Keď hovorí kapitán, nastražte uši: Škriniara škrel prvý polčas, po triumfe dal Slovákom sľub

Na snímke gólová radosť hráčov Slovenska v zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 vo futbale Luxembursko - Slovensko v Luxemburgu 16. októbra 2023Na snímke gólová radosť hráčov Slovenska v zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 vo futbale Luxembursko - Slovensko v Luxemburgu 16. októbra 2023 Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

LUXEMBURG - Už iba malý krôčik chýba k tomu, aby Milan Škriniar priviedol národný tím ako kapitán na ME 2024 v Nemecku.

Slovenskí futbalisti sa ocitli na prahu postupu po víťazstve 1:0 v Luxembursku, vďaka ktorému majú pred pondelkovým súperom päťbodový náskok, pričom v hre ich zostáva už len šesť. Slováci sú tak na najlepšej ceste pripojiť sa ako druhý postupujúci tím z kvalifikačnej J-skupiny k jej istému víťazovi Portugalsku.

Podobne ako tri dni predtým v Porte však zverenci Francesca Calzonu nevstúpili do zápasu v Luxemburgu dobre. Mali šťastie, že po úvodnej 45-minútovke svietilo na tabuli bezgólové skóre. Domáci hýrili pohybom, viackrát sa v bráne vyznamenal Martin Dúbravka.

"Prvý polčas nebol optimálny, kazili sme strašne veľa ľahkých lôpt v strede ihriska a z toho pramenili ich protiútoky a šance. Luxemburčania museli vyhrať a vedeli sme, že nás budú vysoko napádať. Nemyslím si, že by nás prevýšili, skôr my sme príliš veľa kazili. Druhý polčas už bol z našej strany lepší.

Tréner v kabíne vravel, ako inak rozohrávať a otvárať loptu cez Denisa Vavra. Boli z toho nejaké centre po našej ľavej strane, Dávid Hancko tam dal niekoľko pekných diagonál. Celkovo sa naša hra zlepšila a dali sme gól, ktorý napokon rozhodol o našom víťazstve," zhodnotil Škriniar možno kľúčový kvalifikačný súboj.

Nič nepodceníme

V slovenskej šatni vyhrávala po stretnutí hlasná hudba a nechýbal ani tradičný pokrik "Palmolive", ktorý v nedávnej minulosti preslávila reprezentačná partia okolo Martina Škrtela a Jána Ďuricu. Z pliec ich nasledovníkov spadol po dôležitom triumfe v Luxemburgu veľký balvan.

"Uvedomujeme si, ako sme blízko. V novembri nás čaká domáci zápas s Islandom, v ktorom by sme chceli spečatiť postup. Nebude to jednoduché, ale máme to v našich rukách a postúpiť na ME je náš sen. Hráme doma pred našimi fanúšikmi a dúfame, že príde plný kotol. Pôjdeme za víťazstvom, lebo hrať na remízu sa nevypláca. Nič nepodceníme," ubezpečil stopér Paríža St. Germain, podľa ktorého sa podarilo splniť cieľ z októbrového dvojzápasu.

Na snímke futbalisti Slovenska Galéria fotiek (30) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

"Prvý polčas v Portugalsku bol darovaný, druhý zasa lepší. Tu sa to zopakovalo, v prvom sme kazili a potom sa to dalo do poriadku. Misia je však splnená, máme tri body a hlavne sme odskočili konkurentom."

Skvelá partia

Viesť ako kapitán národný tím, ktorý stojí na prahu postupu na veľký turnaj, vníma Škriniar ako obrovskú česť. "Sme skvelá partia chalanov. Sme súdržní na ihrisku aj mimo neho. Keď sa končia zrazy, je nám to až ľúto. Na ihrisku je vidieť, že bojujeme jeden za druhého," povedal reprezentačný kapitán.

"Futbal robíme pre ľudí. Aj v tomto zápase sme ich počuli, ako nás povzbudzovali a ďakujeme im. Nestratili sa ani v Porte v 50-tisícovom dave. Verím, že im prinášame radosť, aj keď nie vždy sa nám darí. Dúfam, že v novembri sa budeme všetci spolu tešiť z postupu," dodal.

Ak sa Škriniarove slová naplnia, Slováci sa predstavia na európskom šampionáte tretíkrát za sebou. V roku 2016 vo Francúzsku postúpili do osemfinále, o päť rokov neskôr stroskotali v základnej skupine. Okrem toho štartovali aj na MS 2010 v Juhoafrickej republike, kde to tiež dotiahli do osemfinále.