VIDEO Sklamanie pre Montreal: Frustrácia by sa dala rozkrájať, aj Slafkovský skončil bez bodu

Sklamaná lavička Canadiens na čele s trénerom Martinom St. LouisomSklamaná lavička Canadiens na čele s trénerom Martinom St. Louisom Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Christinne Muschi

MONTREAL - Hokejisti Montrealu Canadiens prehrali v zámorskej NHL tretí duel za sebou, keď na domácom ľade podľahli Buffalu 2:3.

Slovenský útočník Juraj Slafkovský vyšiel po ôsmich stretnutiach bodovo naprázdno a nevylepšil tak svoj klubový rekord v počte zápasov s aspoň bodom v tínedžerskom veku. Auston Matthews sa ako prvý hráč v sezóne dostal na métu 50 gólov, jeho Toronto uspelo v Arizone 6:3.

Montreal dvakrát viedol, no o triumfe hostí napokon rozhodol gól Alexa Tucha v oslabení na konci druhej tretiny. Obranca Mike Matheson nezachytil puk na modrej čiare, Tuch sa dostal do úniku a prekonal brankára Sama Montembeaulta strelou na lapačku.

"Videl som, že Matheson v situácii zaváhal, že puk sa môže dostať za neho a tak sa aj stalo," opísal Tuch pre nhl.com moment predchádzajúci víťaznému gólu. Výraznou mierou prispel k výhre Buffala brankár Ukko-Pekka Luukkonen, ktorý zneškodnil 29 striel.

Cole Caufield sa snaží Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Christinne Muschi

"‘Upi’ mal zápas pod kontrolou, urobil niekoľko pekných zákrokov. Súper predviedol vydarené akcie, no náš brankár ich dokázal zastaviť," pochválil tréner hostí Don Granato fínskeho brankára. Raz ho ohrozil aj Slafkovský, ktorý strávil na ľade 21:30 min a okrem mínusového bodu bol až trikrát vylúčený, čo sa mu stalo prvýkrát v profilige. Dvakrát pykal za držanie a raz za hákovanie, jeho prvé vylúčenie potrestal Jeff Skinner gólom na 2:2.

Za Canadiens skórovali obrancovia Arber Xhekaj a Jayden Struble, dve asistencie mal Joshua Roy. Kapitán domácich Nick Suzuki nebodoval po desiatich zápasoch. "Buffalo má dobré mužstvo s kvalitnými hráčmi, jeho postavenie v tabuľke neodzrkadľuje jeho skutočnú silu. Súperov brankár predviedol niekoľko dôležitých zákrokov, najmä v úvode, zaslúži si uznanie. Bolo tam však aj niekoľko šancí, keď sme minuli bránku, musíme ich premieňať," zdôraznil Suzuki.

Slovenský útočník Adam Ružička opäť chýbal v zostave Arizony, ktorá doma nestačila na Toronto (3:6). Bola to už jedenásta prehra Coyotes v sérii. Po dva góly v drese Toronta zaznamenali Auston Matthews a William Nylander, tri asistencie mal Mitchell Marner.

Matthews ako prvý hráč v tejto sezóne pokoril 50-gólovú hranicu, na konte má 51 presných zásahov. Päťdesiatgólovú métu dosiahol vo svojom 54. dueli sezóny, historicky najrýchlejšie spomedzi hráčov narodených v USA. Rýchlejšie to dokázal naposledy Mario Lemieux - v 50 dueloch v sezóne 1995/96. Rekord drží Wayne Gretzky, ktorý sa na 50-gólovú hranicu dostal už vo svojom 39. stretnutí za Edmonton v ročníku 1981/82.

50-gólový Auston Matthews

Matthews žiaril vo svojom rodisku, narodil sa v Scottsdale, iba 5 km od haly v Tempe. Vyrastal ako fanúšik Coyotes. "Mali sme niekoľko presiloviek a boli sme schopní ich využiť. Snažil som sa urobiť si v nich priestor, (Mitch) Marner má vždy skvelý prehľad o tom, kde sa nachádzam a dokáže ma nájsť," povedal Matthews, ktorý v 535 zápasoch v základnej časti NHL nastrieľal 350 gólov. Maple Leafs vyhrali piaty zápas v rade.

"Je to malý krok v dlhej sezóne. Bol to zábavný zápas. Vrátil som sa domov a nastúpili sme proti tímu, ktorý to na nás vie. Predviedli sme dobrý komplexný výkon," dodal Matthews.

Charlie "Bobby Orr" McAvoy rozhodol krásnou akciou

Obranca Charlie McAvoy rozhodol v predĺžení o víťazstve Bostonu na ľade Edmontonu 6:5. Oilers prehrávali v druhej tretine už 1:4, ale dokázali vydolovať aspoň bod, k čomu im pomohli aj dva góly Warrena Foegeleho. Boston po štyroch predchádzajúcich prehrách vyhral druhé stretnutie za sebou.

Charlie McAvoy sa teší Galéria fotiek (16) Radosť Bruins po víťaznom góle v predĺžení Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Jason Franson

"Páčilo sa mi, ako sme neustále rozmýšľali smerom dopredu. Netrápili sme sa tým, čo sa stalo, aj keď sme stratili náskok, mysleli sme naďalej pozitívne a hrali ďalej," povedal tréner "medveďov" Jim Montgomery. McAvoy pridal k víťaznému gólu asistenciu, bilanciu 1+1 mali v drese Bruins aj David Pastrňák a Jake DeBrusk.

Chicago prehralo desiaty z uplynulých 11 zápasov, doma podľahlo Philadelphii 1:3. Víťazný gól hostí zaznamenal Travis Konecny a bodoval tak už v siedmom zápase za sebou. Počas svojej série nazbieral 12 bodov (5+7).

"Ak mám byť úprimný, nebol to úplne čistý zápas. Museli sme počas neho niekoľko vecí zmeniť. Dokázali sme sa dostať do vedenia, udržať si ho a vybojovať víťazstvo, od čoho sa musíme odraziť v ďalších dueloch," uviedol Konecny. Pre Flyers to bolo 30. víťazstvo v prebiehajúcej sezóne.

Bitku chudobných vyhrali Blue Jackets

Columbus uspel na ľade Anaheimu 7:4, pod čo sa zhodne tromi bodmi (1+2) podpísali Johnny Gaudreau a Boone Jenner. Obranca Zach Werenski a útočník Sean Kuraly zaznamenali po dva presné zásahy. V bránke Blue Jackets začal Daniil Tarasov, ktorý však v závere druhej tretiny za stavu 4:2 pre hostí inkasoval zásah hokejkou do tváre. Museli ho ošetriť a na štyri minúty prepustil miesto Elvisovi Merzlikinsovi. Lotyšský brankár za ten čas inkasoval dva góly z dvoch striel.

Tarasov sa za stavu 4:4 na začiatku tretej časti vrátil medzi žŕdky a jeho tím tromi gólmi dokázal zvrátiť víťazstvo na svoju stranu. Blue Jackets zastavili sériu piatich prehier vo vzájomných zápasoch s Ducks. "Po druhej tretine sme mali v šatni poctivú debatu. V tretej dvadsaťminútovke hrali chalani správnym spôsobom," poznamenal Pascal Vincent, tréner Columbusu.