VIDEO Čajky ani tentokrát nezlomili kliatbu, Banskobystričanky nemali proti favoritovi žiadnu šancu

Na snímke radosť hráčok GorzówaNa snímke radosť hráčok Gorzówa Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY - Basketbalistky Piešťanských Čajok vstúpili do Európskeho pohára (Eurocup) domácou prehrou s poľským InvestInTheWest Enea Gorzów 64:77 a nevrátili tak súperovi dve prehry z predchádzajúceho ročníka tejto súťaže.

Ďalší duel odohrajú vo štvrtok 19. októbra o 19.30 h u luxemburského T71 Duddelange.

Európsky pohár, ženy - B-skupina:
Piešťanské Čajky - InvestInTheWest Enea Gorzów 64:77 (35:33)
Zostava a body Piešťan: Mitrasinovičová 20, Herminjardová 12, Jamesová a Jurčenková po 8, Moravčíková 6 (Stašová 10, Vandlíková a Taušová 0) - najviac bodov Gorzówu: Bibbyová 27, Jakubiuková, Tsinekeová a Wentzelová po 14.

TH: 20/13 – 10/7, fauly: 16 - 12, trojky: 5 - 4, rozhodovali: Kapitány (Maď.), Belousovová (Lit.), Nagy (Maď.), štvrtiny: 20:17, 15:16, 13:25, 16:19, 500 divákov.

Prvé útoky patrili hlavne Gorzówu, jednoduchou hrou a z druhých šancí sa ujal vedenia. Piešťany sa po opatrnejšom začiatku rozohrali, herne mali navrch, len to nevedeli naplno prejaviť. Mitrasinovičová a Jamesová dodávali bodovú pohodu, spolu s rýchlou hrou vyhrali Čajky úvodnú štvrtinu 20:17.

V druhej časti mali domáce basketbalistky problémy s Bibbyovou, ale na ich šťastie, Gorzów nedokázal otočiť stretnutie na svoju stranu. Piešťanskú hru dirigovala v týchto momentoch Mitrasinovičová, ale so spoluhráčkami sa nedokázali výraznejšie odtrhnúť. Stretnutie sa však pre ne vyvíjalo správnym smerom, po prvom polčase svietil na tabuli stav 35:33.

Po prestávke pokračovala veľká bitka o každú loptu a v každom útoku bolo vidieť na oboch stranách veľké nasadenie. Stále to bol najmä strelecký súboj Mitrasinovičovej s Bibbyovou. Piešťany trochu zradila hluchá fáza, keď za stavu 43:42 inkasovali 12 bodov po sebe a posadili poľský tím na koňa. Čajky sa ešte snažili vzchopiť, ale do poslednej časti išli za nepriaznivého stavu 48:58. Štvrtá štvrtina už nepriniesla žiadny obrat, práve naopak, Gorzów ešte zvýraznil svoju dominanciu na palubovke a piešťanská vidina víťazného začiatku sa definitívne rozplynula.

hlasy po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťan: "Je mi ťažko, mrzí ma to. Myslím si, že sme to mali celkom dobre rozohrané, ale nezvládli sme druhý polčas, respektíve tretiu štvrtinu, v ktorej sme sa nevedeli útočne presadiť. Tým pádom padala aj naša koncentrácia v obrane. Ja som dievčatám pred zápasom povedal, že pokiaľ budeme robiť chyby, tak nás budú trestať a tak sa aj stalo.

Opäť ukázali obrovskú kvalitu, aj keď možno len v pätici, ale nedokázali sme ich zastaviť. Bohužiaľ, mrzí ma to, pretože to bol podľa mňa hrateľný súper, ale potreboval by som asi výkon na hranici našich možností."

Anna Jurčenková, hráčka Piešťan: "Veľmi ma to mrzí, lebo v prvom polčase a na začiatku tretej štvrtiny sme to mali dobre rozohrané, ale potom neviem, čo sa stalo. Zrazu sme sa trápili v útoku, nevedeli sme dať kôš a obrana nám proste zlyhala. Protiútok za protiútokom, chyba za chybou a trestali nás."

Dariusz Maciejewski, tréner Gorzówu: "Prvý zápas je vždy náročný, hlavne v takto náročnej skupine. Girona je evidentným favorit, ale pre oba tímy bolo toto stretnutie mimoriadne dôležité. Naším víťazstvom sme urobili prvý krok za postupom. Bol to náročný duel, po polčase sme zlepšili našu obranu a po doskokoch a ziskoch sme dávali ľahké body. Sme šťastní z úspechu."

Slávia podľahla Besiktasu

Basketbalistkám Slávie Banská Bystrica nevyšiel vstup do skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocup), vo svojom úvodnom vystúpení v E-skupine prehrali na palubovke Besiktasu Istanbul 69:97. K úspechu nepomohlo ani 16 bodov v podaní Žofie Hruščákovej. Vicemajstra Niké Extraligy žien čaká teraz v tejto súťaži séria domácich stretnutí, v stredu 18. októbra o 18.00 h nastúpia proti gréckemu Panathinaikoisu A.C.

Európsky pohár, ženy - E-skupina:
Besiktas Istanbul - Slávia Banská Bystrica 97:69 (54:40)
najviac bodov Besiktasu: Evansová 36, Nogičová 21, Lazičová 12 - zostava a body Banskej Bystrice: Hruščáková 16, Bogičevičová 12, Burová 10, Mujovičová 9, Martišková 5 (Brabencová 10, Šimoničová 5, Holíková 2, da Cruz a Kozáková 0)

TH: 21/18 – 7/5, fauly: 10 - 22, trojky: 9 - 6, rozhodovali: Faur (Rom.), Vartanov (Gruz.), Mitrovski (S. Mac.), štvrtiny: 24:19, 30:21, 20:12, 23:17.

