VIDEO Než kliknete, posaďte sa: Skvelá noc Feherváryho, galapredstavenie báječného McDavida

Slovenský obranca Martin FehérvárySlovenský obranca Martin Fehérváry Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

PITTSBURGH - Slovenský hokejista Martin Fehérváry strelil druhý gól v tejto sezóne zámorskej NHL. Obranca pomohol presným zásahom k triumfu Washingtonu na ľade Pittsburghu 4:3.

Juraj Slafkovský zaznamenal jednu asistenciu a jeho Montreal zvíťazil na ľade Dallasu rovnako 4:3. Calgary v zostave s Adamom Ružičkom a Martinom Pospíšilom zdolalo Minnesotu 3:1. Edmonton uspel proti Philadelphii 5:2, pričom Connor McDavid sa podieľal na všetkých piatich zásahoch svojho tímu. Kapitán Oilers mal bilanciu 1+4 a zároveň prekonal hranicu 900 bodov v základnej časti.

Nechytateľná strela za Jarryho chrbát

Fehérváry vynechal pre zranenie hornej časti len jeden zápas, proti Pittsburghu už bol k dispozícii trénerovi Spencerovi Carberymu. Dvadsaťštyriročný obranca sa presadil v 14. minúte, keď získal puk za bránkou Penguins, presunul sa na modrú čiaru a strelou spoza kruhov prekonal Tristana Jarryho. Zvýšil na 3:0 pre Capitals, kanadského brankára po tomto góle vystriedal Alex Nedeljkovic.

Slovenský bek nastúpil v prvej obrannej dvojici Capitals s Johnom Carlsonom, strávil na ľade 22:35 minúty a bol druhý najvyťažovanejší hráč tímu. Zaznamenal jednu strelu, dvojminútový trest a šesť hitov. Po stretnutí ho vyhlásili za druhú hviezdu zápasu. Prvou bol Alexander Ovečkin, ktorý strelil víťazný gól - bol už jeho 830. v profilige. Washington viedol v prvej tretine už 4:0, napokon však zvíťazil len tesne. Vyhral po štyroch dueloch.

Sidney Crosby (vpravo) v Galéria fotiek (34) Súboj Toma Wilsona so Sidneym Crosbym Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

"Je to najlepší spôsob, ako začať nový kalendárny rok. Nový rok, nový štart. Víťazstvo berieme. Odštartovali sme skvele, potom sme trochu zvoľnili. Myslím si však, že v tretej tretine sme hrali solídne," povedal pre nhl.com Ovečkin, ktorý stráca 64 gólov na najlepšieho strelca histórie Waynea Gretzkého. Na strane domácich Sidney Crosby zaznamenal gól a asistenciu a na konte má už 1540 bodov (571+969).

V historickej tabuľke produktivity sa osamostatnil na 12. mieste, keď prekonal Joa Thorntona (1539). Pittsburgh ukončil šesťzápasovú bodovú sériu. Po šestnásty raz a prvýkrát od 7. novembra 2018 sa stalo, že Ovečkin a Crosby skórovali v rovnakom zápase.

Asistencia Juraja Slafkovského

Montreal uspel na ľade Dallasu 4:3 a prispel k tomu aj Slafkovský. Slovenský útočník v 5. minúte získal puk v útočnom pásme, prihral kapitánovi Nickovi Suzukimu, ktorý z prvej prestrelil domáceho brankára Scotta Wedgewooda. Kapitán hostí pridal aj asistenciu. Canadiens viedli v stretnutí už o tri góly (4:1), ale v závere bránili tesný náskok, keď za domácich znížili Wyatt Johnston a Jason Robertson.

Slafkovský si pripísal jubilejnú desiatu asistenciu v sezóne a celkovo 14. bod (4+10). Nastúpil opäť v prvom útoku, odohral 19:14 minúty a zaznamenal jednu strelu na bránku, plusový bod a dva hity. Slovenský krídelník mal prsty aj v góle Jordana Harrisa na 3:1, keď sa rýchlo vrátil dozadu, pri mantineli telom odstavil Craiga Smitha od puku a umožnil tak obrancovi Montrealu dostať sa do úniku, z ktorého skóroval.

