Česká cyklistika sa môže radovať: Úspech v celkovom poradí, Hirta zdolal iba elitný pretekár

Český cyklista skončil na celkovom druhom mieste pretekov Okolo Ománu, zvíťazil Brit Adam YatesČeský cyklista skončil na celkovom druhom mieste pretekov Okolo Ománu, zvíťazil Brit Adam Yates Zdroj: Profimedia

MASKAT - Český cyklista Jan Hirt skončil druhý v pretekoch Okolo Ománu, ktoré predvlani vyhral. V poslednej etape finišoval druhý za Britom Adamom Yatesom, ktorý zvíťazil aj celkovo.

Hirt na neho v skrátenej etape v pohorí Džebel Achdar stratil 11 sekúnd. V konečnom poradí zaostal za britským jazdcom o 19 sekúnd.

"Pred pretekmi som si veril a cítil, že som v dobrej forme. Som rád, že som to dnes mohol v tejto náročnej etape ukázať. Zvlášť, keď prvý plánovaný dojazd na vrchol predtým zrušili," uviedol Hirt na webe belgickej stajne Soudal-Quick Step.

"Chcel som dnes vyhrať, a keby to nešlo, tak zájsť čo najlepšie. Robil som, čo sa dalo, a nakoniec som s týmto výsledkom spokojný. Hlavne s druhým miestom v celkovej klasifikácii, to je veľká vzpruha," pochvaľoval si.

Cyklisti dnes mali absolvovať 152 kilometrov, ale kvôli nepriaznivému počasiu išli iba 72. Prudké dažde si vynútili výrazné úpravy aj predchádzajúcich dvoch etáp, kedy pelotón absolvoval len 76 respektíve 104 kilometrov. Pôvodne mali úseky merať vyše 200 kilometrov. Dnes navyše v horách hrozili aj búrky.

Tridsaťtriročný Hirt bol pred záverečnou etapou pretekov druhej najvyššej kategórie ProTour štrnásty, nakoniec sa ale pri tohtoročnom debute mohol radovať z umiestnenia na stupňoch víťazov. Na pódium sa presadil prvýkrát od predvlaňajšieho Gira d'Italia, kde najprv vyhral kráľovskú 16. etapu a deň nato došiel tretí.

Viac o téme: Adam Yates Okolo Ománu Jan Hirt