mintálová a Soňa Stanovská. Michaela Haššová nepostúpila do semifinále K1 na MS v britskom Lee Valley. V druhých kvalifikačných rozjazdách obsadila 24. miesto s tromi chybami a stratou 8,46 sekundy na postupovú desiatku.

Mintálová bola najrýchlejšia na oboch medzičasoch, po prostrednej časti mala na prvú Nemku Ricardu Funkovú náskok viac ako sekundu. Na poslednej protiprúdnej bránke "chytila" dvojsekundovú penalizáciu, no postúpila pohodlne zo 7. miesta.

Stanovskej vyniesla bezchybná jazda sedemnáste miesto, 61 stotín sekundy nad postupovou hranicou. Do rovnakej fázy postúpila v stredu aj v disciplíne C1. Haššová obsadila najprv 46. pozíciu s tromi chybami a na druhý pokus bola na 24. mieste. Taktiež nazbierala šesť trestných sekúnd a stratu 8,46 sekundy na postupovú desiatku.

Majstrovstvá sveta vo Veľkej Británii sú zároveň olympijskou kvalifikáciou. Z K1 je k dispozícii pätnásť miesteniek, ktoré pretekárky vybojujú pre svoju krajinu. V prípade Slovenska rozhoduje o účasti konkrétnych pretekárov na OH 2024 interná nominácia, do ktorej zbierajú kajakári body aj na svetovom šampionáte. Okrem neho sa započítavajú preteky svetového pohára v španielskom Seu d'Urgell a Paríži.

Viac o téme: Slovensko Soňa Stanovská Eliška Mintálová