VIDEO Tatar prispel asistenciou k rekordu Seattlu, Nemec bodoval pri víťazstve New Jersey

Tomáš Tatar v útočnej akcii Seattlu Kraken
Tomáš Tatar v útočnej akcii Seattlu Kraken Zdroj: SITA/AP/Paul Vernon

COLUMBUS - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel asistenciou k triumfu Seattle na ľade Columbusu 7:4 v nočnom stretnutí NHL.

Hráči Kraken vytvorili deviatym víťazstvom za sebou klubový rekord a celkovo bodovali už v trinástom zápase v sérii. Okrem Tatara sa zo slovenských korčuliarov v 16-zápasovom programe bodovo presadil už iba obranca Šimon Nemec, ktorý rovnako asistenciou pomohol k víťazstvu New Jersey nad domácou Floridou 4:1.

Edmonton uspel na ľade Montrealu 2:1 po predĺžení a desiatym triumfom v sérii sa postaral o nový klubový rekord. Víťazné ťaženia prerušili hokejisti Floridy a Winnipegu, v akcii bolo všetkých 32 tímov profiligy.

Tatar zaznamenal 15. bod v sezóne. Na konte má vrátane pôsobenia v Colorade Avalanche štyri góly a jedenásť asistencií. Odohral vyše 16 minút, zaznamenal plusový bod a rozdal 799. bodyček v kariére. Slovenský krídelník asistoval v 12. minúte pri góle Jordana Eberleho na 1:1. V drese Kraken sa dvoma gólmi a asistenciou blysol Jared McCann. Seattle inkasoval prvýkrát za posledných deväť zápasov viac ako tri góly, napriek tomu McCann chválil defenzívu.

“Naši obrancovia hrali výborne a svojimi výkonmi nám uľahčujú život. Zblokovali sme veľa striel a v bránke bol opäť neskutočný Joey,” vyzdvihol McCann pre nhl.com aj výkon brankára Daccorda, ktorý chytil 30 striel a natiahol svoju osobnú sériu víťazstiev na osem zápasov, čo je tiež klubový rekord.

Kraken sa po víťaznom ťažení dostali do okruhu tímov, ktoré majú reálnu šancu na postup do play off. Najbližšie sa Seattle predstaví v pondelok v Pittsburghu. Blue Jackets prehrali tretí zápas v rade a figurujú na chvoste tabuľky Metropolitnej divízie. Seattle je v Pacifickej divízii piaty.

Nemec prihral na otvárací gól zápasu

Nemec prihral na otvárací gól zápasu, ktorým Alexander Holtz naštartoval New Jersey za triumfom. Prvou hviezdou bol brankár "diablov" Nico Daws, ktorý predviedol 36 zákrokov a mal veľkú zásluhu na ukončení deväťzápasovej víťaznej série súpera. Nemec odohral 18 a pol minúty a pripísal si aj dva plusové body, strelu a blok. Asistencia bola jeho ôsmym bodom (2+6) v sezóne.

“Odohrali sme veľmi dobrý zápas, všetci podali excelentný výkon. Bolo tam množstvo skvelých obranných zákrokov a blokov. Čo sa týka mňa, každým zápasom sa cítim lepšie a istejšie,” povedal Daws, ktorý nastúpil štvrtýkrát z posledných siedmich zápasov Devils.

Šimon Nemec z New Galéria fotiek (10) Šimon Nemec z New Jersey sa ocitol na ľade po súboji s Aaronom Ekbladom (5) z Floridy Panthers Zdroj: SITA/AP/Lynne Sladky

Jediný gól Panthers strelil Sam Reinhart, ktorý skóroval v šiestom zápase za sebou. Deväťzápasová víťazná séria bola tretia najdlhšia v histórii “panterov.” V roku 2022 vyhrali trinásťkrát v rade a v roku 2016 uspeli v dvanástich dueloch za sebou. “Nemyslím si, že sme mali šťastie počas série. Hrali sme dobre a vyhrávali sme zaslúžene. Dnes to nevyšlo, ale ideme ďalej,” povedal tréner Floridy Paul Maurice.

Hokejisti Washingtonu so slovenským obrancom Martinom Fehérvárym zvíťazili nad New Yorkom Rangers 3:2. Capitals bodovali naplno, aj keď im prvýkrát v sezóne chýbal kapitán Alexander Ovečkin, ktorý vynechal duel pre zranenie v dolnej časti tela. Domáci rozhodli o svojom triumfe v tretej tretine, v ktorej otočili stav z 1:2 gólmi Nica Dowda a T.J. Oshieho.

Fehérváry nastúpil tradične v prvej obrannej dvojici so skúseným Johnom Carlsonom, odohral 23:11 minút a bol druhý najvyťaženejší hráč tímu. Vyslal jednu strelu na bránku, rozdal dva hity a pripísal si plusový bod. "Jazdcom" nepomohli ani dva presné zásahy obrancu Adama Foxa, prehrali štvrtý zápas za sebou. “Páčilo sa mi dnes veľa vecí, celkovo to bol z našej strany vydarený zápas. Ustáli sme tlak a tretia tretina bola vynikajúca,” povedal tréner Caps Spencer Carbery.

Slafkovský bol druhý najvyťažovanejší útočník Montrealu

Juraj Slafkovský odohral 20 a pol minúty ako druhý najvyťažovanejší útočník Montrealu po Nickovi Suzukim. Pripísal si dva bloky a jeden bodyček, no jeho tím prehral doma s Edmontonom 1:2 po predĺžení. Oilers natiahli víťaznú sériu na rekordných desať zápasov, rozhodol o tom zadák Evan Bouchard, keď potrestal vylúčenie Mikea Mathesona.

Oilers vyhrali ôsmykrát za sebou vonku, čím vyrovnali tímový rekord zo sezóny 1986-87. “Dokážeme nájsť cestu k víťazstvám. Momentálne nám funguje všetko, brankári, defenzíva, presilovky, oslabenia. Všetky štyri formácie vedia prispieť, som veľmi spokojný,” povedal tréner “olejárov” Kris Knoblauch.

V riadnom čase strelil svoj 20. gól v sezóne Leon Draisaitl, ktorý spoločne s Connorom McDavidom asistoval aj pri Bouchardovom víťaznom góle. McDavid bodoval v desiatom zápase za sebou a stal sa štvrtým hráčom v histórii NHL, ktorý mal aspoň štrnásť “dvojciferných” bodových sérií. Okrem neho to dokázali Mario Lemieux (tiež 14), Guy Lafleur (15) a Wayne Gretzky (31). Víťazstvo “olejárov” vychytal Stuart Skinner (23 zásahov), prekonal ho len Cole Caufield.

Černák sledoval duel iba z tribúny

Steven Stamkos dvakrát skóroval a pridal aj asistenciu, Nikita Kučerov zaznamenal tri asistencie a Tampa Bay zdolala Anaheim 5:1. Slovenský obranca Erik Černák, ktorý v predošlom zápase proti New Jersey utrpel po náraze Nathana Bastiana zranenie, sledoval triumf "bleskov" len ako divák.

Tampa Bay vyhrala tretí zápas za sebou a štvrtý z posledných piatich. Brankár Andrej Vasilevskij kryl 19 striel, jediný gól Ducks strelil Frank Vatrano. Stamkos zvýšil v druhej tretine na 3:1 a 204. gólom v presilovke vyrovnal na 17. mieste histórie zápis Gretzkého.

Kučerov sa vďaka trom asistenciám dostal ako prvý hráč v tejto sezóne cez hranicu 70 bodov (72). Lightning pripravili špeciálne privítanie pre svojho bývalého hráča Alexa Killorna, ktorý v drese “bleskov” odohral prvých jedenásť sezón v NHL a s “Bolts” získal dvakrát Stanley Cup.

Počas prvej tretiny si Killorna uctili dvojminútovým emotívnym videom. “Už keď som vošiel do arény, tak sa mi vynorilo množstvo spomienok. Boli to krásne a úspešné roky. Musel som potláčať emócie, ďakujem za všetko čo som tu zažil, za toto prijatie a skvelým fanúšikom za ovácie. Znamená to pre mňa veľa,” povedal 34-ročný Killorn.

Pospíšil a Ružička pomohli k triumfu

Calgary vyhralo tretíkrát za sebou, keď zdolalo Vegas na jeho ľade 3:1. Martin Pospíšil odohral takmer 14 minút, pripísal si plusový bod, strelu na bránu a odpykal si dvojminútový trest. Adam Ružička odohral 8:46 minúty, do štatistík sa zapísal mínuskou a jedným streleckým pokusom. Blake Coleman pridal ku gólu aj asistenciu, Jacob Markström zlikvidoval 31 striel Golden Knights, ktorí nastúpili bez svojho najproduktívnejšieho hráča Jacka Eichela.

Piate víťazstvo za sebou zaznamenali hráči Vancouveru, ktorým na to na ľade Buffala stačil jediný gól. Víťazstvo Canucks 1:0 zariadil desiatym presným zásahom v sezóne Sam Lafferty, brankár Thatcher Demko (26 zásahov) si pripísal štvrtý shutout v sezóne a siedmy v kariére.

