VIDEO Aspoň čestný úspech v poslednej minúte: Mladé Slovenky sa s MS rozlúčili prehrou so Švédskom

Slovenské hokejistky do 18 rokov, na čele kapitánka Tatiana Blichová
Slovenské hokejistky do 18 rokov, na čele kapitánka Tatiana Blichová Zdroj: IIHF

ZUG - Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov podľahli rovesníčkam zo Švédska 1:4 v nedeľnom zápase o piate miesto na MS vo Švajčiarsku. O jediný gól Sloveniek sa v 60. minúte postarala Michaela Paulínyová.

Slovenky v konečnom umiestnení obsadili šiestu priečku, čím vyrovnali svoje historické maximum na šampionáte tejto vekovej kategórie z uplynulých dvoch rokov. Severanky mali streleckú prevahu a skóre otvorili v 7. minúte zásluhou Elly Hellmanovej. V polovici prvej tretiny si šancu na vyrovnanie vytvorila Ema Tóthová, ktorá však neskórovala.

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky Švédky dokázali premeniť dve útočné akcie. Najskôr sa z tesnej blízkosti presadila Jenna Rauniová a potom presne vypálila spomedzi kruhov Linnea Natt Och Dagová. Slovenky vyprodukovali v priebehu tretiny jedenásť streleckých pokusov, ale doplácali na slabú efektivitu. V polovici zápasu zvýšila vedenie Severaniek Anna Brenkleová na 4:0. Následne krátko pred prestávkou nevyužili presilovku piatich proti trom.

Švédky v tretej tretine dlho kontrolovali hru a strážili si komfortný náskok. Päť sekúnd pred koncom ešte Lilien Beňáková našla v prečíslení dvoch proti jednej voľnú Michaelu Paulínyovú a tá prekonala švédsku brankárku Lovisu Lundströmovú.

MS hráčok do 18 rokov - zápas o 5.miesto:

Švédsko – SLOVENSKO 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Góly: 7. Hellmanová, 22. Rauniová, 23. Dagová, 31. Brenkleová - 60. Paulínyová

zostava SR 18: Debnárová – S. Halušková, Mateičková, Tischlerová, Krákorová, Masláková, Tomaštíková, Kostková, Nogová – Paulínyová, Beňáková, Blichová – Lopušanová, Tóthová, Juríková – Lačná, Komloš, Lacková – Karkošková, Taricsová, Feníková. Trénerka: G. Sabolová.

hlas (zdroj: hockeyslovakia.sk):

Gabriela Sabolová, hlavná trénerka SR 18: "Zápas bol vyrovnaný, ale zaspali sme v niektorých defenzívnych situáciách, v ktorých nás Švédky prevýšili a strelili nám góly z najnebezpečnejšieho priestoru medzi kruhmi. Bohužiaľ, ušli nám až na rozdiel štyroch gólov a potom je už náročné zvrátiť nepriaznivý vývoj duelu. Teší nás, že sme zvládli aspoň záverečnú tretiu tretinu. Chceli sme si v nej udržať čisté konto a skórovať, čo sa nám napokon aj podarilo.

Opäť sme však nevyužili presilovky, nevedeli sme si vytvoriť súvislý tlak v útočnej tretine a nepremenili sme ani dva samostatné nájazdy. Chýbala nám väčšia pohotovosť a dôraz v koncovke, preto vo všeobecnosti dávame málo gólov. Z hľadiska celého turnaja sme splnili základnú úlohu a udržali sme sa v elitnej kategórii aj na nasledujúci šampionát. Samozrejme, chceli sme sa posunúť a vylepšiť historicky najlepšie umiestnenie. Treba však športovo priznať, že Švédky boli o niečo lepšie a zaslúžene zvíťazili."

Viac o téme: Slovensko 18 Švédsko 18 Gabriela Sabolová Michaela Paulínyová