VIDEO Totálna divočina v Minnesote: WOW! Tri hetriky a absolútne šialené skóre

Útočníci Minnesoty Wild Joel Eriksson Ek a Kirill KaprizovÚtočníci Minnesoty Wild Joel Eriksson Ek a Kirill Kaprizov Zdroj: SITA/AP/Matt Krohn

NEW YORK - Hokejisti Calgary so slovenským útočníkom Martinom Pospíšilom zdolali v NHL Winnipeg 6:3 a po troch prehrách sa vrátili späť na víťaznú cestu.

Jets nepomohol ani hetrik Seana Monahana, posily z Montrealu. V noci na utorok zasiahli do súťažného diania aj ďalší dvaja Slováci, ktorí takisto nebodovali. Seattle s Tomášom Tatarom podľahol Detroitu 3:4 po predĺžení a Tampa Bay s Erikom Černákom prehrala s Ottawou 2:4.

Divoký výsledok sa zrodil v Minnesote, kde hráči Wild zdolali lídra súťaže Vancouver 10:7. Joel Eriksson Ek a Kirill Kaprizov sa na triumfe podieľali zhodne tromi gólmi a tromi asistenciami.

Nazem Kadri pomohol k výhre Calgary dvomi gólmi a asistenciou, sekundovali mu Jonathan Huberdeau a Andrew Mangiapane (obaja 1+1). Obranca "plameňov" Oliver Kylington strelil svoj prvý gól od 18. apríla 2022, minulú sezónu vynechal pre problémy s mentálnym zdravím. Pospíšil nastúpil v druhej formácii Flames, počas 14:33 min. na ľade predviedol štyri bodyčeky.

"Úvod zápasu nám príliš nevyšiel, no bojovali sme a na konci prvej tretiny sme dali dôležitý gól. Myslím si, že sme boli lepším tímom proti kvalitnému súperovi," uviedol Kadri podľa nhl.com. Dôležitý podiel na víťazstve mal aj brankár Jacob Markström s 28 úspešnými zákrokmi.

Andrew Mangiapane a Connor Galéria fotiek (33) Zdroj: SITA/AP/Larry MacDougal/The Canadian Press

V 200. stretnutí dosiahol svoje 100. víťazstvo a je piaty brankár v histórii Flames s takýmto počtom triumfov. Zároveň sa s 210 víťazstvami vyrovnal Tommymu Salovi na druhom mieste v NHL medzi brankármi narodenými vo Švédsku. Henrik Lundqvist je prvý so 459 triumfami. Monahan dosial druhý hetrik v profiligovej kariére, tri góly strelil v prvej tretine počas 5:17 minút.

"Myslel som si, že robíme všetko dobre. Potom sme im však darovali veľa priestoru v ofenzíve, čo využili. To určite nie je niečo, čo chcete dovoliť súperovi. Stále sme však boli v hre a mali sme šancu. V každom dueli musíme bojovať až do konca," povedal Monahan, ktorý strelil štyri góly v šiestich zápasoch za Jets. Zaznamenal najrýchlejší čistý hetrik v histórii organizácie Jets/Atlanta Thrashers.

Tatar nastúpil proti svojmu bývalému tímu

O víťazstve Detroitu v Seattle (4:3 pp) rozhodol gól obrancu Bena Chiarota v 67. sekunde predĺženia. "Dobrú prácu odviedli Lucas Raymond a Dylan Larkin. 'Larks' ma našiel skvelou bekhendovou prihrávkou a ja som sa len snažil vystreliť," konštatoval strelec víťazného gólu.

Red Wings mohli uspieť už po 60 minútach, keď trikrát viedli. Kraken však vždy vyrovnal, dvakrát sa presadil Jared McCann a na 3:3 upravil Jaden Schwartz. Tatar nastúpil proti svojmu bývalému tímu až vo štvrtom útoku a vo štvrtom zápase za sebou nebodoval. Odohral 9:46 min., vyslal dve strely na bránku a pripísal si mínusku. Kraken prehral po sérii štyroch víťazstiev vo vzájomných zápasoch.

"Uplynulých pár duelov bolo pre nás dobrých a ideme správnym smerom. Každý zápas však chcem vyhrať, musíme mať takéto myslenie," zhodnotil McCann.

Gólová oslava hráčov Detroitu Galéria fotiek (33) Zdroj: SITA/AP/John Froschauer

Ottawa uspela na ľade Tampy Bay 4:2, útočník "senátorov" Mathieu Joseph strelil svojmu bývalému mužstvu dva góly. "Na tento štadión mám dobré spomienky a zrejme tam mám aj mnoho priateľov. Vždy ste trochu viac motivovaní hrať proti týmto chlapcom. Je úžasné zvíťaziť," poznamenal Joseph.

