FOTO Veľký návrat Nasti Kuzminovej! Prvé preteky po takmer piatich rokoch, ako sa jej darilo?

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas šprintu žien na 7,5 km na majstrovstvách Európy v biatlone v Osrblí v piatok 26. januára 2024Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas šprintu žien na 7,5 km na majstrovstvách Európy v biatlone v Osrblí v piatok 26. januára 2024 Zdroj: TASR/Michal Svítok

OSRBLIE - Anastasia Kuzminová sa vrátila do biatlonového kolotoča 59. miestom v šprinte na 7,5 km na domácich majstrovstvách Európy v Osrblí.

Pre trojnásobnú olympijskú šampiónku to boli prvé súťažné preteky po takmer piatich rokoch a tesne sa zmestila do najlepšej 60-tky, ktorá sa predstaví v sobotňajšej stíhačke. Zo zlata sa tešila Nórka Ida Lienová časom 19:11,5 minúty.

Kuzminová oznámila reštart kariéry vlani 10. októbra a v uplynulých mesiacoch sa intenzívne pripravovala na návrat. Do Osrblia ju prišlo povzbudiť množstvo fanúšikov, ktorí ju počas celých pretekov mohutne povzbudzovali. Tridsaťdeväťročná pretekárka vyštartovala s číslom 75 a po úvodnom kole mala niečo vyše desaťsekundovú stratu na najlepšie.

Zmiešané pocity

Na ležke jej ušiel druhý terč, na stojke začala páliť veľmi rýchlo, prvé tri zložila, no posledné dva nie. S troma trestnými kolami v nohách už v závere nedokázala zrýchliť. V cieli dlho nevedela, či sa predstaví aj v stíhačke, ale nakoniec sa jej to podarilo so stratou 2:23,8 minúty na Lienovú.

"Pocity sú príliš zmiešané na to, aby som ich dokázala opísať slovami. Je to radosť, že som vôbec mala možnosť byť tu, šťastie, že sem prišli diváci a tak veľmi nás podporili. A nebola to podpora len pre Nasťu Kuzminovú, ale pre všetkých.

Stáli tu už od rána a prišli povzbudiť aj chalanov. Preto im patrí obrovské ďakujem. Snažila som sa robiť všetko, na čo som bola dnes pripravená. Snažila som sa im dopriať takú inú Nasťu, ktorá dokáže zvládať ten stres a tlak na strelnici," povedala po pretekoch.

Na snímke slovenská biatlonistka Galéria fotiek (25) Zdroj: TASR/Michal Svítok

Spolu s ňou bude v sobotu štartovať aj Mária Remeňová, ktorá skončila zo šestice slovenských pretekárok najvyššie na 50. mieste s jednou chybou na strelnici a mankom 2:09,4 minúty. Z víťazstva sa tešila Ida Lienová, ktorá už má skúsenosti zo Svetového pohára i štafetové zlato z MS a na ME dosiahla tretí cenný kov. V šprinte bola druhá aj pred štyrmi rokmi.

V Osrblí predviedla čistú streľbu i najlepší bežecký čas a vyhrala o 14 sekúnd pred svojou krajankou Maren Kirkeeideovou, víťazkou vytrvalostných pretekov. Tretia skončila Ukrajinka Chrystyna Dmytrenková, taktiež s istou streľbou a mankom 35,3 sekundy.

"Tá jedna chybička na strelnici ma veľmi mrzí, pretože viem, že ešte nebežím, ako by som chcela. Ešte viac, že to bola posledná rana. Mohlo to byť ešte lepšie, ako to dopadlo," povedal Mária Remeňová.

Z ďalších domácich pretekárok skončila Júlia Machyniaková na 69. mieste so stratou 2:43,9 minúty a dvoma trestnými okruhmi, o dve priečky nižšie bola Sára Pacerová (3, +2:47,7 min). Zuzana Remeňová skončila na 83. pozícii (3, +3:24,4 min) a Kristína Makovínyová bola 98. (5, +4:35,2 min).

ME - šprint žien na 7,5 km: 1. Ida Lienová 19:11,5 min (0), 2. Maren Kirkeeideová (obe Nór.) +14,0 s (0), 3. Chrystyna Dmytrenková (Ukr.) +35,3 (0), 4. Anna-Karin Heijdenbergová (Švéd.) +40,8 (0), 5. Jenny Enoddová +40,9 (0), 6. Emilie Kalkenbergová (obe Nór.) +43,8 (1), 7. Alina Stremousová (Mol.) +50,2 (1), 8. Lea Meierová (Švaj.) +50,6 (1), 9. Oceane Michelonová (Fr.) +50,8 (1), 10. Linda Zingerleová (Tal.) +51,4 (0), ..., 50. Mária REMEŇOVÁ +2:09,4 (1), 59. Anastasia KUZMINOVÁ +2:23,8 (3), 69. Júlia MACHYNIAKOVÁ +2:43,9 (2), 71. Sára PACEROVÁ +2:47,7 (3), 83. Zuzana REMEŇOVÁ +3:24,4 (3), 98. Kristína MAKOVÍNYOVÁ (všetky SR) +4:35,2 (5)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 25

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Rýchlostné preteky Osrblie Júlia Machyniaková ME v biatlone Ida Lienová Mária Remeňová