Stretnutie v Istanbule sa začalo dosť ofenzívne, Besiktas to zobral od úvodu do svojich rúk, ale Banská Bystrica dokázala v úvodnej štvrtine držať krok kolektívnym výkonom. Evansová robila Slávii najväčšie problémy, ale po prvej štvrtine prehrávali len o päť bodov - 19:24. Lenže vstup do druhej desaťminútovky sa ukázal ako zlomový, družstvo z Istanbulu otvorilo túto časť zápasu 10:2 a rozdiel narástol do dvojcifernej hodnoty. Banská Bystrica sa snažila držať na dostrel, skúsenejší súper si to už dokázal s prehľadom udržiavať, keď vyhral prvý polčas 54:40.

Po prestávke sa obraz hry a jeho scenár nezmenil, Besiktas si bez väčších problémov strážil svoj komfortný náskok a kľúčové hráčky Banskej Bystrice nevedeli vytvoriť súvislejší tlak. Aj preto pred poslednou štvrtinou prehrávali 52:74. V záverečných minútach sa už nič dramatické neudialo, priestor dostali hráčky z lavičiek, o víťazovi stretnutia už bolo rozhodnuté.

hlasy po zápase (zdroj slaviabb.sk):

Zuzana Žirková, trénerka Banskej Bystrice: "Vždy sa dá uhrať lepší výsledok. Škoda vstupu do tretej štvrtiny, pretože tam sa zápas zlomil, tam sme stratili šancu na nejaký lepší výsledok. Pri tej kvalite, ktorá v Besiktasi je, už nebolo cesty späť. V pasážach, keď sme sa chceli aspoň kúsok súperkám priblížiť, nás zlomila Dana Evansová, ktorá hrala svoj vlastný zápas. Prehrávali sme osemdesiat percent situácií jedna na jedna."

Snežana Bogičevičová, hráčka Banskej Bystrice: "Nemyslím si, že toto je reálny obraz nášho tímu. Zápas nám ukázal, na ktorých segmentoch hry musíme zapracovať. Musíme počas zápasu lepšie reagovať a nedovoliť súperovi dostať sa do takého tempa, aké chce nastoliť. Bola to pre nás veľká lekcia, musíme dať hlavy hore a pokračovať v práci.

Zaostávali sme v pohybe v defenzíve, takisto v doskakovaní. Nezastavovali sme ich tranzíciu a nedokázali sme ubrániť Danu Evansovú. Samozrejme, mali sme aj momenty, kedy sme hrali dobre, keď sa v ofenzíve lopta hýbala a v defenzíve sme mali kontrolu."

Neuspel ani Ružomberok

Basketbalistky MBK Ružomberok neuspeli pri svojom návrate do skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocup), vo svojom prvom zápase F-skupiny prehrali na palubovke favorizovanej TTT Riga 56:81. "Ruža" má po tomto vystúpení pred sebou tri domáce stretnutia, sériu začína vo štvrtok 19. októbra o 18.00 h proti tureckému Melikgazi Kayseri.

Európsky pohár, ženy – F-skupina:
TTT Riga – MBK Ružomberok 81:56 (39:24)
najviac bodov Rigy: Meškonytová 16, Cohenová 13, Claveauová a Silová po 12 - zostava a body Ružomberka: Andělová 8, Havranová 7, Buknová a Jackovecová po 6, Hadačová 0 (Kaliuzhná 15, Jarošová 10, Mikovčáková a Štefančová po 2)

TH: 17/11 – 24/17, fauly: 25 - 20, trojky: 8 - 5, rozhodovali: Ivanovičová (Srb.), Mészáros (Maď.), Stalaučinskaitová (Lit.), štvrtiny: 18:8, 21:16, 16:18, 26:14.

Ružomberok sa nezľakol favorizovaného súpera a minimálne v úvodnej polovici prvej štvrtiny bol vyrovnaným súperom. Následne prišla päťminútová strelecky hluchá chvíľa, ktorú Riga využila na to, aby sa zo stavu 7:6 dostala na 18:8 po prvej 10-minútovke. V druhej časti sa Ružomberčanky držali lotyšského tímu, ale manko sa výrazne nedarilo znižovať. "Ruža" prehrávala po prvom polčase 24:39.

Po prestávke vstúpil slovenský zástupca aktívnejšie, ale Riga si kontrolovala svoj dvojciferný náskok, keď vstupovala do záverečnej periódy za stavu 55:42. Vo štvrtej štvrtine sa už nič zásadné neudialo, Ružomberok sa snažil aspoň čiastočne skorigovať nepriaznivý stav, ale tento plán mu nevyšiel.

Juraj Suja, tréner Ružomberka: "Prvých 10 minút nám trvalo, kým sme sa adaptovali na agresivitu a rýchlosť Rigy, ktorá bola tento rok pripravená hrať Euroligu. V prvej štvrtine sme stratili 9 lôpt, čiže súper mal pohodlný náskok. Musím povedať, že druhá a tretia štvrtina, skoro aj celá štvrtá štvrtina boli z našej strany dobré.

Na to, ako sme na tomto fóre neskúsení a že sme hrali proti agresívnemu súperovi, ktorý dobre bránil, tak sme sa slušne držali. Škoda posledných 3-4 minút, že sme sa rozpadli a súper odišiel na 25-bodový rozdiel. Hrýzli sme, čo je dobré. Väčšina hráčok nemá podobné skúsenosti z takejto úrovne, takže za mňa okej a nemáme sa za čo hanbiť."