Tim Stützle zaznamenal gól a asistenciu a má na svojom konte 51 bodov (13+38). Nemecký útočník sa stal druhým hráčom Senators, ktorý dosiahol v troch sezónach viac ako 50 bodov pred svojimi 23. narodeninami. Napodobnil českého krídelníka Martina Havláta, ktorému sa to podarilo ako prvému.

Ružička chýbal v zostave Arizony

Černák odohral 19:47 min so ziskom dvoch mínusových bodov, prezentoval sa aj jednou strelou, troma blokmi, bodyčekom a inkasoval dve trestné minúty za hákovanie. "Všetci okolo nás v tabuľke zvíťazili, len my nie. Nemôžeme robiť to, že vyhráme jeden, prehráme jeden alebo vyhráme dva a prehráme dva zápasy. To nám nepomôže," povedal tréner domácich Jon Cooper.

Slovenský útočník Adam Ružička chýbal v zostave Arizony, ktorá podľahla Edmontonu 3:6 a utrpela už desiatu prehru v rade. Center nehral v druhom z uplynulých troch zápasov. Coyotes síce prehrávali 0:1 aj 1:2, no v druhej tretine zaznamenali dva góly a pred treťou časťou viedli. V nej však inkasovali štyrikrát a opäť nedokázali zabodovať.

Connor McDavid a Josh Galéria fotiek (33) Zdroj: SITA/AP/Rick Scuteri

"Hrali sme s elitným tímom. Nezvládli sme však päť minút a už sme sa nedokázali vrátiť späť do hry. Mali tri šance na skórovanie a všetky využili. Nebolo to o na našom brankárovi. Oni majú kvalitný tím, proti ktorému sa hrá ťažko," uviedol Andre Tourigny, tréner Coyotes.

Oilers potiahol za triumfom Leon Draisaitl gólom a dvomi asistenciami. Evan Bouchard mal tri asistencie, Evander Kane dvakrát skóroval a Connor McDavid si pripísal dve asistencie. "V druhej tretine sme boli trochu pomalí a strávili sme príliš veľa času vo vlastnom pásme. Ak sa nám nedarí, alebo nehráme najlepšie, je to len o to trpezlivosti a nezačať panikáriť. Tento duel bol dobrý príklad," priznal Kane.

V Minnesote boli diváci svedkami "divočiny", domáci zdolali Vancouver 10:7, hoci prehrávali 1:4 i 2:5. Tretiu tretinu vyhrali 7:2, keď nastrieľali päť gólov v priebehu 5:12 minút. Okrem Erikssona Ek a Kaprizova (obaja 3+3) sa darilo v drese Wild aj ďalšej dvojici útočníkov. Po štyri body získali Matthew Boldy a Mats Zuccarello (obaja 1+3).

"So všetkými tými gólmi to znie ako zápas kanadskej juniorky. Som si istý, že fanúšikom sa to páčilo, ale neviem, ako to bolo u trénerov," vravel Eriksson Ek.

Ruská hviezda Kirill Kaprizov Galéria fotiek (33) Zdroj: SITA/AP/Matt Krohn

Minnesota v 35. minúte prehrávala o tri góly, no potom využila tri početné výhody o dvoch hráčov a obrat dokonal v presilovej hre 5 na 4 švédsky útočník, ktorý zavŕšil hetrik. "Bol to zápas hore-dole, ale bolo pre nás dôležité nájsť spôsob, ako vyhrať. Nemyslel som si, že skóre vypovedá o tom, ako sa vyvíja duel. Často sme mali hru pod kontrolou, ale nie výsledok," povedal tréner domácich John Hynes.

Najlepší tím súťaže zaváhal druhýkrát za sebou, keď predtým neuspel s Winnipegom. Nepomohol mu ani hetrik J.T. Millera, ktorý pridal aj asistenciu.

"Toto je jeden z tých zápasov, v ktorých si myslím, že môžeme byť spokojní na to, ako sme hrali vo formáte 5 na 5. Podľa mňa sme boli lepší. Bol to trocha zvláštny duel. V presilovke súper potvrdil, že má niekoľko talentovaných hráčov. Nanešťastie sa mu to podarilo dokázať viackrát," uviedol Miller.

Boston pretrhol čiernu šnúru

Boston triumfoval nad Dallasom 4:3 po nájazdoch, o víťazstve domácich rozhodol v deviatej sérii rozstrelu Charlie McAvoy. Bruins uspeli po predchádzajúcich štyroch prehrách. Stars viedli v stretnutí 2:1 i 3:2, ale David Pastrňák 105 sekúnd pred koncom tretej časti vyrovnal, keď domáci odvolali brankára.

Výnimočný zápas odohral Justin Brazeau, ktorý v premiére v NHL dokázal skórovať. Strojcom úspech bol aj brankár Jeremy Swayman so 43 zákrokmi. V nájazdoch ho prekonal len v prvej sérii Jason Robertson.

"Niečo sa muselo stať, aby sme sa dostali z výsledkovej mizérie, v ktorej sme boli. Skvelý výkon podal náš brankár a potom sme hrali 6 na 5, naši hráči odviedli dobré výkony a podarilo sa im vyrovnať," uviedol Jim Montgomery, kormidelník Bruins.

Brankár Jeremy Swayman, kapitán Galéria fotiek (33) Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

Úspešný debut v profilige má za sebou aj 28-ročný útočník Mason Morelli v drese Vegas. Golden Knights uspeli na ľade San Jose Sharks 4:0, keď si už v prvej tretine vypracovali trojgólový náskok. Morelli za obhajcu titulu zaznamenal gól a asistenciu.

Pripojil sa ku Codymu Glassovi (2. októbra 2019) a Vadimovi Šipačovovi (15. októbra 2017), ktorí sa presadili vo svojom debute v NHL za Vegas. Morelli sa stal tretím hráčom vo veku 28 rokov alebo starším, ktorý získal viac bodov v premiére v základnej časti za uplynulých 30 rokov.

"Išlo to celkom dobre. Chlapci mi to v šatni dosť uľahčili. Je tu dobrá partia a všetci boli veľmi príjemní. Bol to úžasný a zvláštny moment. Bola tu moja rodina a užil som si to," priznal Morelli. Obranca Alec Martinez zaznamenal tri asistencie a Logan Thompson zaznamenal 29 úspešných zákrokov. Pre kanadského brankára to bolo prvé čisté konto v sezóne a štvrté v kariére v NHL.

Chicago nezlomilo kliatbu

Chicago potvrdilo, že sa mu na ľade súpera nedarí, keď prehral v Caroline 3:6. Pre Blackhawks to bol vonku 21. neúspech v rade. Nepomohol im ani gól a dve asistencie Connora Bedarda, ktorý bodoval aj v treťom stretnutí po návrate po zranení. Chicago prehralo v deviatom z uplynulých desiatich stretnutí.

Connor Bedard Galéria fotiek (33) Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Naopak, Hurricanes sa darí, vyhrali tretíkrát za sebou a piaty duel z uplynulých šiestich. Sebiastian Aho a Martin Nečas získali dva body (obaja 1+1), Seth Jarvis si pripísal dve asistencie.

Hráči Toronta potvrdili parádnu fazónu a zvíťazili vo štvrtom stretnutí za sebou, keď uspeli na ľade St. Louis 4:2. Auston Matthews strelil svoj 49. gól v sezóne. William Nylander skóroval v oslabení a Mitchell Marner zaznamenal tri asistencie za Maple Leafs.

Anaheim triumfoval na ľade Buffala 4:3. V drese Ducks zaznamenali po tri body Troy Terry (1+2) a Mason McTavish (0+3). Hostia uspeli v druhom z uplynulých troch duelov. Výrazný podiel mal na tom aj Frank Vatrano, ktorý strelil dva góly.

Brankár John Gibson predviedol 34 úspešných zákrokov. Buffalo napriek jasnej streleckej prevahe (37:15) prehralo vo štvrtom z predchádzajúcich šiestich stretnutí.

NHL - sumáre:

Boston Bruins - Dallas Stars 4:3 pp a sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 5. Boqvist (Richard, McAvoy), 22. Brazeau (Boqvist, Frederic), 59. Pastrňák (McAvoy, Marchand), rozh. nájazd McAvoy – 12. Johnston (Harley, Benn), 22. Suter (Hintz), 51. Lindell (Robertson). Brankári: Swayman - Oettinger, strely na bránku: 30:46.

Buffalo Sabres - Anaheim Ducks 3:4 (1:1, 2:3, 0:0)
Góly: 10. Greenway (Cozens), 29. Thompson (Dahlin, Cozens), 36. Benson (Jokiharju, Peterka) – 11. Henrique (Jones, Johnston), 32. Vatrano (McTavish, Terry), 35. Vatrano (McTavish, Terry), 39. Terry (McTavish). Brankári: Luukkonen - Gibson, strely na bránku: 37:15.

St. Louis Blues - Toronto Maple Leafs 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 38. Saad (Parayko, Sundqvist), 59. Bučnevič (Krug, Thomas) – 21. Knies (Matthews, Marner), 41. Matthews (Marner), 48. Nylander, 60. McMann (Marner, Brodie). Brankári: Hofer - Samsonov, strely na bránku: 21:29.

Minnesota Wild - Vancouver Canucks 10:7 (1:2, 2:3, 7:2)
Góly: 20. Eriksson Ek (Boldy, Kaprizov), 31. Boldy (Eriksson Ek, Merrill), 40. Zuccarello (Kaprizov, Eriksson Ek), 41. Eriksson Ek (Zuccarello, Hartman), 42. Kaprizov (Zuccarello, Boldy), 42. Eriksson Ek (Zuccarello, Kaprizov), 45. Rossi (Lucchini, Lettieri), 46. Kaprizov (Boldy), 59. Brodin (Eriksson Ek), 60. Kaprizov – 3. Cole (Myers, Suter), 14. J.T. Miller (Juulsen), 26. Pettersson (Höglander, Lindholm), 30. J.T. Miller (Hughes, Boeser), 35. J.T. Miller (Suter), 49. Zadorov (J.T. Miller, Suter), 58. Boeser (Hughes, Hronek). Brankári: Gustavsson (41. Fleury) - DeSmith, strely na bránku: 27:24.

Seattle Kraken - Detroit Red Wings 3:4 pp (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Góly: 19. McCann (Dunn, Burakovsky), 31. McCann (Oleksiak, Borgen), 48. Schwartz (Gourde, Borgen) – 14. Seider (P. Kane, DeBrincat), 28. Raymond (Compher, Petry), 36. Sprong (Fischer), 62. Chiarot (Larkin, Raymond). Brankári: Daccord - Lyon, strely na bránku: 41:32.

Arizona Coyotes - Edmonton Oilers 3:6 (1:2, 2:0, 0:4)
Góly: 5. Bjugstad (Crouse, Dumba), 23. Keller (Schmaltz, Durzi), 31. Bjugstad (Keller) – 3. Draisaitl (McDavid, Bouchard), 7. Janmark (Kulak, Desharnais), 45. E. Kane (Bouchard, Ekholm), 45. Hyman (Ekholm, Bouchard), 47. E. Kane (McLeod, Draisaitl), 59. Foegele (McDavid, Draisaitl). Brankári: Villalta - Skinner, strely na bránku: 25:26.

Calgary Flames - Winnipeg Jets 6:3 (2:3, 2:0, 2:0)
Góly: 5. Kylington, 15. Coleman (Mangiapane, Backlund), 25. Kadri (Weegar, Huberdeau), 37. Huberdeau (Andersson, Šarangovič), 54. Mangiapane (Kadri), 59. Kadri (Andersson) – 7. Monahan (Connor, Vilardi), 7. Monahan (DeMelo, Morrissey), 12. Monahan (Vilardi, Connor). Brankári: Markström - Hellebuyck, strely na bránku: 34:31.

San Jose Sharks - Vegas Golden Knights 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Góly: 3. Amadio (Whitecloud), 5. Karlsson (Martinez, Stone), 20. Morelli (Pietrangelo, Martinez), 39. Kolesar (Martinez, Morelli). Brankári: Blackwood - Thompson, strely na bránku: 29:26.

Carolina Hurricanes - Chicago Blackhawks 6:3 (1:0, 3:1, 2:2)
Góly: 12. Bunting (Nečas, Drury), 22. Nečas, 29. Kotkaniemi (Orlov, Teräväinen), 31. Aho (Svečnikov, Fast), 43. Burns (Aho, Jarvis), 59. Martinook (Jarvis, Staal) – 36. Foligno (Bedard), 47. Bedard (Kurashev, T. Johnson), 50. T. Johnson (Bedard, Foligno). Brankári: Martin - Mrázek, strely na bránku: 42:17.

Tampa Bay Lightning - Ottawa Senators 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Góly: 37. Chaffee, 45. Point (Hagel) – 11. Stützle (Sanderson, Zub), 14. Joseph (Giroux, Stützle), 36. Joseph (Zub), 45. Tarasenko (Tkachuk, Pinto). Brankári: Vasilevskij - Forsberg, strely na bránku: 25:28.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 33

Viac o téme: Vancouver Canucks Detroit Red Wings St. Louis Blues Tomáš Tatar Boston Bruins Winnipeg Jets Ottawa Senators Dallas Stars Buffalo Sabres Edmonton Oilers Tampa Bay Lightning San Jose Sharks Chicago Blackhawks Minnesota Wild John Gibson Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Erik Černák Arizona Coyotes J.T. Miller Frank Vatrano Vegas Golden Knights Troy Terry Kirill Kaprizov Martin Pospíšil Joel Eriksson Ek Seattle Kraken Mason McTavish