Joe Pavelski pred brankárom Galéria fotiek (34) Sam Montembeault rieši šancu, do ktorej sa dostal Joe Pavelski Zdroj: SITA/AP/LM Otero

"Začalo sa to výborným bránením Juraja Slafkovského. Neviem, či mu pripísali asistenciu, ale mal by ju za to dostať. Bola to od neho vynikajúca hra. Tréneri nás posmeľujú, aby sme ako obrancovia potiahli útočnú akciu, ak sa nám k tomu naskytne šanca. Myslím si, že na to bola tá správna príležitosť a vyšlo to skvele," tešil sa Harris. "Habs" triumfovali po troch prehrách v rade.

Utrápený Huberdeau konečne na streleckej listine

Calgary rozhodlo o triumfe nad Minnesotou dvoma gólmi už v prvej tretine. Presadili sa Andrew Mangiapane a Jonathan Huberdeau, ktorý ukončil 18-zápasový gólový pôst. "Je to dobrý pocit. Bol to už nejaký čas, čo som naposledy skóroval. Som rád, že našej formácii začína fungovať chémia a že v ostatnom období hráme ako tím lepšie," vyjadril sa Huberdeau.

Brankár Jacob Markström pomohol k výhre 28 úspešnými zákrokmi. Hráči Wild znížili v druhej časti vďaka Patrickovi Maroonovi, ale triumf Flames poistil minútu pred koncom duelu Blake Coleman strelou do prázdnej bránky. Slováci v tíme domácich nebodovali, Pospíšil odohral 8:59 minúty a predviedol tri hity, Ružička zakončil zápas s minutážou 8:12.

Connor McJesus a jeho 900 bodov

Hviezdou nočného programu bol McDavid. Kapitán Oilers získal päť bodov a prekonal míľnik 900 bodov v základnej časti profiligy. Potreboval na to len 602 zápasov. Skôr to dokázali len štyria hráči medzi ktorými je aj legendárny slovenský útočník Peter Šťastný.

"Je to ďalší pekný míľnik, možnosť reflektovať prácu, ktorú ste odviedli. Philadelphia je tvrdo pracujúci tím, veľa vám toho nedarujú. Náš brankár (Stuart Skinner) však predviedol niekoľko dôležitých zákrokov, dali sme pár gólov a dosiahli cenné víťazstvo," poznamenal McDavid, ktorý počas osobnej šesťzápasovej bodovej šnúry nazbieral tri góly a deväť asistencií. Edmonton triumfoval v šiestom stretnutí v rade. Troma bodmi sa podieľali aj Zach Hyman (1+2) a Ryan Nugent-Hopkins (2+1).

900 bodov pre Connora McJesusa

Vynulovaný Connor Bedard

Fínsky brankár Juuse Saros si pripísal 21 zákrokov, dosiahol druhé čisté konto v sezóne a 22. v profiligovej kariére a pomohol Nashvillu k víťazstvu nad Chicagom 3:0. Gustav Nyquist a Ryan O'Reilly zaznamenali zhodne gól a asistenciu. Presadil sa aj Luke Evangelista.

Colorado zdolalo New York Islanders 5:4 po predĺžení. Víťazný presný zásah dosiahol už po 32 sekundách extra času Nathan MacKinnon. Dvadsaťosemročný kanadský útočník pridal aj dve asistencie a je prvý hráč za uplynulých 35 rokov, ktorý bodoval v prvých 20 domácich dueloch svojho tímu od začiatku sezóny. Troma asistenciami sa blysol aj obranca Cale Makar. Valerij Ničuškin zaznamenal dva presné zásahy.

Toronto po troch dueloch dokázalo bodovať naplno, keď uspelo na ľade Los Angeles 3:0. Výraznou mierou sa na tom podieľal brankár Martin Jones, ktorý predviedol 31 úspešných zákrokov a zaznamenal druhé čisté konto v sezóne a tridsiate v kariére. Dva góly strelil William Nylander a jeden Calle Järnkrok. Dve asistencie si pripísal Tyler Bertuzzi.

