Prišiel na tlačovku a nestačil sa čudovať: Aha, čo hráči vyviedli trénerovi reprezentácie

Tréner rakúskej reprezentácie Ralf RangnickTréner rakúskej reprezentácie Ralf Rangnick Zdroj: Profimedia

BAKU - Rakúsky futbalista Marcel Sabitzer zariadil v pondelok svojmu národnému tímu postup na budúcoročné ME v Nemecku.

Striedajúci hráč premenil po troch minútach na ihrisku penaltu a strelil tak jediný gól zápasu F-skupiny na pôde Azerbajdžanu. Rakúšania sa predstavia na treťom kontinentálnom šampionáte za sebou a štvrtom vôbec. Triumf v Baku zaistil Rakúšanom jednu z dvoch postupových pozícií.

Najbližšie k nim je s desaťbodovou stratou Švédsko, ktoré môže získať body už iba z troch zápasov. Jeho pondelňajší duel na pôde Belgicka prerušili v dôsledku teroristického útoku, pri ktorom zahynuli dvaja fanúšikovia hostí.

Sabitzer, ktorý pôsobí v Borussii Dortmund, striedal v polčase a penaltu premenil po ruke Rahila Mammadova. Ten stál v múre počas priameho kopu v podaní 29-ročného hráča. Pre stredopoliara to bol štvrtý gól v kvalifikácii a druhý z penalty v tomto asociačnom termíne. Vo svojom národnom tíme je momentálne najlepší strelec, pričom tri presné zásahy poslal do siete Azerbajdžanu.

Domáci mohli ešte v závere využiť vylúčenie Guida Burgstallera, ktorý dostal v nadstavení dve žlté karty. Tesne predtým nepremenil veľkú šancu Tural Bajramov, ktorý trafil z výbornej pozície na hranici malého vápna žrď. Jeho tím stratil prehrou šancu na postup, na udržanie svojich nádejí by však musel zdolať súpera minimálne o tri góly.

Rakúski futbalisti oslavujú gól Galéria fotiek (3) Marcel Sabitzer a jeho gólové oslavy Zdroj: SITA/AP/Florian Schroetter

Tím trénera Ralfa Rangnicka sa tak pripojil k Belgicku, ktoré malo istý postup už po triumfe 3:2 na pôde Rakúska. Rakúsko dosiahlo na európskom šampionáte najlepší výsledok v roku 2021, keď postúpilo do osemfinále. V prvom kole vyraďovačky vtedy nestačilo na neskorších majstrov z Talianska - podľahlo im 1:2 po predĺžení. Nemecký kormidelník "schytal" na tlačovej konferencii po zápase pivnú sprchu od svojich hráčov.

"Teraz už môže vstúpiť do krajiny. Včera sme o tom ani nevedeli, tímový manažér spravil maximum, aby mu zabránil prísť," povedal odľahčene stredopoliar Christoph Baumgartner pre SkySports.

Narážal na trénerove problémy s vízami, pre ktoré strávil pri príchode do krajiny niekoľko hodín na letisku.

Rakúšania vyhrali päť z predchádzajúcich siedmich zápasov. V kvalifikácii ich čaká už len zápas na pôde Estónska (16.11.). Azerbajdžan má pred sebou stretnutie proti Švédsku (16.11.) a svoje pôsobenie v kvalifikácii uzavrie o tri dni neskôr na pôde Belgicka.