VIDEO Nádherný pohľad! Nemec ako ostrieľaný veterán, Slafkovský s osobným rekordom

Juraj Slafkovský (Montreal) a Kris Letang (Pittsbrugh) v súbojiJuraj Slafkovský (Montreal) a Kris Letang (Pittsbrugh) v súboji Zdroj: Profimedia

NEWARK - Hokejisti New Jersey Devils vyhrali v zámorskej NHL nad Bostonom 2:1 po predĺžení. Slovenský obranca Šimon Nemec nastúpil v elitnej formácii domácich a s minutážou 22:13 bol najvyťaženejší hráč tímu.

Montreal prehral doma s Pittsburghom 3:4 po nájazdoch, svoj pokus v nich nepremenil na gól Juraj Slafkovský. Ten strávil v prvom útoku na ľade viac ako 22 minút, najviac v kariére. Colorado s Tomášom Tatarom vyhralo nad Buffalom 5:1. Sidney Crosby zaznamenal za hostí dva góly a asistenciu a v historickej tabuľke bodovania NHL sa dostal na 13. miesto.

Hráči New Jersey nevedeli v súboji s Bostonom viac ako dve tretiny nájsť recept na brankára Jeremyho Swaymana, no v tretej perióde vyrovnal Dawson Mercer na 1:1 a v extra čase rozhodol o cennom triumfe nad lídrom Východnej konferencie Jack Hughes. Devils tak vyhrali v siedmom z uplynulých deviatich stretnutí.

Jack Hughes (New Jersey) Galéria fotiek (16) Jack Hughes (New Jersey) strelou v predĺžení ukončil zápas proti Bostonu Zdroj: SITA/AP/Seth Wenig

Podiel mal na tom aj Nemec, ktorý hral opäť v prvej obrane s Jonasom Siegenthalerom, do štatistík sa nezapísal, no ubránil najväčšie hviezdy súpera. Jesper Bratt sa podieľal na rozhodujúcom góle a natiahol svoju bodovú šnúru na šesť stretnutí. Jediný gól Bostonu zaznamenal Morgan Geekie. Brankár NJ Vítek Vaněček predviedol 23 úspešných zákrokov a mal aj asistenciu pri góle v predĺžení.

Jack Hughes rozhodol v 63. minúte a pripísal si šiesty víťazný gól v kariére a druhý v tomto ročníku. Celkovo zaznamenal jedenásty presný zásah v sezóne.

"Dokážeme sa navzájom veľmi dobre čítať. Uplynulý jeden-dva mesiace sme spolu nehrali často, no keď sa na ľade zídeme, je to akoby sa natrelo maslo na chlieb," pochvaľoval si J. Hughes spoluprácu s Brattom, ktorého fyzickú pripravenosť vyzdvihol kouč Devils Lindy Ruff: "Pred rozhodujúcim striedaním bol mimo ľadu tak 20 sekúnd. Dostal dva výdychy na oddych, no vedeli sme, že je pripravený. Ocitol sa v príležitosti a dostal puk do siete."

Dawson Mercer (New Jersey) Galéria fotiek (16) Dawson Mercer (New Jersey) oslavuje gól v sieti Bostonu Zdroj: SITA/AP/Seth Wenig

Boston prehral druhýkrát z uplynulých troch stretnutí, no napriek tomu zostáva na čele Západnej konferencie o bod pred New Yorkom Rangers. Kouč Bruins z nezdaru nerobil veľkú vedu. "Bol to dobrý zápas. Brankári na oboch stranách zachytali výborne," skonštatoval Jim Montgomery. Boston nastúpil druhýkrát v rade bez Pavla Zachu, ktorý má zranenie v hornej časti tela.

Montreal neuspel proti Pens

Montreal stratil v dueli s Pittsburghom náskok 3:1 po prvej tretine. Hostia v druhej časti vyrovnali a o triumfe 4:3 napokon rozhodli až v 12. sérii nájazdov, víťazný premenil Jansen Harkins. Slafkovský svoj nájazd nedal, no odohral v osobnom maxime 22:04 min, mal tri strely, jeden hit a v druhej tretine pri jeho vylúčení za hákovanie vyrovnal na 3:3 Sidney Crosby.

Ten zaznamenal dva góly a asistenciu a v historickej tabuľke bodovania NHL sa s 1533 bodmi (567+966) dostal na úroveň Marka Recchiho na 13. miesto. Predbehol v nej Paula Coffeyho (1531 bodov). Brankár Alex Nedeljkovic prispel k triumfu hostí 39 zákrokmi. Prekonali ho David Savard, Jayden Struble i Sean Monahan, Montreal prehral osem z uplynulých deviatich domácich zápasov.

Hráči Pens Sidney Crosby Galéria fotiek (16) Hráči Pens Sidney Crosby a Marcus Pettersson sa radujú z gólu Zdroj: SITA/AP/Christinne Muschi/The Canadian Press

Triumf nad Montrealom mal pre Crosbyho špeciálnu príchuť. "Keď som vyrastal, fandil som tomuto tímu. Canadiens draftovali môjho otca," pripomenul 36-ročný kanadský útočník, ktorý si váži, že sa vyrovnal svojmu bývalému spoluhráčovi Recchimu.

"Išlo to veľmi rýchlo. Sledoval som ho, keď pôsobil v Montreale, potom som s ním hral. Viem akú mal kariéru, o jeho konzistentnosti. Je to pre mňa veľká pocta porovnávať sa s ním," vyznal sa Crosby.

Montreal nedokázal zvíťaziť, hoci odohral takmer celé predĺženie v početnej výhode. "Mali sme v zápase mnoho skvelých momentov. Lenže potom sme sa strelili do vlastnej nohy," povzdychol si tréner Montrealu Martin St. Louis.

Tatar nebodoval pri výhre Colorada

Colorado si pripísalo druhé víťazstvo za sebou, doma zdolalo Buffalo 5:1. Valerij Ničuškin k tomu prispel dvoma gólmi, Nathan MacKinnon mal dve asistencie a ako piaty hráč v histórii organizácie sa dostal na métu 800 bodov v NHL. Obranca Sam Malinski dal svoj prvý gól v zámorskej profilige. Tatar odohral za "lavíny" 13:15 min s plusovým bodom.

Tomáš Tatar (Colorado) a Galéria fotiek (16) Tomáš Tatar (Colorado) a Erik Johnson (Buffalo) bojujú o puk Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Švédsky krídelník Simon Holmström rozhodol 93 sekúnd pred koncom tretej tretiny vo vlastnom oslabení o štvrtom víťazstve New Yorku Islanders za sebou. Na domácom ľade zdolali Anaheim 4:3. Hostia prehrali štvrtýkrát v rade.

Gabriel Vilardi z Winnipegu si pripísal štyri body za gól a tri asistencie a kariérnym maximom výrazne prispel k víťazstvu nad svojim bývalým klubom Los Angeles Kings 5:2.

Vilardi odohral v Los Angeles svoj prvý zápas od júnovej výmeny, v rámci ktorej putoval spolu s ďalšími dvoma hráčmi do kádra Jets za Pierra-Luca Duboisa. "Bol ho dnes plný ľad, pre všetkých to bol parádny večer," pochválil ho Mark Scheifele, center Winnipegu.

NHL - sumáre:

Montreal Canadiens - Pittsburgh Penguins 3:4 pp a sn (3:1, 0:2, 0:0 - 0:0, 0:1)
najviac gólov: 7. Savard, 13. Struble (Pezzetta, Ylönen), 16. Monahan (Matheson, Suzuki) - 14. Crosby (O'Connor), 26. Guentzel (Crosby, Karlsson), 32. Crosby (Karlsson, Malkin), rozhodujúci sam. nájazd Harkins. Brankári: Montembeault - Nedeljkovic, strely na bránku: 42:30

New Jersey Devils - Boston Bruins 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
najviac gólov: 43. Mercer (Haula, Holtz), 63. J. Hughes (Bratt, Vaněček) - 17. Geekie (Van Riemsdyk, Heinen). Brankári: Vaněček - Swayman, strely na bránku: 35:24

New York Islanders - Anaheim Ducks 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)
najviac gólov: 21. Palmieri (Nelson, Fasching), 27. Cizikas (Clutterbuck, Dobson), 48. Barzal (Horvat, Dobson), 59. Holmström (Pageau) - 28. Terry (Minťukov, Carlsson), 34. Henrique (Vaakanainen, Leason), 46. Carrick. Brankári: Varlamov - Gibson, strely na bránku: 34:24

Colorado Avalanche - Buffalo Sabres 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)
najviac gólov: 6. Rantanen (MacKinnon, Makar), 11. Ničuškin (Olofsson, Rantanen), 12. Wood, 43. Malinski (Johnson, Drouin), 54. Ničuškin (MacKinnon, Rantanen) - 19. Benson (Dahlin, Peterka). Brankári: Prosvetov - Luukkonen, strely na bránku: 29:30

Los Angeles Kings - Winnipeg Jets 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)
najviac gólov: 10. Kopitar (Fiala, Byfield), 13. Laferriere (Dubois) - 27. Ehlers (Vilardi), 34. Ehlers (Vilardi, Scheifele), 36. Scheifele (Vilardi, Ehlers), 43. Vilardi (DeMelo), 60. Scheifele (Ehlers). Brankári: Talbot - Hellebuyck, strely na bránku: 34:29.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16

Viac o téme: Tomáš Tatar Montreal Canadiens New Jersey Devils Colorado Avalanche Šimon Nemec Juraj Slafkovský