No Černák = No Party

Tampa bez zraneného slovenského obrancu Erika Černáka prehrala na ľade Winnipegu 2:4. Jets vyhrali tretí zápas za sebou a natiahli bodovú sériu už na deväť stretnutí. Brankár Connor Hellebuyck prispel k triumfu 32 úspešnými zákrokmi, Vladislav Namestnikov nazbieral tri asistencie. Hellebuyck nezažil prehru v riadnom hracom čase v desiatich dueloch v rade (8-0-2), čím vyrovnal klubový rekord.

Mark Scheifele gratuluje brankárovi Galéria fotiek (34) Mark Scheifele gratuluje Connorovi Hellebuyckovi k vychytanému víťazstvu Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Fred Greenslade

James van Riemsdyk zaznamenal gól a dve asistencie a výrazne tak pomohol Bostonu k výhre 4:1 nad Columbusom. Bruins predĺžili víťaznú sériu na štyri zápasy. Rovnako štyri stretnutia za sebou vyhrala aj Carolina, ktorá uspela na ľade New Yorku Rangers 6:1.

Andrei Svečnikov sa na triumfe hostí podieľal dvomi presnými zásahmi, Brady Skjei pridal tri asistencie a oporou bol aj brankár Piotr Kočetkov, ktorý zastavil 28 striel domácich. Svečnikov zažil už piaty viacbodový zápas za sebou. Dokázal to aj vlani, dve minimálne takto dlhé série v klubovej histórii ťahali už len Kevin Dineen, Ron Francis a Mike Rogers.

Florida uspela v Arizone 4:1 a predĺžila víťaznú šnúru už na päť stretnutí. Brankár Sergej Bobrovskij k tomu prispel 21 úspešnými zákrokmi, Carter Verhaeghe strelil gól a pridal asistenciu.

Vancouver si v súboji dvoch kanadských tímov poradil s Ottawou 6:3, keď základ úspechu položil už v prvej tretine, ktorú vyhral jasne 5:0. Pius Suter strelil dva presné zásahy a pridal asistenciu, dvakrát skóroval aj Elias Pettersson a J.T. Miller zaznamenal gól a asistenciu. Canucks strelili päť gólov v prvej tretine 12-krát v klubovej histórii.

Detroit sa vytrápil na ľade San Jose, kde síce dvakrát vyhrával, ale v tretej časti sa dostali domáci do vedenia 3:2. Hostia však dokázali zareagovať dvomi gólmi veterána Davida Perrona, druhý a zároveň vsietil v čase 58:30. Red Wings napokon vyhrali 5:3. San Jose prehralo deviaty zápas po sebe, Detroit uspel vonku prvý raz od 12. decembra.

Výsledky NHL:

New York Rangers - Carolina Hurricanes 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)
Góly: 25. Kreider (Trouba, Panarin) - 2. Drury (Noesen, Skjei), 20. Svečnikov (Aho, Burns), 27. Martinook (J. Staal), 42. Chatfield (Drury, Nečas), 43. Svečnikov (Skjei), 56. Bunting (Lemieux, Skjei). Brankári: Šesťorkin - Kočetkov, strely na bránku: 29:27.

Columbus Blue Jackets – Boston Bruins 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Góly: 25. Johnson (Provorov, Voronkov) – 23. Shattenkirk (Grzelcyk, Coyle), 34. van Riemsdyk (DeBrusk, H. Lindholm), 48. Heinen (van Riemsdyk), 56. Frederic (van Riemsdyk). Brankári: Marzin - Ullmark, strely na bránku: 27:27.

Pittsburgh Penguins - Washington Capitals 3:4 (1:4, 2:0, 0:0)
Góly: 20. Rakell (Karlsson), 30. Crosby (Guentzel, Malkin), 39. Guentzel (Crosby, Rakell) – 1. Wilson (Sandin, Bear), 12. Malenstyn (Dowd), 14. FEHÉRVÁRY (Strome, Lapierre), 20. Ovečkin (Sandin, Mantha). Brankári: Jarry (14. Nedeljkovic) - Kuemper, strely na bránku: 35:22.

Nashville Predators - Chicago Blackhawks 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 6. Nyquist (Josi, O'Reilly), 56. O'Reilly (Forsberg, Nyquist), 60. Evangelista (Schenn). Brankári: Saros - Söderblom, strely na bránku: 36:21.

Winnipeg Jets - Tampa Bay Lightning 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Góly: 25. Pionk (Dillon, Barron), 30. Iafallo (Perfetti, Namestnikov), 56. Ehlers (Namestnikov), 58. Barron (Toninato, Namestnikov) - 7. Stamkos (Hedman, Kučerov), 60. Kučerov (Hedman, Point). Brankári: Hellebuyck - Vasilevskij, strely na bránku: 28:34.

Minnesota Wild - Calgary Flames 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 30. Maroon (Petan, Rossi) - 12. Mangiapane (Andersson, Weegar), 20. Huberdeau (E. Lindholm, Šarangovič), 60. Coleman (Backlund, Weegar). Brankári: Fleury - Markström, strely na bránku: 29:33.

Dallas Stars - Montreal Canadiens 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
Góly: 1. Benn (Johnston), 57. Johnston (Dadonov, Marchment), 58. Robertson (Duchene, Marchment) - 5. Suzuki (SLAFKOVSKÝ, Harris), 10. Guhle (Kovacevic, Pezzetta), 27. Harris, 47. Caufield (Monahan, Suzuki). Brankári: Wedgewood - Montembeault, strely na bránku: 33:18.

Colorado Avalanche - New York Islanders 5:4 pp (1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)
Góly: 7. Toews (O'Connor, Makar), 25. Ničuškin (Girard, Drouin), 29. Drouin (Rantanen, MacKinnon), 53. Ničuškin (MacKinnon, Makar), 61. MacKinnon (Makar, Rantanen) - 6. Engvall (Nelson), 20. Nelson (Dobson, Sorokin), 22. Holmström (Clutterbuck), 31. Romanov (Barzal). Brankári: Georgiev - Varlamov (15. Sorokin), strely na bránku: 39:22.

Arizona Coyotes - Florida Panthers 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)
Góly: 44. Kerfoot (Crouse) - 11. Verhaeghe, 48. Reinhart (Barkov, Verhaeghe), 49. M. Tkachuk, 58. Forsling. Brankári: Vejmelka - Bobrovskij, strely na bránku: 22:38.

Edmonton Oilers - Philadelphia Flyers 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Góly: 16. McDavid (Nurse), 29. Hyman (McDavid, Draisaitl), 40. Nugent-Hopkins (McDavid, Hyman), 42. Draisaitl (McDavid, Ceci), 52. Nugent-Hopkins (McDavid, Hyman) - 32. Konecny (Farabee, Couturier), 37. M. Staal (Konecny, Farabee). Brankári: Skinner - Hart, strely na bránku: 36:37.

Vancouver Canucks - Ottawa Senators 6:3 (5:0, 0:1, 1:2)
Góly: 3. Cole (Juulsen, Michejev), 13. Suter (Lafferty, Myers), 17. Pettersson (Suter), 17. Miller (Zadorov, Boeser), 18. Pettersson (Miller, Hughes), 58. Suter - 22. Giroux (B. Tkachuk, Sanderson), 41. Tarasenko (Giroux, Stützle), 58. Tarasenko (Batherson, Chabot). Brankári: Demko - Forsberg (17. Korpisalo), strely na bránku: 26:38.

Los Angeles Kings - Toronto Maple Leafs 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Góly: 26. Nylander (Bertuzzi, Tavares), 29. Järnkrok (Bertuzzi, Domi), 59. Nylander. Brankári: Talbot - Jones, strely na bránku: 31:29.

San Jose Sharks - Detroit Red Wings 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Góly: 17. Zetterlund (Granlund, Hoffman), 39. Bailey (Ferraro), 50. Barabanov (Addison, Emberson) - 7. Sprong (Raymond, Gostisbehere), 27. Compher (Määttä, Holl), 51. Perron (Sprong, Raymond), 59. Perron (Raymond), 60. Rasmussen. Brankári: Kähkönen - Lyon, strely na bránku: 27:31.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 34

Viac o téme: Washington Capitals Vancouver Canucks Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Dallas Stars Edmonton Oilers Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Nashville Predators Chicago Blackhawks Carolina Hurricanes Juuse Saros Erik Černák Connor McDavid Martin Fehérváry Elias Pettersson Andrei Svečnikov Juraj Slafkovský Connor Bedard
  • Zdroj: TASR, Športky