Spomienka na kráľa futbalu: Ako sa z neznámeho mladíka cez noc stala svetová hviezda

Legendárny brazílsky futbalista PeléLegendárny brazílsky futbalista Pelé Zdroj: SITA/AP

RIO DE JANEIRO - Životný príbeh brazílskeho futbalistu Pelého pripomína rozprávku o tom, ako chudobný chlapec prišiel ku sláve. Z neznámeho mladíka čiernej pleti sa takmer cez noc stala hviezda prvej veľkosti.

Skvelý stratég, nenapodobiteľný driblér a pohotový strelec bol v ankete Medzinárodného olympijského výboru vyhlásený za športovca 20. storočia, FIFA ho zase zvolila za najlepšieho futbalistu. Trojnásobný majster sveta, ktorý počas kariéry nastrieľal takmer 1300 gólov, zomrel pred rokom 29. decembra 2022, vo veku 82 rokov.

"V mojich očiach Pelé navždy zostane skutočným kráľom futbalu. Ako vďaka svojmu umeniu, tak správaním a vystupovaním na ihrisku," povedal na adresu "Čiernej perly" slávny český futbalista Josef Masopust. Ten sa s Pelém stretol na MS 1962 v Čile, kde útočník s desiatkou na chrbte získal jeden z troch titulov majstra sveta, čo sa doteraz nikomu inému nepodarilo. Aj vďaka tomu je dodnes všeobecne považovaný za najlepšieho hráča futbalovej histórie.

Prvú loptu dostal Edson Arantes do Nascimento k šiestym narodeninám, predtým si musel vystačiť s vypchatou pančuchou alebo grapefruitom. V 11 rokoch začal už pod prezývkou Pelé hrať za celok Baurú a o štyri roky neskôr bol odporučený Santosu s tým, že z neho bude najslávnejší hráč všetkých čias. Klub s ním podpísal profesionálnu zmluvu a táto investícia sa mu čoskoro začala bohato vyplácať.

Legendárny brazílsky futbalista Pelé Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Francois Mori, File

Ako šestnásťročný získal korunu domáceho kráľa strelcov, o rok neskôr prvýkrát obliekol dres národného tímu. Na MS 1958 vo Švédsku, kde ho spočiatku mnoho ľudí považovalo za maskota, prispel šiestimi gólmi vrátane dvoch finálových k premiérovému triumfu "kanárikov". O štyri roky neskôr v Čile sa Pelé už ako hlavná hviezda Brazílčanov zranil a úspešnú obhajobu sledoval iba z lavičky.

Na šampionáte v Anglicku v roku 1966 sa stal lovenou zverou pre súperových obrancov, ktorých brutálne fauly rozhodcovia často prehliadali. Okopaný a znechutený útočník chcel dať medzinárodnému futbalu zbohom, napokon vydržal do ďalších MS.

V Mexiku opäť naplno predviedol svoje umenie, doviedol fantastické brazílske mužstvo k zisku tretej Zlatej Niké a na konci roku 1970 bol ako prvý futbalista v histórii vyhlásený za najlepšieho športovca sveta. Za reprezentáciu odohral 92 zápasov a zaznamenal 77 gólov. Až do minulého decembra bol historicky najlepším strelcom národného tímu, než ho na majstrovstvách sveta v Katare dorovnal útočník Neymar.

Loptový kúzelník

Na sklonku kariéry Pelé výrazne prispel k popularizácii futbalu v USA, kde dva roky nastupoval za tím New York Cosmos. S milovanou hrou sa rozlúčil v októbri 1977 v zápase Cosmosu proti "svojmu" Santosu. Ani potom však Pelého popularita neklesla, skôr naopak.

Loptový kúzelník vydal množstvo autobiografií, zahral si v niekoľkých filmoch, natočil pár hudobných albumov a venoval sa charite. V 90. rokoch si vyskúšal aj politiku, ale funkcia ministra športu ho príliš neuspokojovala. Bol jednou z tvárí úspešných brazílskych kandidatúr na usporiadanie futbalových MS 2014 aj letných olympijských hier 2016, predovšetkým však pôsobil ako propagátor futbalu, ktorý on sám nazýval "prekrásna hra".

Po piatich mesiacoch od Pelého úmrtia bola v Santose sprístupnená jeho hrobka, ktorá je voľne prístupná verejnosti. Pelé hrobku v štrnásťposchodovej budove najvyššieho cintorína sveta Memorialu Necrópola Ecumenica kúpil už pred dvadsiatimi rokmi. Je z nej symbolický výhľad na štadión klubu FC Santos, za ktorý hral v rokoch 1956 až 1974 a strelil v ňom väčšinu zo svojich gólov.

Viac o téme: Brazília Pelé
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy