Slovensko siahalo proti Portugalsku na bod: Dvojgólový Ronaldo zaistil postup favorita

Cristiano Ronaldo a Milan Škriniar v súboji o loptu Cristiano Ronaldo a Milan Škriniar v súboji o loptu Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

PORTO - Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v piatkovom stretnutí J-skupiny kvalifikácie ME 2024 na pôde Portugalska 2:3. Favorit si tri kolá pred koncom kvalifikačných bojov zabezpečil postup na budúcoročný šampionát v Nemecku, skupinu vedie s plným počtom 21 bodov a skóre 27:2.

Slovákom napriek prehre v Porte naďalej patrí druhá priečka v tabuľke. Tretie Luxembursko, ktoré remizovalo 1:1 na Islande, za nimi zaostáva o dva body.

V pondelok 16. októbra o 20.45 h nastúpia slovenskí futbalisti v Luxembursku, ktoré je ich priamy konkurent v boji o druhú postupovú miestenku na ME.

kvalifikácia ME 2024, 7. kolo:
J-skupina:
Porto

Portugalsko - SLOVENSKO 3:2 (2:0)
 Góly: 29. a 72. Ronaldo (prvý z 11 m), 18. Ramos - 69. Hancko, 80. Lobotka. ŽK: Fernandes, Palhinha - Pekarík, Duda, Suslov, Gyömbér (na lavičke), Hrošovský (na lavičke). Rozhodovali: Sidiropoulos - Kostaras, Dimitriadis (všetci Gréc.), 50.033 divákov.

Portugalsko: Costa - Dalot, Dias, A. Silva, Cancelo - Fernandes, Palhinha (86. Otavio), B. Silva (86. R. Neves)  - Ronaldo, Ramos (86. Jota), Leao (65. Joao Felix)
SR: Dúbravka - Pekarík (76. Tomič), Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka (46. Bénes), Lobotka, Duda - Schranz (86. Ďuriš), Boženík (65. Polievka), Mak (46. Suslov)

Hostia sa od úvodného hvizdu podľa očakávania zoskupili do defenzívnej schémy, loptu mali v moci technicky zdatní Portugalci. V 6. minúte sa po Kuckovej ľahkej strate na polovici ihriska dostal do zakončenia Ronaldo, ale jeho tečovaný pokus sa skončil iba rohom. O minútu neskôr to už pred Dúbravkom skutočne horelo. Lopta po zmätkoch "tancovala" na päťke, ale Ronaldo a po ňom ani Leao ju do siete nedopravili.

V 14. minúte po peknej kombinácii s Ronaldom vystrelil spoza šestnástky Fernandes, jeho technický pokus Dúbravka bravúrne zneškodnil. Svoje miesto si slovenský brankár zastal aj vzápätí po tom, ako pri zadnej žrdi číhal v šanci Leao. Slováci pohrozili po štvrťhodine a hneď z toho bola superšanca, do strieľaného centra Hancka vložil nohu A. Silva a nechtiac takmer prekonal vlastného brankára. Portugalcov zachránila konštrukcia brány.

Živý zápas pokračoval a aktivita domáceho tímu vyústila do úvodného gólu, o ktorý sa po centri Fernandesa postaral presnou hlavičkou Ramos - 1:0. Domáci sa bavili futbalom, pohybovo a individuálnymi schopnosťami jasne prevýšili súpera. Slováci boli nútení behať okolo nich bez lopty. V 26. minúte ešte Fernandesovu hlavičku zastavil na ceste do brány Dúbravka, no domáci predsa len odskočili na rozdiel dvoch gólov. Po ruke Vavra v pokutovom území kopol Ronaldo z jedenástky loptu na opačnú stranu, ako sa hodil Dúbravka - 2:0.

Cristiano Ronaldo Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

Skóre sa do prestávky mohlo zmeniť aspoň štyrikrát. Najväčšiu tutovku spálil Ronaldo, ktorý netrafil zblízka odkrytú bránu. V 43. minúte sa načahoval za loptou Ramos a v sklze ju nasmeroval do pravej žrde brány Slovákov, pre ktorých bolo dvojgólové polčasové manko ešte lichotivé.

Do druhého polčasu vybehli na trávnik Suslov s Bénesom namiesto Maka a Kucku. Slováci zlepšili pohyb a začali sa objavovať na polovici Portugalska. V 58. minúte sa už v hustom daždi dostal do dobrej palebnej pozície Suslov, ale netrafil bránu. Iniciatíva Portugalcov aj pod vplyvom dvojgólového náskoku utíchla, hostia sa viac dostávali do hry.

Rafael Leáo (Portugalsko) a Galéria fotiek (19) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Duda si po hodine hry "pýtal" faul pred pokutovým územím, ale rozhodca na jeho pád nenaletel a odmenil ho žltou kartou. Sympaticky vyznel aj pokus Hancka, ktorý Costa zlikvidoval. Slováci sa snažili niečo spraviť s nepriaznivým výsledkom a v 69. minúte sa im to podarilo. Hanckovu prízemnú strelu spoza šestnástky tečoval A. Silva, čo pomýlilo brankára Costu a lopta zapadla k pravej žrdi - 2:1.

Bol to prvý inkasovaný gól portugalského tímu v tomto kvalifikačnom cykle. Fernandes však už o chvíľu naservíroval loptu Ronaldovi a ten ju zblízka doťukol do siete - 3:1. Hostí ani tento moment nezlomil, v 80. minúte Lobotka krásnou strelou spoza šestnástky nedal šancu Costovi - 3:2.

Slováci zdramatizovali zápas. V nadstavenom čase ich trikrát podržal Dúbravka a sami už nemali dostatok síl na senzačné vyrovnanie.