Pušku si bral aj do postele, prvý veľký úspech dosiahol na Slovensku: Všetko najlepšie, GOAT!

Ole Einar Björndalen a Darja DomračevováOle Einar Björndalen a Darja Domračevová Zdroj: Instagram/oleeinarbjorndalen

OSLO - Len máloktorý športovec sa môže pochváliť toľkými úspechmi ako nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen.

Počas úchvatnej kariéry vybojoval "Kanibal" 13 olympijských medailí, ďalších 45 na čele s dvadsiatkou najcennejších ich pridal na majstrovstvách sveta. Pôvodne chcel skončiť už po hrách v Soči 2014, nakoniec pretekal ešte ďalšie štyri roky. Druhý najúspešnejší zimný olympionik a šesťnásobný víťaz Svetového pohára oslávi 27. januára päťdesiate narodeniny. 

"Kdeže ja, on je najväčším Nórom," vysekol mu kedysi poklonu nórsky kráľ Harald V. "Potrebujem stále nové ciele, aby som sa mohol zlepšovať," povedal Björndalen, ktorého zbierka pod piatimi kruhmi činí osem zlatých, štyri strieborné a jednu bronzovú medailu.

Za jeho skvelými výsledkami stáli okrem talentu aj usilovnosť a vôľa neustále na sebe pracovať. "Každý rok niečo mením. Keby som neurobil zmeny, bolo by to nudné," doplnil Nór, ktorý si občas bral pušku aj do postele.

Biatlonový GOAT

Björndalenovu pozíciu najlepšieho biatlonistu všetkých čias umocňuje aj jeho rekordných 95 výhier v pretekoch Svetového pohára. Povesť vynikajúceho lyžiara navyše potvrdil aj jedným triumfom v SP v behu. Z celkového prvenstvo v seriáli sa prvýkrát radoval v roku 1998, svoj šiesty a posledný primát oslavoval o 11 rokov neskôr.

Rodák z Drammenu začal s biatlonom ako dvanásťročný, prvýkrát na seba výrazne upozornil v roku 1993, keď na juniorských majstrovstvách sveta v Ruhpoldingu získal tri zlaté. Nasledujúcu sezónu už prenikol do seniorskej reprezentácie, pri premiére pod piatimi kruhmi v Lillehammeri ešte vyšiel naprázdno.

Ole Einar Björndalen Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Sven Hoppe

Medzi dospelými sa na veľkej akcii prvýkrát presadil na stupne víťazov na MS 1997 v Osrblí, kde vybojoval bronz v stíhacích pretekoch. O rok neskôr v Nagane získal vďaka triumfu v šprinte svoju premiérovú olympijskú medailu, na ďalších hrách v Salt Lake City oslavoval hneď štyrikrát. Tento unikátny kúsok sa mu neskôr podaril aj na svetových šampionátoch v Hochfilzene 2005 a Pjongčangu 2009.

Pri svojej šiestej účasti pod piatimi kruhmi v Soči 2014 sa vďaka triumfu v šprinte stal v 40 rokoch a 12 dňoch najstarším víťazom individuálnej disciplíny v histórii zimných olympiád, po víťazstve v zmiešanej štafete zase vystriedal bežcov na lyžiach Björna Dählieho v čele. Na domácich MS 2016 pridal k zlatu zo štafety aj tri individuálne cenné kovy a znovu odložil lúčenie.

Hviezdny biatlonový pár 

Ešte z ďalšieho svetového šampionátu v Hochfilzene si odviezol bronz zo stíhačky, ale na svoju siedmu olympiádu sa v nabitej domácej konkurencii nekvalifikoval a následne ukončil kariéru. V Pjongčangu ho navyše o primát najúspešnejšieho športovca zimných hier pripravila krajanka Marit Björgenová.

Až do predvlaňajška trénoval držiteľ prestížnej Zlatej medaily Aftenposten so svojou druhou manželkou a bývalou bieloruskou biatlonovou hviezdou Darjou Domračevovou, s ktorou má dcéru Xéniu, čínsku reprezentáciu. Momentálne pôsobí milovník motoriek a lezenia po skalách ako biatlonový expert v nórskej televízii.

Viac o téme: Ole Einar Björndalen Darja Domračevová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy