Jeho otec dal gól Barcelone, on si plní repre sny: Ak Boh dá, Slovensku vyrastie kvalitný útočník

Uprostred Timotej Jambor (Slovensko) strieľa prvý gól, vľavo brankár Kacper Tobiasz (Poľsko)Uprostred Timotej Jambor (Slovensko) strieľa prvý gól, vľavo brankár Kacper Tobiasz (Poľsko) Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Iba päť minút potreboval futbalový útočník Timotej Jambor, aby dosiahol svoj prvý gól v drese slovenskej dvadsaťjednotky.

Z vlastnej bilancie gól a asistencia mal radosť, no konečná remíza 2:2 s Poľskom ho mrzela, keďže Slováci neboli ďaleko od víťazstva.

"Vieme, že je to iba príprava a nie kvalifikácia, no aj tak sme chceli zvíťaziť," poznamenal Jambor. Slovensko bude v roku 2025 organizovať svetový šampionát hráčov do 21 rokov a v pozícii usporiadateľskej krajiny má istú účasť. Mladí Slováci nemusia absolvovať kvalifikáciu a tak sú prípravné duely jediný spôsob budovania štýlu hry a zároveň prinášajú hráčom priestor presvedčiť trénerov o svojich kvalitách.

"Až do ME budeme hrať iba prípravné zápasy, takže každý bude dôležitý. Bojujeme o miesto na šampionáte, preto chce každý z nás vydať zo seba to najlepšie. Ja som veľmi rád, že sa mi podarilo dať gól hneď v prvom zápase," poznamenal Jambor k premiérovému zápasu slovenského tímu do 21 rokov v Košiciach.

Jambor je synom Milana Jambora, bývalého hráča Matadoru Púchov, ktorý sa v roku 2003 zapísal do dejín klubu zo stredného Považia, pretože v dvojzápase proti FC Barcelona v Pohári UEFA skóroval ako jediný. Púchov remizoval doma 1:1 vďaka Jamborovmu gólu z 93. minúty, na Camp Nou prehral vysoko 0:8 a vypadol.

Gólová radosť mladíkov Slovenska, Galéria fotiek (10) Radosť slovenskej 21-ky po góle Zdroj: TASR/František Iván

Systém 3-5-2 narobil trocha šarapaty

Prípravný duel s Poľskom mal divoký úvod, keď už do 15. minúty videli diváci tri góly. V 5. minúte otvoril skóre Jambor, Poliaci krátko nato vyrovnali a po štvrťhodine hry vrátil domácim náskok Nino Marcelli. Postupne tímy zvýšili dôraz v defenzíve a v zostávajúcich minútach padol iba jeden gól, z ktorého sa v 60. minúte tešili Poliaci.

"Hrali systémom 3-5-2 a trošku nám to robilo problémy. Cez polčas sme si k tomu niečo povedali a potom už nemali vyloženú šancu, no skórovali z ojedinelej. Pred našimi fanúšikmi sme chceli konečne zvíťaziť, keďže predtým sme mali dva domáce zápasy, v ktorých sa nám to nepodarilo," povedal brankár a kapitán tímu Ľubomír Belko.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10

Narážal tým na júnové zápasy s Maďarskom (0:1) a Rakúskom (1:1). Po nich Slováci prehrali aj v Česku, no čakanie na víťazstvo následne ukončili v Dánsku (2:0). Počas budúceho týždňa budú Slováci pokračovať v prípravnom kempe v Poprade, počas ktorého odohrajú neoficiálny duel proti A-tímu Banskej Bystrice. V novembri ich v Nitre čaká prípravný zápas s Chorvátskom a následne v Hradci Králové s domácim Českom.

"Sme v procese budovania štýlu hry. Takéto zápasy znamenajú pre hráčov cestu, ako byť čo najlepšie pripravený na medzinárodnú úroveň. V súčasnosti pracujeme na tom, aby sme sa zlepšili v prechode na súperovu tretinu ihriska. Proti Poľsku sme si vypracovali šance, no vieme, že na ME nás budú čakať silnejší súperi. Ešte nás čaká veľa práce," poznamenal tréner Jaroslav Kentoš.

Viac o téme: Slovensko U21 Jaroslav Kentoš Timotej Jambor Ľubomír Belko
  • Zdroj: TASR, Športky