"Roletu" zatiahol aj Samuel Ersson, ktorý chytil 35 striel a výraznou mierou sa podieľal na víťazstve Philadelphie vo Winnipegu 2:0. Jets tak prerušili osemzápasovú vítaznú sériu. Oba góly Flyers strelil Cam Atkinson, “letci” vyhrali tretí duel za sebou. Ersson si pripísal tretí shutout v sezóne, celkovo štvrtý. Winnipeg klesol na druhé miesto v celej NHL, na čelo sa dostal Vancouver.

Piate čisté konto v sezóne zaznamenal Connor Ingram, Arizona vyhrala na ľade Minnesoty 6:0. Ingram kryl 38 pokusov Wild a v počte shutoutov je lídrom NHL. Druhý hetrik v kariére zaznamenal Nick Bjugstad, ktorý ukončil 16-zápasové čakanie na gól. Dvakrát skóroval Clayton Keller. Minnesote nepomohli ani návraty Kiriila Kaprizova a brankára Filipa Gustavssona, ktorý po piatom inkasovanom góle prenechal miesto Marcovi-Andremu Fleurymu.

Vladimir Tarasenko rozhodol päť sekúnd pred koncom riadneho času o víťazstve Ottawy nad San Jose 5:4, keď po veľkom tlaku domácich dorazil strelu Arťoma Zuba. Senators ukončili päťzápasovú sériu prehier, štyri asistencie nazbieral Tim Stützle.

V úplnom závere rozhodol o víťazstve aj Nashville, keď nerozhodný stav s New Yorkom Islanders zlomil 7,9 sekundy pred koncom Alexandre Carrier. Predators potom ešte stihli streliť jeden gól, do prázdnej bránky spečatil víťazstvo 3:1 Juuso Pärssinen.

Veľká kríza Kings

Carolina natiahla bodovú sériu na osem zápasov, keď zdolala doma Pittsburgh 3:2. Víťazný gól v predĺžení, svoj druhý v zápase, strelil obranca Brett Pesce. Obranca rozhodol aj zápas v St. Louis, kde takisto v predĺžení skóroval druhýkrát v zápase Charlie McAvoy a Boston vyhral 4:3.

Dva góly dal aj kapitán “medveďov” Brad Marchand, ktorý sa pri prvom zásahu dostal na métu 900 bodov. McAvoy šiestym gólom v extračase prekonal zápis Raya Bourqua a je lídrom v klubovej histórii spomedzi obrancov.

Hokejisti Los Angeles prehrali ôsmykrát za sebou, keď podľahli Detroitu na jeho ľade 3:5. Dva góly strelil Dylan Larkin, skóroval aj Patrick Kane a pridal asistenciu. Toronto viedlo po prvej tretine nad Coloradom 3:0, ale hostia strelili päť gólov za sebou a vyhrali 5:3. Víťazný zásah zaznamenal 3:25 minúty pred koncom Nathan MacKinnon. Dallas otočil duel v Chicago tromi gólmi v poslednej dvadsaťminútovke a vyhral 3:1. Radosť z víťazstva pokazilo zranenie brankára Scotta Wedgewooda, ktorý duel nedochytal.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10

NHL - výsledky:

Washington Capitals - New York Rangers 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Góly: 18. Mantha (McMichael), 47. Dowd (Kuznecov, Carlson), 49. Oshie (Strome, Edmundson) - 14. Fox (Cuylle, Kreider), 26. Fox. Brankári: Lindgren - Quick, strely na bránku: 21:27.

Buffalo Sabres - Vancouver Canucks 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Gól: 23. Lafferty (Zadorov). Brankári: Luukkonen - Demko, strely na bránku: 26:23.

Ottawa Senators - San Jose Sharks 5:4 (2:1, 2:2, 1:1)
Góly: 5. Giroux (Tkachuk, Zub), 10. Chabot (Tarasenko, Stützle), 28. Tkachuk (Batherson, Stützle), 33. Batherson (Zub, Stützle), 60. Tarasenko (Zub, Stützle) - 13. Duclair (Barabanov, Ferraro), 24. Vlasic (Duclair, Granlund), 27. Labanc (Ferraro, Hoffman), 57. Zadina (Hertl, Ferraro). Brankári: Korpisalo - Blackwood, strely na bránku: 41:18.

Florida Panthers - New Jersey Devils 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 40. Reinhart (Tkachuk, Montour) - 4. Holtz (NEMEC, Lazar), 15. Bratt (McLeod), 24. Haula, 60. Marino. Brankári: Bobrovskij - Daws, strely na bránku: 37:22.

Carolina Hurricanes - Pittsburgh Penguins 3:2 pp (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)
Góly: 7. Pesce (Aho, Svečnikov), 10. Martinook (Chatfield), 62. Pesce (Teräväinen, Jarvis) - 47. Guentzel (Crosby, Rust), 60. Rust (Karlsson, Letang). Brankári: Raanta - Jarry, strely na bránku: 35:40.

Columbus Blue Jackets - Seattle Kraken 4:7 (2:2, 1:2, 1:3)
Góly: 2. Provorov (Fantilli), 13. Provorov (Marčenko, Peeke), 25. Marčenko (Boqvist, Gaudreau), 53. Bemström (Johnson, Peeke) - 12. Eberle (Larsson, TATAR), 16. McCann (Bjorkstrand), 30. Kartye (Dunn, Gourde), 34. Bjorkstrand (McCann, Schultz), 47. McCann (Schwartz, Dumoulin), 49. Dumoulin (Schultz, Wennberg), 59. Tolvanen (Gourde, Bjorkstrand). Brankári: Tarasov - Daccord, strely na bránku: 34:36.

Detroit Red Wings - Los Angeles Kings 5:3 (1:1, 4:0, 0:2)
Góly: 3. Larkin (Perron), 30. Larkin (Kane, Gostisbehere), 37. Fabbri (Sprong, Veleno), 38. Kane (DeBrincat, Petry), 40. Copp (Fischer, Petry) - 7. Byfield (Kopitar, Fiala), 44. Dubois (Laferriere, Danault), 46. Byfield (Kopitar, Fiala). Brankári: Lyon - Talbot (41. Rittich), strely na bránku: 30:36.

Montreal Canadiens - Edmonton Oilers 1:2 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 2. Caufield (Suzuki, Matheson) - 41. Draisaitl (Foegele, Kane), 63. Bouchard (McDavid, Draisaitl). Brankári: Montembeault - Skinner, strely na bránku: 24:41.

Tampa Bay Lightning - Anaheim Ducks 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Góly: 26. Hedman (Stamkos, Kučerov), 31. Stamkos (Point, Kučerov), 35. Stamkos (Kučerov, Raddysh), 50. de Haan, 59. Hagel (Paul, Perbix) - 34. Vatrano (Fowler, Strome). Brankári: Vasilevskij - Dostál, strely na bránku: 41:20.

Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche 3:5 (3:0, 0:2, 0:3)
Góly: 7. Domi, 11. Rielly, 16. Liljegren - 26. Drouin (Colton, MacKinnon), 34. Rantanen (Girard), 48. Cogliano (Manson, O'Connor), 57. MacKinnon (Rantanen, Drouin), 60. Colton (Johansen, Kiviranta). Brankári: Jones - Georgijev, strely na bránku: 29:33.

Winnipeg Jets - Philadelphia Flyers 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Góly: 15. Atkinson (Poehling), 23. Atkinson (Frost, York). Brankári: Hellebuyck - Ersson, strely na bránku: 35:36.

Chicago Blackhawks - Dallas Stars 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Góly: 33. Katchouk (Sanford) - 43. Duchene (Hintz, Robertson), 55. Marchment (Dadonov, Hanley), 60. Pavelski (Hintz, Benn). Brankári: Mrázek - Wedgewood (29. Oettinger), strely na bránku: 35:30.

Minnesota Wild - Arizona Coyotes 0:6 (0:3, 0:2, 0:1)
Góly: 6. Kerfoot (Keller, Durzi), 12. Bjugstad (Kesselring), 18. Bjugstad (Crouse, Zucker), 22. Keller (Durzi, McBain), 27. Bjugstad (Zucker, Stecher), 41. Keller (McBain, Schmaltz). Brankári: Gustavsson (27. Fleury) - Ingram, strely na bránku: 38:33.

Nashville Predators - New York Islanders 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Góly: 56. Evangelista (McDonagh, Tomasino), 60. Carrier (Lauzon, Forsberg), 60. Pärssinen (Josi) - 52. Pageau (Dobson, Clutterbuck). Brankári: Saros - Sorokin, strely na bránku: 28:25.

St. Louis Blues - Boston Bruins 3:4 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 7. Hayes (Kapanen, Leddy), 31. Neighbours (Kyrou, Thomas), 55. Sundqvist (Perunovich, Schenn) - 6. Marchand (Coyle), 27. McAvoy (Boqvist, van Riemsdyk), 48. Marchand (Pastrňák, van Riemsdyk), 62. McAvoy (Pastrňák). Brankári: Binnington - Swayman, strely na bránku: 23:35.

Vegas Golden Knights - Calgary Flames 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Góly: 49. Stephenson (Stone, Martinez) - 12. Coleman (Backlund, Andersson), 14. Kadri (Zary), 38. Backlund (Mangiapane, Coleman). Brankári: Thompson - Markström, strely na bránku: 32:26.