Po 16 rokoch manželstva priznala, že je lesbička: Príbeh tenisovej ikony vás chytí za srdce

Bývalá americká tenistka Billie Jean KingováBývalá americká tenistka Billie Jean Kingová Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

NEW YORK - Bola bojovníčkou na kurte aj v živote. Precíznou hrou ničila v 60. a 70. rokoch súperky, v rokoch 1966-1974 bola striedavo šesťkrát svetovou jednotkou, ale tiež bojovala za rovnaké práva (aj odmeny) pre ženy.

V roku 1973 založila dodnes fungujúcu Ženskú tenisovú asociáciu (WTA) a v septembri 2020 bol ňou pomenovaný doterajší Fed Cup (Pohár Billie Jean Kingovej), prvá celosvetová súťaž ženských družstiev nazvaná po žene.

Americká tenistka Billie Jean Kingová sa vo svojich 37 rokoch v roku 1981, keď bola už 16 rokov vydatá, priznala - ako vôbec jeden z prvých vrcholových športovcov sveta - k lesbickej orientácii. Celkovo vyhrala 39 grandslamových turnajov, z toho 25 v otvorenej ére. Kingová, ktorá mala veľký vplyv na rozvoj ženského tenisu, oslávi 22. novembra 80. narodeniny. 

Inšpirácia pre súperky

O inšpirácii Kingovou mnohokrát hovorila napríklad Martina Navrátilová, pre Austrálčanku Margaret Courtovú, ktorá vyhrala najviac grandslamových titulov zo žien v histórii, bola Kingová "najväčšou súperkou zo všetkých".

S obdivom o Kingovej hovorila napríklad aj víťazka 18 singlových Grand Slamov Chris Evertová: "Je jednou z najmúdrejších bytostí, ktoré som kedy stretla, má vízie a nápady, o ktorých sa môže ostatným len snívať. Kingová je mojou učiteľkou, radila mi nielen o tenise, ale aj o mojich láskach, vzťahoch s rodičmi či výchove detí. A to sama žiadne nemá," povedala Evertová.

V roku 2019 sa Kingová stala prvou globálnou ambasádorkou Fed Cupu, medzinárodnej súťaže ženských tenisových tímov, ktorá vznikla už v roku 1963. Ako hráčka a kapitánka amerického tímu pritom vyhrala celkovo rekordných 11 trofejí vo Fed Cupe.

Americká tenistka Serena Williamsová Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

V septembri 2020 bol po nej Fed Cup pomenovaný (Pohár Billie Jean Kingovej). Tento rok sa navyše stala členkou správnej rady novej profesionálnej súťaž žien v ľadovom hokeji, Professional Women's Hockey League, ktorá štartuje budúci rok.

Osobný život tejto legendy bol stredobodom záujmu médií hlavne v roku 1981, kedy vyšla najavo jej sexuálna orientácia. Kingová síce vyhrala súd s bývalou osobnou asistentkou a zároveň vtedajšou milenkou Marilyn Barnettovou (stýkala sa s ňou od 1971), aféra ju ale stála mnoho síl i peňazí. Ani manželský zväzok, ktorý uzavrela s Lawrencom Kingom v septembri 1965, tomuto odhaleniu lesbickej orientácie neodolal: rozvod sa konal v roku 1987.

V roku 2007 k svojmu sexuálnemu životu povedala: "Päťdesiat percent homosexuálov vie už v 13 rokoch, ako na tom sú. Ja som patrila do tej druhej päťdesiatky. Nikdy by som si Lawrencea nevzala, keby som to tušila. To by som mu nikdy neurobila. Keď sme sa brali, mala som 21 rokov a bola som do neho bláznivo zamilovaná."

39 grandslamových titulov

Celkovo Kingová vybojovala 39 grandslamových titulov (12 vo dvojhre, 16 vo štvorhre a 11 v mixe), z toho najviac (20) vo Wimbledone. Väčším počtom grandslamových víťazstiev ako ona sa môžu pýšiť len Courtová (64) a Navrátilová (59).

Na wimbledonskej tráve triumfovala táto rodáčka z kalifornského Long Beach prvýkrát ako sedemnásťročná v roku 1961 spoločne s krajankou Karen Hantzeovou vo štvorhre. Vtedy ju poznali tenisoví diváci ešte pod dievčenským menom Moffitová. Celkom si počas profesionálnej kariéry v rokoch 1968-1983 zarobila takmer dva milióny dolárov.

Bývalá americká tenistka Billie Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Chuck Burton

Napriek tomu, že odohrala mnoho nezabudnuteľných finálových zápasov vrátane vôbec najdlhšieho wimbledonského z roku 1970, kedy podľahla Courtovej 12:14 a 9:11, upútala najviac pozornosti zápasom, ktorý nie je uvedený v žiadnych oficiálnych záznamoch.

V roku 1973 prijala ponuku na "súboj pohlaví" od niekdajšieho wimbledonského víťaza Bobbyho Riggsa. Ten totiž vyhlásil, že ani vo veku 55 rokov nebude pre neho problém zdolať hocijakú špičkovú tenistku. Kingová mu však dokázala opak - v ostrosledovanom zápase v Texase pred 30-tisícovou kulisou ho v životnej forme zdolala 6:4, 6:3, 6:3 a okrem zisku prémie 100-tisíc dolárov sa stala okamžite vzorom pre ženské hnutia na celom svete.

"Ak by som ten zápas prehrala, ženský tenis by sa vrátil zasa o 50 rokov naspäť," reagovala po stretnutí Kingová, ktorá sa dlhodobo zasadzovala za rovnaké odmeňovanie mužov a žien.

Osobnosť na kurte i mimo neho

Nielen výkony na kurte, ale aj bojovným presadzovaním názorov na verejnosti pomohla Kingová k zmene v pohľade na ženský tenis a ženy v športe vôbec. Ako vôbec prvá športovkyňa zarobila viac ako 100.000 dolárov za rok (1971), napriek tomu v dobách jej najväčšej slávy na prelome 60. a 70. rokov nedostávali ženy zďaleka toľko peňazí na odmenách ako muži.

Členka tenisovej Siene slávy spolu s ďalšími hráčkami preto najskôr bojkotovala niektoré turnaje kvôli nedostatočným finančným odmenám a neskôr založila vlastný okruh Virginia Slims Tour. Jej snaha vyvrcholila zriadením Ženskej tenisovej asociácie v roku 1973.

Po skončení aktívnej kariéry sa svojho športu nevzdala a popri pôsobení vo WTA trénovala mnoho svetových hviezd a napríklad doviedla USA k štyrom titulom vo Fed Cupe v úlohe kapitánky (ako hráčka sa podieľala na siedmich víťazstvách USA). Kingová napísala aj niekoľko autobiografických kníh, pôsobila ako komentátorka tenisových prenosov a dokonca hrala v niekoľkých televíznych seriáloch.

Viac o téme: Billie Jean Kingová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy