VIDEO Slovan vybojoval postup! Famózny Kucka otočil duel na Faerských ostrovoch

Juraj Kucka sa teší z gólu Juraj Kucka sa teší z gólu Zdroj: TASR/Martin Baumann

REYKJAVÍK - Futbalisti Slovana Bratislava si druhý rok za sebou zahrajú v pohárovej Európe aj na jar.

Vo štvrtkovom zápase Európskej konferenčnej ligy zvíťazili na Faerských ostrovoch nad KÍ Klaksvík 2:1 a zaistili si účasť vo vyraďovacej fáze. O tom, či sa predstavia priamo v osemfinále alebo v play off, rozhodne záverečné 6. kolo A-skupiny.

O víťazstve zverencov Vladimíra Weissa v hlavnom meste Faerských ostrovov rozhodol Juraj Kucka. Kapitán hostí najprv v 24. minúte odpovedal na úvodný zásah Madsa Mikkelsena a v 62. zariadil tesný triumf hostí. Klaksvík tak ukončil deväťzápasovú domácu šnúru bez prehry v európskych pohároch.

Slovan zaznamenal v piatich zápasoch tri víťazstvá a jednu remízu a s 10 bodmi figuruje na 2. mieste tabuľky. Prvé je jedenásťbodové Lille, ktoré vo štvrtok vyhralo na pôde Ľubľany 2:0. Tretí Klaksvík má štyri body, o jeden menej získal slovinský zástupca.

Na snímke hráč Slovana Galéria fotiek (29) Tešiaci sa Slovanisti Zdroj: TASR/Martin Baumann

Práve s ním uzavrie Slovan skupinové boje 14. decembra na Tehelnom poli. Lille privíta v záverečnom zápase Klaksvík. Víťaz skupiny sa predstaví priamo v osemfinále, druhého čaká v play off o účasť v osemfinále jeden z tímov Európskej ligy, ktoré skončia v skupinách na 3. mieste.

Žreb play off sa uskutoční 18. decembra a zápasy sú na programe 15. a 22. februára 2024. Osemfinálové dvojice vyžrebujú 23. februára a zápasy sú na programe 7. a 14. marca 2024.

Bratislavčania si zahrali v jarnej časti EKL aj vlani. Po tom, čo vyhrali H-skupinu narazili v osemfinále na FC Bazilej a po dvoch remízach 2:2 vypadli v domácom jedenástkovom rozstrele (1:4). "Belasí" predtým čakali na účasť v jarnej časti európskych klubových súťaží od roku 1969, keď napokon vyhrali PVP po finálovom triumfe nad FC Barcelona 3:2.

5. kolo EKL:
KÍ Klaksvík - ŠK Slovan Bratislava 1:2 (1:1)
Góly: 17. Mikkelsen - 24. a 62. Kucka. Rozhodovali: Tohver - Saga, Klaasen (všetci Est.), ŽK: Da Silva, Forren - Borjan, Kucka, Wimmer, Strelec, Savvidis

Klaksvík: Johansson - Pavlovič (75. Josephsen), Faerö, Forren - Danielsen, Andreasen, Joensen, Da Silva - Mikkelsen (64. Kronberg), Klettskard, Gussias

Slovan: Borjan - Blackman, Kašia, Bajrič, Zmrhal (90.+1 Pauschek) - Kankava, Savvidis, Kucka - Barseghjan (61. Wimmer), Strelec (85. Abubakari), Čavrič (90.+1Zuberu)

Od úvodu zápasu v mrazivom počasí bolo badať, že domáci si veria, nebáli sa riskovať a v 12. minúte sa im naskytla prvá možnosť, no po prihrávke do vápna si Klettskard s Gussiasom nerozumeli a ani jeden sa nedostal ku strele.

O dve minúty spálil tutovku Joensen, keď zo stredu šestnástky prepálil Borjanovu bránu. Na druhej strane mal prvú väčšiu šancu Čavrič, ale trafil len do brankára Johanssona. Aktivita domácich priniesla ovocie v 17. minúte, nakopávanú loptu Forrena neodhadol Bajrič, za ním sa k nej dostal Mikkelsen, ktorý obišiel brankára a z uhla zakrútil loptu do siete - 1:0.

Slovanu trvalo len pár minút kým zareagoval. Šanca Barseghjana sa neujala, ale v 24. minúte prišlo vyrovnanie. Po akcii na pravej strane pretlačil Strelec loptu cez Faeröa a Kucka tvrdou ranou k ľavej žrdi vyrovnal. V ďalších minútach pokračoval vyrovnaný zápas.

Na strane Slovana však bolo priveľa nepresností a chyby v obrane, ktoré priniesli šance domácich. Po polhodine mohol pridať druhý gól Klettskard, no v poslednej chvíli zle trafil loptu. V nadstavenom čase sa do nádejnej strely Kankavu hodil obranca.

Aj do druhej časti vstúpil lepšie domáci, ktorí boli dvakrát v priebehu pár minútu centimetre od gólu. Najprv Kašia s Blackmanom úplne zabudli na Klettskarda, ktorému nevyšla koncovka a strelu od zeme vytlačil Borjan. O chvíľu neskôr ten istý hráč a Mikkelsen len tesne nedočiahli na center Da Silvu.

Slovan za 16 minút druhého polčasu neukázal nič, no v 17. minúte udrel. Čavrič získal loptu, po ľavom krídel prešprintoval ku šestnástke a uličkou našiel Kucku, ktorý si loptu spracoval a trafil do protipohybu brankára - 1:2. V ďalších minútach sa hra rozkúskovala, Slovan už súpera nepúšťal do kontier a držal ho na dištanc.

V 77. minúty sa hostia dožadovali penalty, no v zárodku akcie bol Zmrhal v ofsajde. Domáci pohrozili až v 87. minúte, priamy kop pred šestnástkou po faule Kankavu však skončil v múre. V závere mal ešte šancu Gussias, ale Borjan skvele vyrazil.

Olimpija Ľubľana - OSC Lille 0:2 (0:1)
Góly: 15. Cabella, 75. Yazici. Rozhodovali: Jablonski - Koslowski, Beitinger (všetci Nem.). ŽK: Brest, Rui Pedro, Bristrič - Santos, Umtiti, Haraldsson

Olimpija: Pintol - Lasickas (63. Posavec), Ratnik, Muhamedbegovič, Fernandes Sualehe - Elsnik (72. Costa Pinto), Doffo, Rui Pedro (63. Fadida) - Brest (46. Silva), Bristrič, Motika (72. Nukič)

Lille: Chevalier - Santos, Yoro, Umtiti (72. Alexsandro), Gudmundsson - Andre, Bentaleb (83. Gomes) - Zhegrova (76. Haraldsson), Bouaddi, Cabella - Yazici (83. Faiz)